Reklama

Otworzyli sarkofag, przełożyli szczątki biskupa do trumny. Dlaczego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto

Otworzyli sarkofag, przełożyli szczątki biskupa do trumny. Dlaczego? - Zdjęcie główne

Otworzyli sarkofag, przełożyli szczątki biskupa do trumny. Dlaczego? | foto Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W 2020 roku Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą wydała książkę "Dzieje Kościoła pw. Św. Trójcy oraz dworu w Nowym Mieście nad Wartą". W najbliższą niedzielę można będzie można porozmawiać z jej autorami i dowiedzieć się o kolejnych odkryciach związanych z sarkofagiem biskupa i kryptą grobową.

W najbliższą niedzielę (4 lipca) w nowomiejskim kościele odbędzie się spotkanie, podczas którego autorzy - Dariusz Andrzejczak i Witold Miedziak -  opowiedzą o publikacji wydanej w zeszłym roku oraz o pracach z nią związanych. Można będzie się dowiedzieć również o odkryciach dokonanych całkiem niedawno w krypcie grobowej znajdującej się w kościele Świętej Trójcy w Nowym Mieście. Początek o godz. 15.00. Ci, którzy nie będą mogli dotrzeć na spotkanie będą mogli obejrzeć w przyszłym tygodniu nagranie na YouTube. 

 

W drugiej połowie czerwca nastąpiła eksploracja tj. wydobycie z krypty sarkofagu bp Jana Rozdrażewskiego, inwentaryzacja wnętrza sarkofagu, przełożenie szczątków do trumny zastępczej, którą ustawiono w kaplicy Matki Bożej. W środę 23 czerwca do Nowego Miasta przyjechali: prof. dr hab. Anna Drążkowska - konserwator zabytków archeologicznych z Torunia, prof. dr hab. Henryk Głąb - antropolog z Krakowa oraz Tomasz Trzos z Tych, w którego pracowni sarkofag zostanie poddany renowacji. Prace konserwatorskie mają potrwać do końca roku. Przy tej okazji pobrano też próbki do dalszych badań. 

W ramach promocji książki "Dzieje kościoła i dworu w Nowym Mieście nad Wartą" powstała również broszura informacyjna o nowomiejskim kościele. Jej publikacja, podobnie jak i książki została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Jest ona dostępna na stronie internetowej nowomiejskiej biblioteki.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

 

 

 

 

 

'zieje kościoła i dworu w Nowym Mieście nad Wartą" wydanej w 2020 roku przez Bibliotekę Publiczną Gminy Nowe Miasto nad Wartą powstała broszura informacyjna o nowomiejskim kościele. Publikacja książki i broszury została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W 2020 roku biblioteka wydala broszurę dotyczącą nowomiejskiego kościoła. Zapoznać się z nią można na stronie internetowej biblioteki. Przypominamy, że już w nadchodzącą niedzielę nasze spotkanie!

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy