W kwietniu społeczność Goliny pokazała, że potrafią być solidarni. W miejscowości został zorganizowany festyn, z którego dochód został przeznaczony na wsparcie dwóch rodzin, które straciły swój dobytek w pożarach. Mieszkańcy są bardzo dumni również z elementu, który wyróżnia ich na tle innych wiosek. Chodzi o tradycję wykonywania snutek golińskich, czyli haftu białego nasnuwanego. Od dłuższego czasu podejmowane były działania, które miały na celu wpisanie go na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Zakończyły się one sukcesem. Snutka została wpisana jako siódmy element naszego dziedzictwa w Wielkopolsce. Aby tradycja nie zaginęła ani nie została zapomniana zorganizowano już kursy, w których biorą udział coraz młodsze osoby. Zamiłowaniem do charakterystycznego elementu strojów ludowych, który zaczyna być używany jako element dekoracyjny w zupełnie nietypowych, współczesnych realizacjach, zaczynają się interesować nawet nastolatki. Budynek golińskiej szkoły zdobi też ogromny mural z motywem - oczywiście - snutki golińskiej. Znalazła się na nim również Helena Moszczeńska.
Zaczną od uczczenia patronki
W najbliższy weekend można będzie wziąć udział w kolejnym wyjątkowym wydarzeniu. W Golinie odbywać się będzie I Festiwal Snutki Golińskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Jedynie na spotkanie dla snutkarek i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się coś więcej o historii i technice tego haftu, obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Zaczną od uczczenia patronki Na uroczystość nadania imienia, która odbyła się w zeszłym roku w połowie czerwca przygotowane zostało wyjątkowe widowisko zatytułowane "Biały obrus nasnuwany historiami". W piątek 13 maja Szkoła Podstawowa im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie zaprasza na święto patrona szkoły - ambasadorki snutki golińskiej, przedwojennej właścicielki Goliny. Podczas pikniku edukacyjnego pod hasłem: „Czarny kot nie przynosi pecha” w programie znajdą się m.in.:
- strefa zabaw dla najmłodszych,
- pokazy i quizy edukacyjne,
- plastyczna strefa kota,
- pokaz MDP „Jołki Połki”,
- występ przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola "Puchatek" w Golinie,
- występ kapeli dziecięcej i grupy najmłodszej z Zespół Folklorystyczny "Snutki" (The Folk Ensemble "Snutki"),
- pokaz Tai Chi,
- wykład Łukasza Piechockiego poświęcony przesądom,
- mecz piłki nożnej: reprezentacja Szkoły kontra reprezentacja Goliny,
- jedzonka bez liku przy Rady Rodziców kramiku,
- dyskoteka pod chmurką.
Sobota z festynem, niedziela z Heleną Moszczeńską
Z kolei w sobotę 14 maja od godz. 16.00 na placu przy sali OSP w Golinie odbędzie się festyn rodzinny, którego główną tematyką będzie snutka. Na uczestników imprezy czekać będą m.in.:
- gry i zabawy dla dzieci,
- występy dzieci
- dmuchane zamki,
- gastronomia,
- wystawa snutki golińskiej,
- zabawa z zespołem Akcept.
Niedziela 15 maja zaplanowana jest jako "Niedziela u Moszczeńskiej". Będzie to okazja do spotkania snutkarek i miłośników snutki, podczas którego zostanie podsumowany wpis snutki golińskiej na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Hafciarki będą mogły wymienić się swoimi snutkarskimi spostrzeżeniami, doświadczeniami i wzorami. Szczegóły spotkania i zapisy możliwe są do 12 maja pod nr tel. 787/093-833.
Na święto Snutki Golińskiej serdecznie zapraszają Sołectwo Golina i Stefanów, Szkoła Podstawowa w Golinie, KGW w Golinie oraz Stowarzyszenie Golina z Wyobraźnią.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.