Pod koniec 2019 roku nastąpiło rozstrzygnięcie I etapu konkursu, do którego zgłosiło się 213 miast. Gmina Jarocin znalazła się wtedy na 8 miejscu wśród 54 najlepszych samorządów i przeszła do II etapu. Od stycznia do października 2020 roku Zespół Miejski kontynuował prace nad projektem, w efekcie których powstał Program Rozwoju Lokalnego i Program Rozwoju Instytucjonalnego, docenione przez ekspertów oceniających wnioski. Projekt, realizowany przez Gminę zakończy się docelwo w kwietniu 2024 r. Program „Rozwój lokalny” finansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.
W ramach projektu realizowane są ważne dla rozwoju naszej gminy zadania inwestycyjne i miękkie. To m.in. działania z zakresu Streetworkingu, wsparcia dla organizacji pozarządowych czy działań z zakresu poszanowania jarocińskich tradycji. Zaprojektowane działania mają na celu również podniesienie jakości życia seniorów i dzieci poprzez zajęcia ruchowo-fizyczne. Przedsięwzięcia zwiększają również świadomość ekologiczną i poczucie przynależności do lokalnego społeczeństwa. Projekt realizowany jest przez Gminę Jarocin we współpracy z Partnerami: Cechem Rzemiosł Różnych, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy oraz Muzeum Regionalnym w Jarocinie.
W ramach projektu gmina nawiązała współpracę w jego realizacji z Gminą Ås, polegającą na wymianie dobrych praktyk, organizacji seminariów i wizyt studyjnych mających na celu pogłębienie wiedzy na temat: sposobów upowszechniania wiedzy z zakresu e-gminy, nowych kompetencji cyfrowych w społeczności lokalnej; wymiany wiedzy z ekspertami w dziedzinie kultury (zwłaszcza festiwali muzycznych) budowania tożsamości lokalnej i tradycji miejskich opartych na kulturze (festiwalach muzycznych); zajęć na temat integracji społecznej i kulturowej z migrantami, cudzoziemcami mieszkającymi w mieście; udziału interesariuszy w konsultacjach, sposobów dotarcia do grup docelowych; promowania zatrudnienia w gminach jako pożądanej ścieżki kariery i rozwoju zawodowego; a także aktywnego dążenia do poprawy usług kulturalnych w celu promowania integracji wszystkich mieszkańców.
Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery (JACEK)
W ramach projektu Jarocin Miastem Jutra powstało także Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery (JACEK). Celem placówki jest m.in.: organizacja i prowadzenie doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz orientacji zawodowej, indywidualna diagnoza potrzeb szkoleniowych i możliwości doskonalenia zawodowego, kształcenie w formach szkolnych oraz w formie kursów zawodowych, przekazanie rzetelnej wiedzy i praktycznych umiejętności, przekazanie kwalifikacji i kompetencji w obszarze umiejętności zawodowych przygotowanie do dalszego kształcenia się i wykonywania zawodu. JACEK będzie stawiał nacisk również na: rozwijanie umiejętności korzystania z najnowszych zdobyczy techniki i nowoczesnych źródeł informacji, organizację dodatkowych zajęć z zakresu kursów kwalifikacyjnych, organizację praktyk i staży, podnoszenie i doskonalenie umiejętności i kompetencji nauczycieli, świadczenie usług z zakresu poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej, współpracę ze szkołami branżowymi i technicznymi, uczelniami, z rodzicami i instytucjami środowiska lokalnego, z pracodawcami, a także na wymianę informacji dotyczących planowanego zatrudnienia i preferowanych zawodów przez pracodawców.W nowym budynku, dysponującym multimedialnym wyposażeniem, realizowane będą certyfikowane kursy i szkolenia. Jednym z priorytetów działania centrum będzie promowanie zawodów rzemieślniczych wśród uczniów szkół podstawowych.
Więcej na stronie www.jarocin.pl
Projekt „Jarocin-Miastem Jutra” w ramach Programu Rozwój lokalny korzysta z dofinansowania w kwocie ponad 3,5 mln euro otrzymanego od Norwegii. Celem programu jest wsparcie małych i średnich miast w wypracowaniu i wdrożeniu przez nie zrównoważonego i systemowego podejścia do rozwoju lokalnego i tym samym do ograniczenia negatywnych zjawisk rozwojowych i podniesienia standardu życia ich mieszkańców. Fundusze Norweskie i fundusze EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.W ramach Funduszy Norweskich i funduszy EOG Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych w Europie oraz wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze Norweskie są finansowanie wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Fundusze Norweskie na lata 2014-2021 wynoszą 1,25 miliarda euro. Priorytety na ten okres to: 1. innowacje, badania naukowe, edukacja i konkurencyjność i godna praca; 2. integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa; 3. środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna; 4. kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa; 5. sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.