EKO-Śmiełów" to impreza, która ma promować zdrowe jedzenie, produkty ekologiczne i tradycyjne rzemiosło. Na drugą edycję wydarzenia mieszkańców powiatu jarocińskiego zaproszono wczoraj (21 września). Na terenie parku Muzeum Adam Mickiewicza stanęły stoiska rękodzielników, kół gospodyń wiejskich oraz producentów wyrobów ekologicznych.
EKO-Śmiełów 2024. Od warsztatów tkackich, po folkowy koncert
Każdy, kto zdecydował się spędzić sobotnie popołudnie w Śmiełowie, na nudę nie mógł narzekać. Pracownia Rzemiosł Dawnych pokazywała jak wykorzystywano naturalne surowce roślinne (len czy konopie) do otrzymywania włókien, z których następnie przygotowywano płótno. Można było obejrzeć warsztaty tkackie i spróbować swoich sił w produkcji przędzy.
Mamy również stoisko Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. W tym roku przypada 30-lecie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, więc przygotowano sporo wydarzeń, animacji i warsztatów związanych z tym właśnie tematem - podkreśla dr Emilian Prałat, dyrektor Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
Na jarmarku towarzyszącym imprezie można było zaopatrzyć się w wyroby ekologiczne, miody, zdrową żywność, a także rękodzieło - biżuterię, świece, poduszki, czy breloki. Swoje stoisko miała Genowefa Dopierała z Jarocina, która w Śmiełowie od kwietnia prowadzi siedmiomiesięczny kurs haftowania snutek golińskich.
Podczas „Eko-Śmiełowa” nie zabrakło także muzycznych wrażeń. Energetyczny koncert dał folkowy zespół „Semplicze” - czyli dwudziestka młodych utalentowanych śpiewaków. Jedynym mankamentem było to, że wysłuchało go niewiele osób.
EKO-Śmiełów z konkursem kulinarnym "Przy stole z Sienkiewiczem i Paderewskim"
Jednak gwoździem programu był konkurs kulinarny ,,Przy stole z Sienkiewiczem i Paderewskim’’, w którym wystartowały reprezentacje jedenastu kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu jarocińskiego.
Temat przewodni to jaką potrawę podalibyście Sienkiewiczowi i Paderewskiemu w Śmiełowie, bowiem mamy w tym roku 125. rocznicę wizyty Sienkiewicza oraz 100. Paderewskiego - wyjaśnia dr Emilian Prałat.
KGW wykazały się niezwykłą kreatywnością. Przygotowano bardzo różne potrawy: od tortów i ciastek z jabłkami, po czerninę, rolady z pyzami, szynkę z sarniny, królika w sosie grzybowym aż po bigos i placki ziemniaczane z gulaszem.
Serwowane specjały oceniło jury w składzie: Ireneusz Kurzawa (przedstawiciel muzeum), Michał Surma (burmistrz Żerkowa), Małgorzata Rebelka (dyrektor żerkowskiego oddziału Powiatowego Banku Spółdzielczego we Wrześni), oraz Mariusz Stolecki (starosta jarociński).
Wygrało KGW z Dobieszczyzny, przed Chrzanem i Lisewem. Za najlepszą potrawę uznano kaczkę nadziewaną kaszą, wątróbką i grzybami. Nagrodę specjalną zdobyło KGW Antonin, ktore - zdaniem jury - najlepiej oddało ducha Sienkiewiczowskiej „Trylogii”, ubierając się w szlacheckie stroje. Większość uczestników konkursu zadbała nie tylko o smak potraw, ale również o wyjątkowy wystrój stołów, na których były prezentowane konkursowe dania.
Zwycięskie koła otrzymały nagrody finansowe w wysokości odpowiednio: 500, 300 i 200 zł, których sponsorem był Powiat Jarociński. Dodatkowo dla autorek najlepszych potraw Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie ufundowało możliwość spędzenia nocy w pałacowych apartamentach.
Dodatkowo upominki dla wszystkich KGW biorących udział w konkursie ufundowali Gmina Żerków i Bank Spółdzielczy w Żerkowie.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.