reklama

Rząd Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania. Donald Tusk ponownie premierem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. Kancelaria Premiera, fb. Donald Tusk

Rząd Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania. Donald Tusk ponownie premierem - Zdjęcie główne

To historyczna chwila. W poniedziałek o urząd premiera walczyło dwóch kandydatów. Wygrał Donald Tusk, popierany przez KO, Trzecią Drogę i Nową Lewicę. | foto arch. Kancelaria Premiera, fb. Donald Tusk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatW poniedziałek Mateusz Morawiecki (PiS) wygłosił w Sejmie exposé, w którym przedstawił plan działań swojego rządu. Było to jednak przemówienie czysto symboliczne – niedługo później Morawiecki nie otrzymał wotum zaufania od Sejmu i stracił stanowisko. – Stwierdzam, że sejm zdecydowaną większością głosów wybrał Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów – ogłosił tuż przed godziną 19 marszałek Szymon Hołownia. Donald Tusk swoje exposé ma wygłosić we wtorek.
reklama

Tym samym, po raz pierwszym w historii polskiej polityki, doszło do wyboru premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Stało się to, co było niemal pewne od momentu ogłoszenia wyników wyborów – nowym prezesem Rady Ministrów jest Donald Tusk. 

Godzinne exposé Mateusza Morawieckiego. Premier apelował o zakończenie wojny polsko-polskiej

Wcześniej polityk Prawa i Sprawiedliwości przez przeszło godzinę wygłaszał exposé, w którym mówił o swoich sukcesach oraz planach na przyszłość. – Chciałbym powiedzieć państwu coś osobistego. Urząd można sprawować dłuższą lub krótszą chwilę, ale służba Polsce to zobowiązanie na zawsze. Urząd to zaszczyt, Polska to miłość – mówił.

Dlatego jestem pewien, że projekt, który zamierzam przedstawić, musi wygrać i wygra. Być może jeszcze nie dziś, nie w tej izbie – nie wiem. Ale wygra na pewno i do tego będę dążył ze wszystkich sił. To właśnie ta wizja powinna być horyzontem działania każdego polskiego rządu i koalicji polskich spraw. Waga spraw, które dziś przedstawię, jest ogromna i dlatego liczę na rzeczywistą refleksję wszystkich parlamentarzystów. Odpowiadamy tutaj przed ludźmi, przed historią, a nie przed trybunałem partykularnych nakazów czy układami politycznymi

reklama

– mówił Mateusz Morawiecki. I dodał: – Musimy zakończyć wojnę polsko-polską. Wzywam do tego nas wszystkich, także siebie, skończmy z tą wojną, wybierzmy dialog, szukajmy tego, co nas łączy.

Jak wyliczał, Polaka ma dziś drugie najniższe bezrobocie w Unii, silną złotówkę, "szybko spadającą inflację", jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych wśród krajów Unii Europejskiej, rekordowy wzrost PKB w Unii za trzeci kwartał tego roku, 7500 zł przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. – W takiej kondycji jest Polska gospodarka pod koniec czy po naszej drugiej kadencji. Kryzys za nami, odbicie gospodarcze przed nami. My jesteśmy w pełni sił finansowych, gospodarczych do kolejnego skoku – przekonywał Morawiecki.

reklama

Rząd bez wotum zaufania. Trzeba było sięgnąć po to rozwiązanie 

Po wystąpieniu premiera Morawickiego zarządzono krótką przerwę, po której doszło do dyskusji. W jej czasie głos zabrali posłowie z wszystkich frakcji, m.in. szef PiS – Jarosław Kaczyński. Jak przekonywał, jego wystąpienie powinno być odbierane jako apel do całej klasy politycznej, by próbowała znaleźć drogę do bezpiecznej i dobrze rozwijającej się Polski w nowych okolicznościach, realiach dzisiejszego świata. – Trzeba powiedzieć to ostrzej niż premier. Nie możemy zgodzić się, żeby polska niepodległość była znowu tylko incydentem – mówił. 

Ryszard Petru (Polska 2050) stwierdził, że przez osiem lat rządzący zapomnieli o zwykłych ludziach. – Szczególnie o najbiedniejszych, bo to ich najbardziej dotknęła inflacja. Po ośmiu latach zostawiacie Polskę ze wzrostem gospodarczym na poziomie zero – zauważył. 

reklama

Krzysztof Paszyk z klubu PSL-Trzecia Droga grzmiał z mównicy, że premier Morawiecki nie ma za grosz wiarygodności. – Polacy nie czuli się bezpieczni i nie mieli poczucia, że państwo o nich dba – przekonywał. 

– Osiem lat rządów PiS to tysiąc dni bez pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, to upolitycznione służby specjalne, to podsłuchy i policja, która często zamiast stawać po stronie obywatela, stawała naprzeciwko obywatela na polecenie władzy i funkcjonariuszy PiS – wyliczał z kolei Krzysztof Gawkowski z Lewicy. 

Natomiast Sławomir Mentzen z Konfederacji stwierdził, że gdy PiS przejął władzę w roku 2015, zakończyła się transformacja polskiej gospodarki z systemu socjalistycznego w kierunku gospodarki wolnorynkowej. – W państwie rządzonym przez was zarabianie pieniędzy jest źle widziane, czasami się nawet staje przestępstwem. Jednocześnie mieliście ulgi podatkowe, zachęty, dopłaty dla wielkich międzynarodowych korporacji. Bardzo ceniliście zarządzane przez waszych kolegów spółki Skarbu Państwa, które niemiłosiernie doiliście na utrzymanie aparatu partyjnego – stwierdził. 

reklama

Sejmowa debata zakończyła się przed godziną 13. Następnie przez blisko dwie godziny zadawano pytania premierowi, do których ten miał okazję odnieść się dopiero po wystąpieniu blisko 100 posłów. Około godziny 16.00 doszło do głosowania nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Za głosowało 190 posłów, przeciw było 266, nikt się nie wstrzymał. Tym samym "dwutygodniowy gabinet" nie uzyskał poparcia sejmowej większości. 

Upadł rząd Morawieckiego. Historyczna chwila. Premiera trzeba było wybrać w drugim kroku konstytucyjnym

Tak, jak wcześniej zakładano, powołany dwa tygodnie temu rząd premiera Mateusza Morawieckiego upadł i trzeba było wybrać kolejny, korzystając z kolejnej możliwości zapisanej w konstytucji. Jest to historyczna chwila, ponieważ taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy w polskim rządzie. 

Jak to wyglądało? Kandydatów (w tym przypadku tylko jednego) wystawiają kluby, a następnie odbywa się głosowanie. Już wcześniej wiadomo było, że kluby KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy, które razem mają większość (248 posłów), wystawią Donalda Tuska. Jego kandydaturę zgłosił Borys Budka.

Donald Tusk zawsze pozostawał wierny zasadom, o które w tych wyborach walczyliśmy. Te zasady to przede wszystkim przedkładanie dobra wspólnego nad interes osobisty – przekonywał.

Zanim jednak doszło do głosowania,  głos ponownie oddano przedstawicielom poszczególnych klubów. W imieniu PiS, partii, która przez ostatnie osiem lat tworzyła rząd, na mównicy pojawił się Mariusz Błaszczak. Jak mówił, Donald Tusk to "kuglarz emocji, aktor, który potrafi manipulować ludźmi". 

Jeśli Sejm wskaże Donalda Tuska jako kandydata na premiera i jutro będziemy wysłuchiwać jego exposé, wszyscy na tej sali będziemy mieć wrażenie zbiorowego deja vu. To wszystko już było. Donald Tusk już stawał na tej mównicy i opowiadał, że jako premier zadba o dobrobyt Polski. I jak to się skończyło? Ucieczką do Brukseli po milionową pensję i wysoką emeryturę

 - przekonywał Mariusz Błaszczak. Jednak większości – jak można się było spodziewać  nie przekonał.

Głosowanie odbyło się krótko przed godziną 19.00. Za kandydaturą Tuska opowiedziało się 248, przeciw 201, nikt się nie wstrzymał. – Stwierdzam, że sejm zdecydowaną większością głosów wybrał Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów – ogłosił marszałek Szymon Hołownia. 

Dodajmy, że Tusk, lider Platformy Obywatelskiej na czele polskiego rządu stanął po raz trzeci. Wcześniej piastował to stanowisko przez dwie (niepełne) kadencje. w latach 2007-2014. 

Donald Tusk swoje exposé ma wygłosić we wtorek. Jego zaprzysiężenie najprawdopodobniej odbędzie się w środę rano. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama