Kobiety często uskarżają się na brak czasu, pracując po kilkanaście godzin dziennie. Wykonują szereg obowiązków, które są ważne, ale nie ważniejsze od zdrowia.
Warto wygospodarować 15 minut raz w miesiącu i wykonać samobadanie piersi. Kontrolując je systematycznie, można w porę wyczuć ewentualne zmiany i w porę zgłosić się do lekarza.
JAK BADAĆ PIERSI?
1. Badanie wykonujemy tydzień po miesiączce. Kobiety, które nie miesiączkują, wybierają jeden dzień w miesiącu,
2. Obserwację i badanie wykonuj przed lustrem,
3. Obejrzyj dokładnie piersi: w szczególności zwróć uwagę na zmiany w kształcie piersi - zmarszczenia, wciągnięcia, wielkości, koloru skóry np. zaczerwienienie.
4. Obserwację prowadź, stając przed lustrem z rękoma opuszczonymi wzdłuż ciała, następnie z rękoma uniesionymi w górę i z rękoma opartymi na biodrach.
5. Kładziemy prawą dłoń z tyłu głowy. Lewą dłonią badamy pierś prawą.
6. Badanie wykonujemy całą wewnętrzną powierzchnią złączonych palców, lekko uciskając badaną pierś.
7. Zataczamy małe kółka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przesuwając dłoń w kierunku brodawki (zwróćmy uwagę, czy nie występuje w piersi guzek lub stwardnienie, które różni się wyraźnie swoją konsystencją od pozostałej części piersi).
8. Badajmy brodawkę, delikatnie ściskając ją kciukiem i palcem wskazującym. Sprawdzamy, czy nie pojawi się surowicza lub krwista wydzielina.
9. Tak samo zbadaj pierś lewą.
10. Punkty 5-9 powtarzamy w pozycji leżącej.
11. Leżąc (lewa ręka wzdłuż ciała, prawą badamy lewą pachę), sprawdź, czy węzły chłonne pod pachą nie są powiększone.
Panie w wieku 50-69 lat raz na dwa lata mogą bezpłatnie i bez skierowania wykonać badanie mammograficzne w Centrum Profilaktyki Medycznej i Promocji Zdrowia w Krotoszynie na ul. Floriańskiej 10, nr tel. (62) 588-03-89. Tam również można zgłosić się i - jeśli same nie potrafimy dobrze zbadać sobie piersi lub mamy wątpliwości, czy właściwie to robimy - poprosić o zbadanie piersi.