Reklama

Geocaching w Nowym Mieście. Gra terenowa nie tylko dla turystów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Lokalna Grupa Działania "Z Nami Warto"

Geocaching w Nowym Mieście. Gra terenowa nie tylko dla turystów - Zdjęcie główne

foto Lokalna Grupa Działania "Z Nami Warto"

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Geocachingowa gra terenowa na terenie gminy Nowe Miasto ma aż 19 skrytek. Upominki czekają.

Zaczęły się ferie, dzieci mają mnóstwo wolnego czasu, w którym mogą odpocząć od nauki. Ciekawą opcją dla dzieci i młodzieży mogą być questy lub geocaching - gry terenowe, dzięki którym można odkryć najbliższą okolicę na nowo, poznać różne ciekawostki oraz zrobić coś fajnego z rodziną lub przyjaciółmi.

Geocaching - co to?

Geocaching – gra terenowa użytkowników odbiorników GPS (telefonu lub tabletu), polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek (ang. geocache) uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrzynki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także ewentualne drobne upominki na wymianę. Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, tzw. serwisów geocachingowych.

Nadrzędną ideą zabawy jest zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia, w wyniku poszukiwań, miejsc w których ukryte są skrytki. Niektóre miejsca wybrane przez chowających są trudno dostępne, mało znane, rzadko odwiedzane, a przy tym atrakcyjne i jako takie uznane za godne prezentacji innym uczestnikom gry. Znalazca w nagrodę zabiera jeden z ukrytych w pojemniku upominków, zostawia nowy nie mniej atrakcyjny oraz wpisuje swój identyfikator i datę do dziennika odwiedzin skrytki. Geocaching to świetny sposób, by wyjść z domu i poznać okolicę.

Korzystanie z geocachingu jest zupełnie bezpłatne. Jest to zabawa ogólnoświatowa. W Wielkopolsce jest ponad 5 tys. ukrytych keszy w ciekawych miejscach, a w całej Polsce ponad 50 tys. Na świecie są ponad 3 miliony skrytek i 5 milionów osób grających w tę grę.

Istnieje kilkanaście rodzajów skrytek, najbardziej popularna jest tradycyjna, której współrzędne wskazują miejsce ukrycia. Niektóre ze skrytek wymagają rozwiązania zagadki, wykonania zadania lub odbycia określonej przygody, więc mogą być bardziej czasochłonne i wymagające, ale na końcu zwykle zostanie to wynagrodzone. 

Geocaching w Nowym Mieście

W ubiegłym roku nowomiejska biblioteka stworzyła we współpracy z Lokalną Grupą Działania "Z Nami Warto" oraz Questami - Wyprawy Odkrywców quest rowerowy na terenie gminy (Link TUTAJ). Quest, prowadząc szutrowymi i asfaltowymi drogami w okolicach Nowego Miasta nad Wartą, pozwala podziwiać otaczającą przyrodę. Podczas wycieczki poznajemy historię wsi, znajdujących się na trasie, zarówno tą z czasów średniowiecza, jak i przedwojnia. Wyprawa rowerowa rozpoczyna się na Rynku w Nowym Mieście nad Wartą.
Ponadto na terenie gminy znajdziemy aż 19 skrytek geocachingowych.

Zachęcamy do zabawy! Wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą, o co w tym chodzi zapraszamy do biblioteki na "mały instruktaż" - pisze Biblioteka.

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy