Ksiądz kanonik Andrzej Sośniak urodził się w 1956 roku. Pochodził z Wałcza. Do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów wstąpił w 1975 roku. Ukończył studia magisterskie na Papieskiej Akademii Teologicznej. Został wyświęcony w czerwcu 1982 roku w Krakowie. Później przeszedł do duchowieństwa diecezjalnego. Pracował na parafiach w Nowej Soli, Wrocławiu i Wołczynie oraz Kaliszu. Zajmował się trudną młodzieżą. Był rekolekcjonistą - misjonarzem ludowym, kapelanem szpitalnym i spowiednikiem Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Za swoje osiągnięcia został wyróżniony tytułem "Zasłużony dla Opolszczyzny", który nadawany był przez miejscowego wojewodę.
Parafię Chrystusa Króla objął 2 lutego 2002 roku po przejściu na emeryturę księdza prałata Stanisława Adamskiego. Przed przyjściem do Jarocina był proboszczem parafii św. Mikołaja w Chwaliszewie, w dekanacie zdunowskim.
Znany był z zamiłowania do muzyki. Grał m.in. na organach i akordeonie. Pisał doktorat z muzykologii na Uniwersytecie Opolskim. Bardzo lubił też śpiewać. Jak się okazało w czasie rozmowy przeprowadzonej do "Gazety Jarocińskiej" w marcu 2002 roku, kapłan w młodości bywał w latach 80. na festiwalu w Jarocinie z hard-rockową kapelą "Wesoły Początek Radości".
14 lat posługi ks. Sośniaka w Jarocinie
Jak możemy przeczytać na stronie parafii Chrystusa Króla w Jarocinie w trakcie 14-letniej posługi księdza Sośniaka dokończono przekładanie dachu kościoła, uporządkowano zieleń, pomalowano kościół z zewnątrz, odnowiono lichtarze i tabernakulum, wymieniono tablicę elektryczną i założono nagłośnienie w nawach bocznych, zamontowano dwa żyrandole w nawie głównej, założono w kościele drzwi wewnętrzne i wykonano nowe drzwi zewnętrzne od strony południowej i zachodniej, odrestaurowano ławki stałe i wykonano siedzenia przy ścianach, wymurowano nowe schody do zakrystii i podjazd dla osób niepełnosprawnych z przodu kościoła, przebudowano prezbiterium podnosząc jego poziom, wykonano remont kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, wymieniono dolne okna w kościele i zamontowano ogrzewanie ławek oraz tablicę tekstową.Proboszcz dbał również o właściwe przygotowanie wiernych do nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego połączonego z misjami Miłosierdzia Bożego oraz drugiego nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Kapłan pełnił również funkcję kapelana szpitala w Jarocinie.
Pierwszą decyzją księdza Andrzeja Sośniaka było otwarcie kościoła na cały dzień
Pierwszą decyzją, jaką podjął po przyjściu do Jarocina było otwarcie kościoła na cały dzień. Wcześniej zamykano go po porannych mszach i otwierano przed wieczornymi. Takie rozwiązanie bylo wprowadzone z obawy przed ewentualnymi aktami wandalizmu. Decyzja podjęta przez księdza Sośniaka okazała się słuszna i nie wywołała żadnych negatywnych skutków.Podczas uroczystości odpustowych ku czci Chrystusa Króla w listopadzie 2007 roku ksiądz Andrzej obchodził 25-lecie święceń kapłańskich.
W 2015 roku parafia obchodziła Jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się odpustem Chrystusa Króla w 2014 roku i trwały przez cały rok. Na odpust wieńczący jubileusz w roku 2015 przybył do Jarocina biskup Edward Janiak, ówczesny ordynariusz diecezji kaliskiej.
W lipcu 2016 roku ksiądz kanonik Andrzej Sośniak w związku z licznymi problemami zdrowotnymi został skierowany na roczny urlop. Na ten czas administratorem parafii został mianowany ksiądz kanonik Rafał Sobieraj, obecny proboszcz.
Parafianie zapamiętali to, że ksiądz sam zajmował się odśnieżaniem terenu wokół kościoła, a w czerwcu 2010 roku zorganizował ogromną akcję pomocy powodzianom z Lubelszczyzny. Po zbiórce sam zawiózł dary na tereny objęte klęską żywiołową.
Ksiądz Andrzej Sośniak chciał zostać pochowanym w Jarocinie
Ostatnie lata życia ksiądz kanonik Andrzej Sośniak spędził w Domu Księży Seniorów w Ostrowie Wlkp. Zmarł w czwartek 9 listopada. Miał 67 lat. Zgodnie z jego ostatnią wolą zostanie pochowany w Jarocinie. Uroczystości żałobne rozpoczną się w poniedziałek (13 listopada). O godz. 18.00 nastąpi wprowadzenie trumny do kościoła Chrystusa Króla. Odmówiony zostanie różaniec, a o godz. 18.30 rozpocznie się msza św. Modlitewne czuwanie przy zmarłym potrwa do godz. 20.00.Pogrzeb odbędzie się dzień później, we wtorek (14 listopada). Ostatnie pożegnanie na cmentarzu parafialnym poprzedzi Eucharystia o godz. 11.00.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.