Reklama

W Kościele prawosławnym trwa Wielki Tydzień. Przyjdź na warsztaty malowania ukraińskich pisanek

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Tworzenia ukraińskich pisanek można się będzie nauczyć już jutro na specjalnych warsztatach organizowanych w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Początek o godz. 16.00

Reklama

W Kościele prawosławnym nie występują symbole takie jak baranki, zające czy kurczaczki. Są za to pisanki - ozdoba stołu i podarunek dla bliskich. Dominuje na nich kolor czerwony, który symbolizuje krew czyli życie. 

Tworzenia ukraińskich pisanek można się będzie nauczyć już jutro na specjalnych warsztatach organizowanych w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Początek o godz. 16.00. Ukraińskie czwartki w JOK-u są jednym z wielu działań podejmowanych na rzecz uchodźców, aby mogli się zintegrować z lokalną społecznością. Ukrainki z Jarocina i te mieszkające w domu dla samotnych matek w Dobieszczyźnie przybliżają jarociniaków swoją kuchnię narodową. "Ukraiński obiad" odbył się już dwukrotnie w czasie Pchlego Targu i Jarmarku Wielkanocnego. Cieszył się sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Na drugim spotkaniu niemal od razu zabrakło pierogów, mimo że przygotowano ich zdecydowanie więcej. Uzyskany przy tej okazji dochód został przeznaczony na dofinansowanie zakupu elektrycznego wózka inwalidzkiego (ponad 2 tysiące zł) oraz zakupu tablicy interaktywnej dla uczniów ze spektrum autyzmu, którzy uczęszczają do Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie (ponad 5 tysięcy zł). W Wielką Sobotę (w Kościele katolickim) ci, którzy znaleźli schronienie przed wojną na Ziemi Jarocińskiej, zostali zaproszeni na śniadanie wielkanocne, podczas którego mogli zobaczyć, jak wygląda ono w polskiej tradycji [CZYTAJ TUTAJ].  

Czym się różnią święta w Kościele prawosławnym i katolickim?

Pierwsza podstawowa różnica to termin obchodzenia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Bardzo często się zdarza w Kościele prawosławnym, że są one przesunięte w czasie i ta różnica może wynosić nawet pięć tygodni. Tradycja Kościoła wschodniego nakazuje bowiem, aby czekać na obchody Paschy żydowskiej. Dopiero potem prawosławni mogą świętować zmartwychwstanie Chrystusa. Najpóźniejsza Wielkanoc w Kościele wschodnim wypada 5 maja. Bywają jednak takie lata, kiedy zachodzi zbieżność pomiędzy prawosławiem a Kościołem zachodnim. W tym roku będzie to różnica jednego tygodnia (24 kwietnia). W tym samym terminie będziemy obchodzić święta za trzy lata - 20 kwietnia 2025 roku.        

W Kościołach prawosławnych i katolickich Kościołach obrządku wschodniego Wielkanoc określana jest mianem Paschy, Zmartwychwstania Chrystusowego, ale też Zmartwychwstania Pańskiego lub Paschy Chrystusowej. Święta poprzedza, tak samo jak u nas, Wielki Post, który trwa 40 dni. W tym czasie nie wolno spożywać mięsa, ryb, nabiału i białego pieczywa. Ścisły post, czyli zakaz przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i płynów, obowiązuje w Wielki Piątek. Śniadanie wielkanocne jest uroczyste. Rodziny dzielą się jajkiem, symbolem życia, składając sobie życzenia.

W Wielki Czwartek w godzinach porannych sprawuje się tak samo jak u katolików liturgię na pamiątkę ustanowienia świętej Eucharystii i kapłaństwa. W dużych świątyniach katedralnych, gdzie urząd sprawują biskupi, odbywa się obrzęd umycia nóg dwunastu czcigodnym starcom - zarówno kapłanom, jak i osobom świeckim. W cerkwi nie ma typowego złożenia do grobu figury Chrystusa. Ich tworzenie, podobnie jak i malarstwa trójwymiarowego, jest w ogóle zakazane w prawosławiu. Mają oni za to Płaszczenicę -  święty całun z jedwabnej tkaniny z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu. 

W Wielki Piątek w godzinach wczesnopopołudniowych odbywa się nabożeństwo, podczas którego jest on składany na specjalnym podeście lub po prostu w trumnie. I tam leży do Wielkiej Soboty, do północy. Później jest przenoszony na ołtarz. We wszystkich świątyniach w Wielki Piątek w godzinach popołudniowych odbywa się nabożeństwo, podczas którego wierni słuchają dwunastu fragmentów Ewangelii, obejmujących czas od zdrady Judasza do złożenia Jezusa Chrystusa do grobu. 

Rezurekcja w środku nocy i święcenie pokarmów

W Wielką Sobotę wyznawcy prawosławia spotykają się na modlitwie rano i późnym wieczorem. Rezurekcja rozpoczyna się o godz. 23.30. Na początek sprawowane jest nabożeństwo przy grobie Pańskim, a o północy rusza procesja wokół świątyni. Prawosławni obchodzą ją trzykrotnie, a na koniec stają przed głównymi drzwiami, które są symbolicznie otwierane na znak otwarcia grobu i zmartwychwstania Chrystusa. Wówczas z radosnym okrzykiem "Chrystus Zmartwychwstał. Śmiercią śmierć podeptał i wszystkim będącym w grobach życie wieczne darował" wchodzi się do świątyni. Liturgia eucharystyczna kończy się poświęceniem chleba paschalnego, nazywanego artosem, na którym znajduje się wizerunek Zmartwychwstałego Jezusa. Ten chleb pszeniczny jest następnie rozdrabniany i rozdawany wiernym. Każdy zabiera go do domu i w trudnych chwilach życia odłamuje jego cząstkę i spożywa. Mszę kończy namaszczenie wiernych świętym olejem. Cała liturgia trwa ok. 3-4 godzin. W czasie tygodnia paschalnego carskie wrota ikonostasu są cały czas otwarte, co symbolizuje kamień odsunięty od grobu Chrystusa. 

W kościele prawosławnym, podobnie jak i katolicyzmie, święci się pokarmy. W koszyczkach są tak samo jak u nas jajka, chleb, wędlina, sól i babka, ale nie może też zabraknąć paschy, która jest sporządzana z ucieranego twarogu z dodatkiem bakalii. Jajka w koszyku są obrane ze skorupek, gdyż poświęconych rzeczy nie wolno wyrzucać. Po zakończeniu liturgii wszyscy rozchodzą się do domów, ale po to, żeby zasiąść do świątecznego śniadania. Całym obchodom Wielkanocy towarzyszy częste pozdrawianie się słowami: „Chrystus Zmartwychwstał" (Christos woskresie), na które się odpowiada: „Zaprawdę zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał Pan" (Woistinu woskriesie). Wielkanocne obchody trwają trzy dni. W drugi dzień świąt wyznawcy prawosławia odwiedzają groby swoich bliskich. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy