Reklama

Z Mikołajem Grynbergiem o polskich Żydach. Spotkanie w Kamienicy Kultury w Jarocinie

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem, który zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. odbędzie się we wtorek 26 kwietnia w Kamienicy Kultury w Jarocinie.

Reklama

Spotkanie inauguruje realizację pierwszego projektu w Kamienicy Kultury „Książki spod lady czyli tajemnice z kamienicy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków gminy Jarocin.

- Zaczynamy od hołdu dla pierwszych właścicieli kamienicy przy ul. Rynek 17 - państwa Rosy i Filipa Kaffe. Kwiecień to także szczególny miesiąc pamięci o holocauście – w tym roku, 19 kwietnia minie 79 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim - piszą organizatorzy spotkania. 

Pierwszym gościem będzie Mikołaj Grynberg. Rozmowę poprzedzi projekcja wyreżyserowanego przez niego filmu dokumentalnego "Dowód tożsamości". Spotkanie, na którym można będzie również nabyć książki tego autora, odbędzie się we wtorek 26 kwietnia. Początek o godz. 18.00. Bezpłatne wejściówki można odbierać w Kamienicy Kultury.

Kim jest Mikołaj Grynberg?

Mikołaj Grynberg to fotograf i pisarz, a z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009), „Auschwitz - co ja tu robię?” (2010) oraz „Ocaleni z XX wieku” (2012). Wydał zbiór rozmów „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) oraz tom opowiadań „Rejwach” (2016), który w 2018 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W 2018 roku ukazała się książka „Księga Wyjścia”, a w 2020 roku - „Poufne” (wyd. Czarne). Grynberg od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. W 2021 roku zadebiutował jako reżyser filmem dokumentalnym „Dowód tożsamości” wyprodukowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

O czym jest film "Dowód tożsamości"?

Grynberg to autor zbiorów opowiadań "Rejwach" i "Poufne" oraz niezwykle szczerych i przenikliwych rozmów zebranych w publikacjach "Ocaleni z XX wieku" (2012), "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" (2014) i "Księga wyjścia" (2018)". Właśnie te rozmowy stały się punktem wyjścia do wspólnego projektu Mikołaja Grynberga (reżyseria) i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (produkcja). Zaproszeni do udziału w nim bohaterowie znów mierzą się z pytaniami, ale tym razem przy włączonej kamerze. Dzięki temu konfrontujemy się nie tylko ze słowem, lecz także z emocjami. Rozmówcy siedzą na scenie (autentyczna scena audytorium Muzeum POLIN), reflektor zaledwie oświetla ich twarze, wyostrzając każdy gest, szept i łzę. Mikołaj także nie ma nic do ukrycia - pozwala nam przyjrzeć się swojej metodzie pracy. Widzimy, że nie zadaje jedynie pytań, umawia się ze swoimi rozmówcami na dialog, w którym on sam niejednokrotnie stawia czoła poruszanym zagadnieniom.

Jak to jest być Żydem w Polsce? 

Rozmówcy Grynberga reprezentują wszystkie żyjące dzisiaj w Polsce pokolenia Żydów. Pierwszy raz Mikołaj daje również głos pokoleniu, które nie miało bezpośredniej styczności z Ocalałymi ze swoich rodzin. Film jest okazją do przyjrzenia się, jak ewoluuje nasza pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych dwudziestolatków. Wywiady pokazują szeroką panoramę postaw i doświadczeń - rozmówcy pochodzą zarówno z wielkich miast, jak i polskiej prowincji. Przyglądamy się nie tylko historii ich rodzin oraz indywidualnym losom, padają także pytania o teraźniejszość, o antysemityzm. Jak sobie z nim radzą? Czy sobie radzą? Film jest próbą pokazania specyfiki bycia polskim Żydem, często niezrozumiałej dla osób spoza tego kręgu. Historia Polski jest wyjątkowo trudna. Obfitowała w wydarzenia, które miały ogromny wpływ na poczucie tożsamości wśród społeczności żydowskiej. Nie jest to jednak tylko i aż kolejny film o polskich Żydach. To obraz współczesności, uniwersalny, bo odwołuje się do pytań, z którymi mierzymy się wszyscy. O to, kim jesteśmy. O rodzinę, o nasze lęki i marzenia. O Polskę. Mikołaj Grynberg zadaje na scenie Muzeum POLIN nie tylko pytania swoim bohaterom, także każdemu z nas.

 

"Dowód tożsamości" powstał w wyniku projektu "Kim jesteśmy", w ramach którego Mikołaj Grynberg stworzył także 10-minutową wersję filmu uzupełniającą wystawę stałą "1000 lat historii Żydów polskich". Materiał znajduje się w galerii "Powojnie".

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy