Reklama

Z biblistą wędrowali po greckiej wyspie. Spotkanie z ojcem profesorem Adamem Sikorą [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Spotkanie z ojcem profesorem Adamem Sikorą - autorem książki o greckiej wyspie Patmos - było pierwszym przedsięwzięciem organizowanym przez Bibliotekę Francesco - Filię Biblioteki Głównej Prowincji św. Franciszka Zakonu Braci Mniejszych, która od 6 lat działa w ramach parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie.

Reklama

Spotkanie, które odbyło się w Kamienicy Kultury w Jarocinie, z pewnością nie było czasem straconym - co zgodnie stwierdzili ci, którzy skorzystali z zaproszenia. Opowieści biblisty, autora książki "Patmos - wyspa św. Jana. Miejsca na Patmos związane z Apostołem znane z tradycji spisanych i ustnych", okazały się na tyle wciągające, że wiele osób ze zdziwieniem odkryło, że minęły prawie dwie godziny. Dopełniał je pokaz slajdów.

Ojciec Adam Sikora o swoich poszukiwaniach i odkryciach mówił z ogromną pasją. Spotkanie, które zostało zorganizowane przez Bibliotekę Francesco i we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, poprowadził ojciec Sofroniusz Rempuszewski, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. 

O czym jest książka "Patmos - wyspa św. Jana"? 

Książka ojca Adama Sikory to efekt wieloletnich badań prowadzonych przez autora oraz pogłębionych analiz. Dużym atutem wydawnictwa, oprócz treści, jest także bogata szata graficzna - ponad 190 zdjęć i grafik. Zarazem to pierwsze tak wyjątkowe kompendium wiedzy o najważniejszej dla chrześcijaństwa wyspie, na której autor był już sześciokrotnie.

Pierwsze trzy rozdziały i rozdział ostatni, piąty, osadzają główny wątek w szerokim kontekście: ukazują zarys historii Patmos - od czasów prehistorycznych, do dnia dzisiejszego, przedstawiają realia geograficzne, podają podstawowe informacje na temat osoby i losów św. Jana przed przybyciem na Patmos. Natomiast rozdział czwarty jest niejako pielgrzymką po miejscach, w których przebywał św. Jan, a które udało się zidentyfikować na podstawie Pisma Świętego i apokryfu "Dzieje Jana pióra Prochora". 

Ojciec profesor Adam Sikora o swojej książce

Publikacja ojca Adama Sikory jest pierwszą tak obszerną monografią Patmos. Nic więc dziwnego, że - jak sam to podkreślił - gdy we wrześniu pojawił się na wyspie ze swoją publikacją, otwierało to wiele do tej pory zamkniętych drzwi - m.in. muzeum i biblioteki. 

Po raz pierwszy pozwolono mu zrobić zdjęcia w wielu zakazanych do tej pory miejscach. Co prawda, autor sam podkreślał, że jego książka nie jest przewodnikiem, ale i tak na spotkaniu można się było wiele dowiedzieć na temat plaż, roślinności i występujących tam gatunków zwierząt. Franciszkanin wspomniał, że do niedawna na wyspie nie można było liczyć na żadne wygody, ale powoli się to zmienia i hotele podnoszą swoje standardy, ponieważ pojawiają się włoscy i niemieccy inwestorzy. Na Patmos nie ma żadnego przemysłu. Mieszkańcy, któych jest zaledwie 3 tysiące, utrzymują się głównie z rybołóstwa i turystyki. 

Na wyspie znajduje się kilkaset kaplic i kościołów, ale żadna ze świątyń nie jest katolicka. Dlatego na najważniejszej dla chrześcijaństwa wyspie nie ma możliwości uczestniczenia we mszy św. Ojciec Adam przyznał, że sam odprawiał Eucharystię nocą, gdy wszyscy spali. Wyjaśnił również, że Patmos jest drugim po Ziemi Świętej miejscem, po którym chodził Pan Jezus. Podkreślił też, że Jan, gdy został wygnany na wyspę nie był już tym młodym człowiekiem, zapamiętanym ze sceny Ostatniej Wieczerzy, ale 80-letnim starcem. I co ważne, wbrew powszechnym przekonaniom, nie zakończył życia na wyspie, ale w Efezie. Na wygnaniu spędził 18 miesięcy, ale zamiast się załamywać i narzekać starał się robić coś dobrego: ewangelizował, chrzcił, uzdrawiał, wypędzał złe duchy. 

Po spoktaniu  można było kupić książkę i poprosić autora o autograf i dedykację. Były też i takie osoby, które dopytywały o wykłady ojca Adama na temat Apokalipsy św. Jana, ponieważ na spotkaniu nie było możliwości poruszenia dodatkowych tematów związanych z Pismem Świętym. Ojciec Adam wyraził nadzieję, że książka stanie się okazją do lepszego poznania Patmos, ale również do spotkania z Bogiem. 

- To jest taki ogrom informacji, że trudno to przyswoić na raz. Trzeba powoli to "przetrawić" z książką w ręku - stwierdził jeden z uczestników.

Kim jest ojciec profesor Adam Sikora?

Ojciec Adam Sikora to franciszkanin, biblista, profesor dr hab. nauk teologicznych, wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorem przekładów ksiąg biblijnych z języków oryginalnych na języki polski i kaszubski oraz opracowań z zakresu studium Pism św. Jana Apostoła.

Opublikował ponad dwadzieścia pozycji książkowych i ok. 160 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Był pierwszy przełożonym nowo powstałej prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Polsce - z siedzibą w Poznaniu. Ojciec Adam jest również od 2004 r. inicjatorem kaszubskich widowisk "Verba Sacra", podczas których w wejherowskiej kolegiacie prezentowane są teksty biblijne po kaszubsku. Kapituła Kaszubskiej Nagrody Literackiej doceniła to wyjątkowe dokonanie, jakim było przetłumaczenie wszystkich ksiąg Tory i podjęła decyzję o uhonorowaniu ojca profesora Kaszubską Nagrodą Literacką za rok 2019.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy