Nauczyciel, działacz społeczny, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Mieszkowie.
Stefan Tobolski urodził się w 1927 roku we Wrześni. Pochodził z rodziny kupieckiej. W czasie okupacji pracował w charakterze gońca w zakładzie fotograficznym w Jarocinie. Już od 1934 roku należał do Związku Harcerstwa Polskiego. Przyrzeczenie złożył w 1938 r. w I Drużynie Harcerskiej im. Władysława Jagiełły w Jarocinie. Od tego czasu harcerstwo nieustannie mu towarzyszyło - zarówno w pracy zawodowej w roli nauczyciela, jak i na emeryturze. Uczestniczył i sam zorganizował niezliczoną ilość biwaków i obozów, pełnił także wiele funkcji na poziomie jarocińskiego hufca ZHP, ale i chorągwi (najpierw kaliskiej, a później wielkopolskiej), rozpoczynając od zastępowego, a na honorowym przewodniczącym Kręgu Seniora i Starszyzny Harcerskiej kończąc. Był honorowym członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża. Jeszcze pod koniec listopada ubiegłego roku uczestniczył w spotkaniu z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa i otrzymał medal wydany z okazji 65-lecia krwiodawstwa w Polsce. Przez ponad 30 lat należał do jarocińskiego Chóru Mieszanego im. K.T. Barwickiego.
Trudno zliczyć wyróżnienia i odznaczenia, jakie Stefan Tobolski otrzymał w całym swoim życiu. Były to, między innymi, Złoty Krzyż ,,Za Zasługi dla ZHP", Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, medal ,,Za Zasługi dla Ziemi Jarocińskiej", Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego, Kryształowe Serce - nadane przez zarząd główny PCK. W 2017 roku został wyróżniony Nagrodą Burmistrza Jarocina im. gen. Stanisława Taczaka.
Stefan Tobolski miał również mały epizod związany z kinematografią. Wystąpił w filmie dokumentalnym o wojennej okupacji i życiu fotografa. To właśnie druh Stefan, jako 13-letni chłopiec, prawdopodobnie ostatni raz, wykonał zdjęcie księdza kanonika Ignacego Niedźwiedzińskiego, przedwojennego proboszcza parafii św. Marcina, który zmarł w szpitalu więziennym w Bojanowie 31 grudnia 1941 r. Wspólnie z żoną wystąpili również w etiudzie filmowej ,,Świetliki". Jego wspomnienia o księdzu Niedźwiedzińskim zostały zarejestrowane przez Amatorski Klub Filmowy JAR w filmie „Kanonik. Opowieść o wujku księdzu”.
Pomimo swojego podeszłego wieku, Stefan Tobolski był zawsze bardzo zaangażowany w życie naszego miasta. Miał świetną pamięć. Chętnie dzielił się też wspomnieniami z innymi. Sześć lat temu, już jako 90-latek, czynnie uczestniczył w projekcie Muzeum Regionalnego,,Spacery po dawnym Jarocinie" - oprowadzając po mieście i opowiadając o przedwojennych czasach.
Stefan Tobolski ponad 60 lat przepracował w zawodzie nauczyciela, w tym 21 lat kierował Szkołą Podstawową w Mieszkowie. Przeszedł na emeryturę w 1984 roku. Jak możemy przeczytać w historii placówki, był również organizatorem i dyrektorem Szkoły Przysposobienia Rolniczego. Jako nauczyciel i dyrektor szkoły pracował także społecznie. Był radnym, przewodniczącym Komisji Oświaty i członkiem Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Mieszkowie. Jako radny zainicjował budowę Domu Kultury w Mieszkowie. Modernizacji uległo oświetlenie szkoły. Wymieniono całą sieć energetyczną, oświetlono otoczenie placówki pierwszą w Mieszkowie lampą rtęciową. Nowa linia energetyczna pozwoliła na urządzenie hydroforni. Wywiercono nową studnię, a szkołę skanalizowano. Zamiłowanie do edukacji wspólnie z żoną przekazali swoim trzem synom. Nauczycielkami były także jego synowe. Wnuczka, Iwona Tobolska, jest obecnie dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie.
Stefan Tobolski zmarł 31 grudnia 2023 r., w wieku 96 lat. Niemal do samego końca był aktywny. Mimo problemów zdrowotnych i tego, że musiał poruszać się o kulach, chętnie brał udział we wszelkiego rodzaju wydarzeniach - m.in. w jubileuszu ZHP czy wieczorze patriotycznym zorganizowanym przez chór. W drugim dniu świąt Bożego Narodzenia przeszedł jednak udar.
Na wieść o jego śmierci w mediach społecznościowych pojawiły się poruszające wpisy. „Dziś wieczorem odszedł nasz ukochany wychowawca, wzór dla kolejnych harcerskich pokoleń, niewyczerpane źródło inspiracji i opowieści! Druhu Stefanie, jeszcze nie tak dawno razem otwieraliśmy wystawę i świętowaliśmy 110-lecie. Teraz czekamy na spotkanie przy harcerskim ogniu, w inną harcerską noc..." - napisano na fanpage'u hufca ZHP w Jarocinie. W Hufcu wprowadzono na czas jednego miesiąca żałobę.
Wiadomość o śmierci byłego wieloletniego dyrektora z żalem przyjęła również społeczność Szkoły Podstawowej w Mieszkowie. Informację udostępniło także Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Jarocinie. Stefan Tobolski był absolwentem z 1948 roku.
Uroczystości pogrzebowe Stefana Tobolskiego odbyły się 5 stycznia 2024 r. na jarocińskim Cmentarzu Parafialnym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.