reklama

Inflacja zagląda Ci w oczy? Zmień pracę lub poszukaj dodatkowej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Inflacja zagląda Ci w oczy? Zmień pracę lub poszukaj dodatkowej - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Wśród najpopularniejszych słów 2022 r. z pewnością znalazła się „inflacja” – a to dlatego, że wszyscy odczuliśmy boleśnie jej skutki. Podrożało dosłownie wszystko: jedzenie, ubrania, artykuły szkolne, materiały budowlane, benzyna, ogrzewanie, nawet bilety do kina czy karnety na siłownię. Niewielka podwyżka płacy minimalnej i symboliczne w większości zakładów podniesienie wynagrodzeń nie są niestety w stanie zrekompensować drastycznego wzrostu kosztów życia.
reklama

Co robić w czasach, gdy sam przejazd czteroosobowej rodziny pociągiem w dwie strony na trasie Kraków-Gdańsk kosztuje 1700 zł, średnie wynagrodzenie pozwala na pełne wyżywienie tejże rodziny przez 3 tygodnie a rata kredytu hipotecznego pochłania całą pensję jednego z małżonków? Rozsądne opcje są dwie: znalezienie nowej lub dodatkowej pracy.

 

Czy kryzys gospodarczy do dobry czas na zmianę pracy?

Obawiasz się, że to nie jest dobry czas na zmianę pracy? Niestety bardzo możliwe, że lepiej już nie będzie. Każdy rok przynosi nowe niespodzianki w gospodarce, a wygrywają ci, którzy potrafią się do nich dostosować. Zmiany są ponadto naturalne i nie warto zbytnio się ich bać. Nawet jeśli w aktualnym miejscu pracy wynegocjujesz niewielką podwyżkę – i tak nie zaspokoi ona potrzeb twojej rodziny. Na pewno znasz stary, gorzki żart o pracowniku, który pyta szefa, dlaczego nowoprzyjęty otrzymał znacznie wyższą stawkę niż osoby związane z firmą od wielu lat i otrzymuje odpowiedź – bo nikt nie przyjdzie pracować za takie śmieszne pieniądze, jak wy. W większości przedsiębiorstw jest to sytuacja jak najbardziej realna. Nie spodziewaj się zatem wielkich sukcesów, prosząc o podwyżkę.

reklama

Tymczasem przychodząc na rozmowę o pracę, to ty dyktujesz warunki. Nie wahaj się ich jasno wyrażać – rekruterzy doskonale wiedzą, jak wygląda sytuacja rynkowa i chętniej niż wcześniej oferują kandydatom znacznie lepsze warunki finansowe. Na dodatek, jeśli twoja sytuacja nie jest drastyczna i nie jesteś zmuszony do przyjęcia jakiejkolwiek pracy, możesz wybierać tak długo, aż trafisz na ofertę spełniającą twoje oczekiwania. Znaj swoją wartość i nie zgadzaj się na niesatysfakcjonującą płacę.

 

Praca dodatkowa – czy można żyć pracując na więcej niż etat?

Alternatywą dla poszukiwania nowej pracy jest praca dodatkowa. Oczywiście nie każdy może sobie na nią pozwolić – jeśli już i tak realizujesz nadgodziny lub po prostu wracasz z firmy wycieńczony – lepiej zastanów się nad zmianą pracodawcy.

reklama

Praca dodatkowa sprawdzi się natomiast doskonale dla osób, które mają możliwość poświęcenia kilku czy kilkunastu godzin tygodniowo na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje ofert pracy na weekendy (np. wsparcie w najgorętszych godzinach w kawiarni), prac jednorazowych (np. inwentaryzacja w sklepie) czy też prac wyjazdowych (biorąc miesiąc bezpłatnego urlopu w firmie, możesz przywieźć do domu wielokrotność standardowego zarobku, np. zbierając owoce w systemie akordowym).

Najprzyjaźniejszą opcją jest praca zdalna. Możesz wykonywać ją w dowolnym miejscu i czasie – po powrocie z biura, w trakcie drzemki niemowlęcia lub gdy starsze dzieci są w szkole. Dodatkowo nie tracisz czasu i pieniędzy na dojazdy. Bardzo często tego typu oferty umożliwiają dynamiczne dopasowanie czasu pracy do własnych możliwości.

reklama

Jeśli szukasz nowej lub dodatkowej pracy, sprawdź aktualne oferty na Gowork.pl. Skorzystaj z dostępnych filtrów i doprecyzuj swoje oczekiwania, aby móc przeglądać oferty najlepiej dopasowane do twoich preferencji.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama