Reklama

Jarocin. Zrobili koncert w… pokoju. Wiemy, co tam się działo [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Jarocin. Niecodzienny koncert Kathii w Jarocinie. Artystka zaśpiewała w prywatnym mieszkaniu

Reklama

Upalne, czerwcowe popołudnia spędzane w mieście potrafią być naprawdę męczące, ale i zaskakujące...

Przeglądając internet natrafiam na lakoniczny, a zarazem tajemniczo brzmiący anons: KATHIA – koncert , czwartek, 17 czerwca 2021, godzina 20 ,Jarocin – koncert w mieszkaniu. Jeśli chcesz poznać dokładny adres wydarzenia wyślij e-mail na adres..... Hmm....ciekawe – myślę - sprawdzając jednocześnie szczegóły związane z jego organizacją. Wśród umieszczonych poniżej zasad obowiązujących w trakcie koncertu, znajduje informację o tym, iż wejściówka na to wydarzenie  kosztuje co łaska. Organizator wyjaśnia także, iż w trakcie koncertu zostanie „puszczony” wśród publiczności kapelusz, do którego przybyli goście będą mogli wrzucić dowolną kwotę pieniędzy. Sugerowana kwotą jest 20 złotych. Nie wypada wrzucić mniej, wypada wrzucić więcej - głosi umieszczony w nawiasie napis. Nie zastanawiam się długo. Idę!

Jarocin. Zrobili koncert w… pokoju. „To swoisty powrót do korzeni, czasów gdy muzyka była bliżej ludzi”

Podjeżdżam pod jeden z wielu szarych, bliźniaczo podobnych do siebie domów, znajdujących się w nowo wybudowanym szeregowcu na obrzeżach Jarocina. Z daleka dobiega mnie ożywiony gwar rozmów przybyłych wcześniej na koncert osób. Mieszkanie, które jest miejscem owego wydarzenia znajduje się na pierwszym piętrze budynku. Wchodząc witam się w drzwiach z gospodarzami, a także z  usadowionymi już wygodnie na rozłożonych po podłodze poduszkach gośćmi. Są w różnym wieku. Obok starszych na koncert przyszły także osoby w średnim wieku i młodzież. Sam pokój nie jest duży. Ma około piętnastu metrów kwadratowych. W jednym z jego kątów stoi małe pianino oraz dwie gitary na które sączą się leniwie ostatnie promienie zachodzącego słońca.

Idea organizowania domowych koncertów, przeżywających  w czasie pandemii swój niekwestionowany renesans, nie jest nowa. Tzw. house gigi zawsze były ciekawą alternatywą dla odbywających się w bezosobowych salach koncertowych dużych wydarzeń muzycznych. Koncerty domowe to swoisty powrót do korzeni, czasów, gdy muzyka była bliżej ludzi. Wybieram swoją poduszkę i lawirując pomiędzy siedzącymi na podłodze gośćmi, siadam pod ścianą. W pokoju pojawia się gospodarz koncertu. Po raz kolejny wita się z przybyłą na koncert publicznością po czym przedstawia główną bohaterkę wieczoru. Kathia to dziewiętnastoletnia  songwriterka z Poznania. Sama pisze muzykę i teksty swoich  piosenek. Wydała już swoją pierwszą, debiutancką płytę. W Jarocinie jest już po raz trzeci. Przywitajcie ją oklaskami!

 Jarocin. Zrobili koncert w… pokoju „Stęskniłam się za wami, za atmosferą domowych koncertów, gdzie mój kontakt z wami jest tak żywy i zarazem bliski...”

Witana dużym aplauzem do pokoju wchodzi młoda, uśmiechnięta od ucha do ucha dziewczyna w przydługiej, czarnej koszulce. Cześć! Jestem Kathia, ale mówcie mi Kaśka. Dawno dla was nie grałam – mówi siadając do pianina. Stęskniłam się za wami i za atmosferą domowych koncertów, gdzie mój kontakt z wami jest tak żywy i zarazem  bliski. Grałam już koncerty w różnych domach kultury, ale tam tradycyjny podział na scenę i widownie sprawiał, iż mój kontakt publicznością nie był tak żywy jak tutaj. Tu mogę być bliżej was.

Dziewczyna zaczyna grać.  Otaczająca ją  publiczność z uwagą wsłuchuje się w słowa piosenek młodej songwriterki. Występ ma bardzo luźny, ale i osobisty charakter. W przerwach pomiędzy utworami artystka często żartuje drocząc się z publicznością. Opowiada o sobie oraz  początkach swojej przygody z muzyką. Po półtorej godzinie koncert dobiega końca, a przybyli na niego goście rozchodzą się do swych domów.

Czy podobne koncerty staną się już na trwałe elementem kulturalnego pejzażu naszego miasta? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Tego typu wydarzenia są bardzo ciekawą ofertą dla osób lubiących być, dosłownie i w przenośni, blisko artysty. Myślę jednak, że koncerty w których wykonawca wraz z przybyłymi na jego występ fanami wspólnie tworzy pozbawioną barier, bardzo osobistą przestrzeń dla sztuki, zawsze będą miały w naszym mieście swoich zwolenników.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy