Reklama

To święto państwowe obchodzimy dopiero trzeci raz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

To święto państwowe obchodzimy dopiero trzeci raz  - Zdjęcie główne

To święto państwowe obchodzimy dopiero trzeci raz | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Decyzję o ustanowieniu nowego święta podjął Sejm w lutym 2019 roku. 14 kwietnia to Święto Chrztu Polski, upamiętniające wydarzenie z 966 roku.

Przez dłuższy czas rozmawiano o tym, czy data 14 kwietnia jest odpowiednia. Sprzeciw wyraził m.in. Wojciech Król, który podczas drugiego czytania projektu tłumaczył, że 14 kwietnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny, a ustanowienie święta państwowego właśnie w ten dzień może być odczytywane jako „próba wprowadzenia skrajnych narodowców, ksenofobów i antysemitów do polskiej polityki”.


Po odrzuceniu dwóch poprawek dotyczących zmiany daty Święta Chrztu Polski na 15 kwietnia, posłowie przyjęli projekt ustawy. Poparło ją 279 posłów, przeciwnych było 125, a od głosu wstrzymało się 14. Ustanowienie nowego święta to okazja do upamiętnienia wydarzenia, które miało „kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny”, a którego świadomość społeczna była „znikoma”. Święto Chrztu Polski, które obchodzimy 14 kwietnia, jest świętem państwowym. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy. W założeniu inicjatorów jego uchwaleia ma być to czas refleksji oraz okazja do wywieszenia biało-czerwonych flag.
 

Obchody upamiętniać mają chrzest Polski, który prawdopodobnie odbył się 14 kwietnia 966 roku. Przyjęty przez księcia Polan Mieszka I zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Niekiedy uważa się akt ten również za symboliczny początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. W tym roku przypada 1055. rocznica. Pięć lat temu obchodzona była bardzo uroczyście. W Poznaniu  msza św. i  koncert, w których uczestniczyło około 35 tysięcy ludzi, odbywały się na stadionie "Lecha".

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy