Reklama

Czy należy aneksować co roku umowę o pracę w przypadku zmiany wynagrodzenia minimalnego?

Opublikowano: wt, 21 gru 2021 09:44
Autor:

Czy należy aneksować co roku umowę o pracę w przypadku zmiany wynagrodzenia minimalnego? - Zdjęcie główne

Czy należy aneksować co roku umowę o pracę w przypadku zmiany wynagrodzenia minimalnego?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Praca Od nowego roku rośnie w Polsce stawka minimalnego wynagrodzenia. W roku 2022 będzie wynosić 3.010 zł. Czy - jeśli do tej pory zarabialiśmy mniej - musimy otrzymać aneks do umowy o pracę? Co mówią przepisy?

Reklama

Od 1 stycznia 2022 minimalne wynagrodzenie będzie wynosić w Polsce 3.010 zł. Wzrost wspomnienej kwoty - o 210 zł w porównaniu z rokiem mijającym - dotyczy wielu osób w Polsce. Czy w związku ze zmianą kwoty - należy aneksować umowę o pracę.

Czy w przypadku zmiany wynagrodzenia minimalnego co roku trzeba aneksować umowę?

Co mówią przepisy? Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy zgodnie z art. 29 § 1 kodeksu pracy umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

  1. rodzaj pracy;
  2. miejsce wykonywania pracy;
  3. wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia;
  4. wymiar czasu pracy;
  5. termin rozpoczęcia pracy.
Umowę o pracę zawiera się zawsze na piśmie.

- W tej formie umowa stanowi dokument, który potwierdza wolę stron. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków (art. 29 § 2 k.p.). Zmiana warunków umowy o pracę wymaga również formy pisemnej (art. 29 § 4 k.p.), a co za tym idzie jeżeli zmienia się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, pracodawca powinien dokonać tej zmiany w formie pisemnej - informuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Jak dodają urzędnicy, potwierdzenie tego faktu można również w sposób pośredni wywieźć z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3.11.1976 r., I PR 165/76.

- W ww. wyroku Sąd Najwyższy orzekł, że "Wynagrodzenie - jako istotny element każdej umowy o pracę - winno być określone w sposób dokładny i nie pozostawiający wątpliwości co do umówionych przez strony zasad jego zapłaty." Oznacza to, że pracownik, z którym zawarto umowę o pracę powinien mieć pełną świadomość jakie wynagrodzenie otrzyma za wykonaną pracę i jakie są warunki wypłaty określonych składników wynagrodzenia. W piśmiennictwie można spotkać poglądy wskazujące, że zmiana minimalnego wynagrodzenia nie zawsze powoduje konieczność wręczenia pracownikowi aneksu do umowy. Aneks pracodawca ma obowiązek wręczyć wszystkim pracownikom, których wynagrodzenie zostało określone kwotowo - tłumaczy PIP.

W jakim przypadku nie trzeba aneksować umowy o pracę?

UWAGA! W sytuacji, gdy wynagrodzenie nie zostało określone poprzez podanie konkretnej kwoty, a w umowie o pracę widnieje jedynie zapis o tym, że pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie zgodne z obowiązującą w danym roku stawką wynikającą z ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wówczas pracodawca nie ma obowiązku sporządzania takiego aneksu do umowy.

Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy