Reklama

40 lat po festiwalu w Jarocinie w stanie wojennym

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Dezerter w Jarocinie 1982

40 lat po festiwalu w Jarocinie w stanie wojennym - Zdjęcie główne

Anna Dąbrowska/East News | foto Dezerter w Jarocinie 1982

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Jarocin Festiwal mimo stanu wojennego odbył się w 1982 roku. O wydarzeniu w piątek 26 sierpnia o godz. 20.00 na tarasie kawiarni Filmowa opowiedzą współorganizatorzy Jarocina ‘82 oraz uczestnicy.

Reklama

 W 1982 roku w Polsce obowiązywał stan wojenny. Z tego powodu nie odbyły się festiwale w Opolu i w Sopocie, ale udało się zorganizować festiwal w Jarocinie. Jak do tego doszło? O tym opowiedzą w piątek 26 sierpnia o godz. 20.00 na tarasie kawiarni Filmowa współorganizatorzy Jarocina ‘82, a także uczestnicy tamtego wydarzenia. Usłyszymy także wykonywaną na żywo muzykę, która była grana w Jarocinie między 24 a 26 sierpnia 1982 roku.

Jarocin Festiwal '82. Spotkanie w kawiarni Filmowej

Stan wojenny został wprowadzony na obszarze całego kraju 13 grudnia 1981 roku. Między 22.00 a 6.00 obowiązywała godzina milicyjna. Ograniczono możliwość swobodnego poruszania się. Internowano działaczy opozycji. Zawieszono zajęcia w szkołach i na wyższych uczelniach. 16 grudnia ZOMO i wojsko dokonało pacyfikacji strajkujących w kopalni „Wujek” w Katowicach. Zastrzelili dziewięciu górników. Dzień później w trakcie rozbijania demonstracji w Gdańsku od strzałów ZOMO zginęła kolejna osoba.

Po kilku tygodniach reżimowe władze na czele z generałem Wojciechem Jaruzelskim przywróciły funkcjonowanie szkół i uczelni, uruchomiły połączenia telefoniczne, kontrolując jednak rozmowy.

W takich warunkach społeczno-polityczne w 1982 roku zdecydowano, że nie odbędzie się wiele corocznych wydarzeń. Odwołano m. in. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu i Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. W dniach 24 - 26 sierpnia zorganizowano jednak festiwal w Jarocinie, który w 1982 roku nazywał się III Ogólnopolskim Przeglądem Muzyki Młodej Generacji.

Jak do tego doszło? Kto był za, a kto sprzeciwiał się organizacji? O tym opowiedzą na tarasie kawiarni Filmowa w piątek 26 sierpnia o godzinie 20.00 m. in. ówczesny naczelnik miasta i gminy Jarocin Czesław Robakowski, Ryszard Siejiński - fotografujący dla Domu Kultury Kolejarza festiwal, a także - zdalnie - odpowiadający za część artystyczną Walter Chełstowski.

Obecni będą Artur Pawlaczyk i Leszek Świderski - muzycy jarocińskiego zespołu Tandem Blues, który wystąpił na festiwalu w Jarocinie w 1982 roku. Rodzeństwo Justyna i Mariusz Grzesiek zagrają utwory, które wykonywały zespoły grające na edycji Jarocin ‘82, m. in. Republika, TSA, RSC, Rekonstrukcja, SS-20.

Organizatorzy spotkania – Uniwersytet Kultury Jarocin, kawiarnia Filmowa i stowarzyszenie Kochamy Jarocin - zapraszają do udziału w wydarzeniu i podzieleniu się wspomnieniami także innych uczestników festiwalu sprzed 40 lat.

 

 

Żródło: ice363636 na YouTube

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy