Reklama

Dwie niezwykłe kobiety w Kamienicy Kultury. Jutro spotkania z autorką Jadwigą Podeszwą i profesor Moniką Płatek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dwie niezwykłe kobiety w Kamienicy Kultury. Jutro spotkania z autorką Jadwigą Podeszwą i profesor Moniką Płatek - Zdjęcie główne

Dwie niezwykle kobiety w Kamienicy Kultury. Jutro spotkania z autorką Jadwigą Podeszwą i profesor Moniką Płatek

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W najbliższy czwartek w Kamienicy Kultury odbędą się aż dwa spotkania z ciekawymi kobietami. Można będzie porozmawiać z jarocinianką Jadwigą Podeszwą o jej najnowszej publikacji zatytułowanej "Warkocz". A dwie godziny później spotkać się ze znaną prawniczką - prof. Moniką Płatek.

Reklama

Pierwsze ze spotkań odbędzie się o godz. 16.00. Gościem będzie Jadwiga Podeszwa, regionalistka i autorka m.in. słownika gwarowego i „Jadwisi”. W 2017 roku została wyróżniona Nagrodą Burmistrza im. gen. Stanisława Taczaka za zasługi dla Ziemi Jarocinskiej. 

Jadwiga Podeszwa  jest autorką licznych publikacji prasowych i 6 książek  związanych  z Ziemią Jarocińską. Od lat przekazuje swą wiedzę o gwarze młodzieży i dorosłym podczas spotkań w szkołach oraz w Klubie Regionalistów, Klubie Emerytów w Jarocińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Bierze udział w pracach jury licznych konkursów gwarowych i recytatorskich. Jest autorką opowiadań „Tam gdzie kwitną kaczeńce”, które traktują o rodzinnej wsi autorki. Spod pióra pani Jadwigi Podeszwy wyszła książka  o Mieszkowie „Tam gdzie na wsi Miasteczko”. Pani Jadwiga jest także autorką „Słownika gwary Ziemi Jarocińskiej”, który ukazał się 2014 roku oraz opublikowanej rok później książeczki dla dzieci „Pusia i Mikaduś czyli  kocio-psie sprawki.” Rok 2017 zaowocował  rodzinną sagą „Jadwisia” związaną z Ziemią Jarocińską. Jadwiga Podeszwa jest też autorką hymnu szkoły w Cielczy i gwarowej parafrazy „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz biogramów w II tomie „Jarocińskiego Słownika Biograficznego”.

W 2018 roku napisała i wydała drukiem „Opowiadania”, czyli zbiór poświęcony miłości. Do zbioru dołączone został też tekst z debiutanckiego zbioru „Tam, gdzie kwitną kaczeńce”, będące opowieścią o Osieku, miejscu urodzenia Jadwigi Podeszwy. Najnowsza, ósma książka - "Warkocz" - to powieść z elementami autobiografii. Spotkanie autorskie w czwartek (5 maja) odbędzie się w Kamienicy Kultury. Początek o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Dorobek twórczy

  • "Tam, gdzie kwitną kaczeńce" (1995)
  • "Gwara Ziemi Jarocińskiej" - opracowanie (2003)
  • "Tam, gdzie na wsi Miasteczko" (2012)
  • "Słownik gwary Ziemi Jarocińskiej" (2014)
  • "Pusia i Mikaduś czyli kocio-psie sprawki" (2015)
  • "Jadwisia" - saga rodzinna (2017)
  • "Opowiadania" (2018)
 

Prof. Monika Płatek przyjedzie jutro do Jarocina

Również w czwartek (5 maja) w Kamienicy Kultury odbędzie się spotkanie z Moniką Płatek - prawniczką, nauczycielką akademicką, doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego i feministką.Inicjatorem wydarzenia jest Anna Link-Oleksy i Jarocińskie Forum Dyskusyjne. Początek o godz. 18.00. 

- Myślę, że Pani Profesor przedstawiać nie trzeba, ale wspomnę tylko, że jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego. Dziedziny, którymi się zajmuje, to kryminologia, prawo karne wykonawcze, ale także prawa człowieka, w tym prawa kobiet, wiktymologia, gender studies, psychologia społeczna, mediacja, sprawiedliwość naprawcza. Pani Profesor odbywała staże naukowe i wykładała na uczelniach zagranicznych, m. in. w Norwegii, Danii, USA, Niemczech. Będzie ucztą duchową posłuchać jej. Odpowie też na różne nasze pytania. JFD zaprasza wszystkich chętnych. Proszę udostępniać. Byłoby fajnie, gdyby na spotkanie przyszła młodzież ze szkół średnich, bo w szkole takiej okazji nie będzie - zachęca do udziału w czwartkowym spotkaniu Anna Link-Oleksy. 

 

ZOBACZ TEŻ:

Pojedynek na skrzypce i fortepian. Waldemar Malicki z "Filharmonii Dowcipu" wystąpi w Jarocinie [SZCZEGÓŁY TUTAJ]

Koncert z okazji 35-lecia działalności Zespołów Akordeonowych "Kotlin" już w najbliższą sobotę [CZYTAJ TUTAJ] 

W najbliższą niedzielę (8 maja) odbędzie się rajd "Odjazdowy Bibliotekarz" z metą w Śmiełowie. Trwają zapisy [ZOBACZ TUTAJ]

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy