Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską. Pierwsza odbyła się w Berlinie w 1997 r. Sukces imprezy był tak duży, że kolejne europejskie miasta również zdecydowały się na organizację podobnych przedsięwzięć. W Polsce przybrała szerszą formułę niż w innych krajach. Swoje programy pokazują nie tylko muzea, ale także inne placówki i instytucje, które związane są z kulturą, życiem publicznym czy nauką.Podczas Nocy Muzeów uczestnicy mają okazję zwiedzać różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień i noc roku. Jest to okazja, aby zwiedzić za darmo ciekawe miejsca i wystawy.
Impreza cieszyła się zawsze sporym zainteresowaniem. Przez ostatnie dwa lata Noc Muzeów, podobnie jak i wiele innych wydarzeń, nie mogła się odbywać ze względu na pandemię koronawirusa.
Co się wydarzy na "Nocy Muzeów" w tym roku?
Na Noc Muzeów w najbliższą sobotę (14 maja) zapraszają Muzeum Regionalne i Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie oraz Planetarium w Potarzycy. Przygotowane zostanie sporo atrakcji dla tych, którzy zdecydują się w ich murach spędzić sobotnie popołudnie i wieczór. W programie m.in. warsztaty edukacyjne i plastyczne, maraton filmów oraz seanse pod kopułą planetarium połączone z obserwacjami teleskopowymi nieba.JAROCIN
Muzeum Regionalne - pałac Radolińskich
- godz. 18.00-22.00 „Jarocińska noc muzeów z klasykami” - prezentacja zabytkowych pojazdów przed pałacem
- godz. 18.30 - „Śladami Radolińskich” - spacer po jarocińskim parku z przewodnikiem (zbiórka przy Skarbczyku)
- godz. 20.00 - „Wielkie cmentarzysko długiej, mozolnej pracy” - prelekcja o historii Pałacu Radolińskich (hol pałacu
- godz.18.00-23.00 Wystawa stała w Spichlerzu Polskiego Rocka (quest dla zwiedzających)
- godz. 20.00 i 21.30 - Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem
- godz. 18.00-23.00 - Stoisko „Marchewkowy zdrowy kącik” - warsztaty edukacyjne dla dzieci
- godz. 18.00-23.00 - Eko warsztaty plastyczne - „Marchewkowe pole” oraz projekcja filmu „O dwóch takich, co ukradli księżyc
- godz. 18.00-22.00 - maraton filmów o historii festiwalu w Jarocinie:
- godz. 18.00 - „Płyń pod prąd”
- godz. 18.30 - „Blues bez pieniędzy”
- godz. 19.00 - „Dzieci rewolucji pijące mleko”
- godz. 19.30 - „Wiatr wieje tam, gdzie chce”
- godz. 20.00 - „List z pola boju”
- godz. 20.30 - „Wehikuł czasu”
- godz. 21.00 - „Kobiety karabiny”
- godz. 21.30 - „Idę samotny ulicą mojego miasta”
Potarzycka noc z gwiazdami w Planetarium im. Twórcy Andrzeja Owczarka
- godz. 16.00-22.00 - seanse pod kopułą planetarium, obserwacje teleskopowe nieba (rozpoczęcie seansów o każdej pełnej godzinie)
- stoisko gastronomiczne
W Śmiełowie Noc Muzeum tydzień później
Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie zaprasza na nocne zwiedzanie w sobotę 21 maja. Początek o godz. 17.00.W ramach tego wydarzenia zaplanowano m.in. premierę miniserialu z cyklu "Do zobaczenia w muzeum - Śmiełów" - filmowa opowieść o Śmiełowie, jego historii i współczesności, o muzealnych ekspozycjach, wielkich gościach pałacu i wyjątkowym parku. Można będzie także zwiedzić wystawę "I AM" Roberta Kuśmirowskiego, który zaprosił do współpracy trzech artystów: Martę Zgierską, Jerzego Norkowskiego i Łukasza Owczarzaka. Łączy ona dzieła, obiekty i elementy, tożsame ze zbiorem w muzeum oraz nowe realizacje artystyczne nawiązujące lub zbliżające się do tematyki Mickiewiczowskiej i doby romantyzmu. Kuratorem ekspozycji jest Ewa Kostołowska. Wystawę można będzie zwiedzać w godz. 17.00-1.00. W związku z tym w niedzielę 22 maja placówka będzie nieczynna. Wstęp na Noc Muzeów ma kosztować symboliczną złotówkę.
- godz. 17.00-18.30 - Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop - wariacje na temat Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Występ kuglarzy, szczudlarzy i aktorów w scenach z epoki, którzy przejmą w posiadanie dziedziniec przed pałacem w Śmiełowie, wypełniając go żywiołową prezentacją, interesującą również dla najmłodszych.
- godz. 19.00-20.00 - Fundacja Nomina Rosae. Ogród Kultury Dawnej. Teatralizowany pokaz mody z okresu romantyzmu, podczas którego zostanie zaprezentowanych 10 kreacji pieczołowicie odtworzonych na podstawie źródeł ikonograficznych oraz oryginalnych ubiorów. Bohaterami pokazu będą romantyczni poeci polscy oraz damy ich serc. Prezentacji ubiorów towarzyszyć będą wyjątki z korespondencji, literatury i innych źródeł, dotyczące mody, ale także jej miejsca w kulturze romantycznej i w damsko-męskich relacjach. Ubiory zostaną zaprezentowane przez tancerki Teatru Tańca Terpsychora z Krakowa; w pokazie wezmą udział także aktorzy Teatru Nomina Rosae.
- godz. 20.30-22.00 - Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky. Koncert ukraińskiej formacji ethno-rockowej wraz z pisarzem Andrzejem Stasiukiem, z muzyką do poezji Adama Mickiewicza. Zaprezentowane zostaną utwory ze wspólnego albumu muzycznego wykonawców, w wyjątkowo energetycznych interpretacjach śpiewanych po polsku, ukraińsku i krymskotatarsku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.