Co roku w sezonie jesienno-zimowym dokuczają nam przeziębienia, bywa, że dorwie nas grypa. W tym roku zachorowań jest więcej. Dwa tygodnie temu w czwartek na oddziałach dziecięcym i noworodkowym jarocińskiego szpitala wprowadzono bezwzględny zakaz odwiedzin.
W styczniu w przychodni „Jar-Medic” udzielono ok. 1.100 porad z powodu chorób wirusowych. W pierwszej połowie lutego - ok. 850. Zaszczepiono przeciw grypie tylko 600 osób (w populacji liczącej ok. 23.000 osób). - Jarociniacy wolą chorować niż się szczepić - ocenia lek. med. Mirosław Praczyk, kierownik przychodni „Jar-Medic” w Jarocinie.
Wzrost zachorowań na grypę odnotowano m.in. na oddziale dziecięcym w jarocińskim szpitalu, nawet wśród kilkutygodniowych pacjentów. Są też przypadki zachorowań związanych z powikłaniami po grypie.
Faktyczne przypadki grypy potwierdzane są podczas badań wirusologicznych, które wykonuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu. Pacjenci, przynajmniej z Jarocina i okolic, raczej się na nie jednak nie zgłaszają. - Dlatego pewnie od lat mamy zero zachorowań na grypę - dodaje Magdalena Mróz-Radoms.
Grypa a przeziębienie
Grypa jest znacznie poważniejszą chorobą niż przeziębienie. Zaczyna się nagle i bardzo gwałtownie. Pojawiają się dreszcze, wysoka gorączka - do 40 stopni, a nawet wyższa, uczucie rozbicia, silne bóle głowy, oczu, mięśni, kości. Później dołącza do tego kaszel, ból gardła, ewentualnie katar.
Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych, infekcja nosa, gardła. Zaczyna się od gorszego samopoczucia, mogą pojawić się dreszcze, czasem łamanie w kościach. Gorączka występuje bardzo rzadko, najwyżej stan podgorączkowy - temperatura do 38 stopni (jedynie małe dzieci mogą bardziej gorączkować). Dominującym objawem jest katar - przeziębienie zaczyna się najczęściej od kichania, psikania. Później dołącza się drapanie, ból gardła, kaszel - początkowo może być suchy, męczący, później - „luźniejszy”. Przebieg przeziębienia jest łagodniejszy, choć trwa, podobnie jak grypa, 7-10 dni. Czasem może się przedłużać, ale generalnie stan pacjenta jest lepszy. Przy grypie stan jest poważny, pacjent jest bardzo chory, leżący, czuje się bardzo źle.
Pamiętaj, jeśli dopadną cię grypa lub przeziębienie:
- zostań w domu,
- połóż się w łóżku, jeśli źle się czujesz, masz gorączkę,
- zażywać leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne,
- jeśli masz katar, stosuj krople obkurczające błonę śluzową nosa,
- jeśli masz suchy kaszel, stosuj syrop przeciwkaszlowy, jeśli wilgotny - wykrztuśny,
- wypijaj dość duże ilości płynów,
- unikaj wymarznięcia i wysiłku fizycznego,
- staraj się ograniczyć kontakty z innymi ludźmi, nie wychodzić z domu, żeby nie przekazywać choroby dalej.
Ile żyją wirusy?
- wiele lat w lodzie,
- do 48 godzin w temperaturze 4 stopni Celsjusza,
- 8 godz. w temperaturze 20 stopni Celsjusza,
- do 24 godzin - na powierzchniach gładkich typu ławki, blaty kuchenne, klamki drzwi, powierzchnie metalowe lub plastikowe,
- do 12 godzin na powierzchniach porowatych,
- do 15 minut na ubraniach, szalikach i chusteczkach wielokrotnego użycia,
- 5-10 minut na ludzkich rękach.