Elektrownię fotowoltaiczną zlokalizowano niedaleko oczyszczalni ścieków w Żółkowie, na gminnym gruncie, posiadającym - według opinii specjalistów - optymalne nasłonecznienie.
To pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane przez gminę Żerków. Jest odpowiedzią samorządu nie tylko na kryzys energetyczny, ale też galopujące ceny prądu. To również inwestycja w ekologię.
Koszt budowy elektrowni wyniósł 4.564.327 zł. W tej kwocie znalazły się projekt, uzgodnienia, roboty budowlane, przyłącze do sieci średniego napięcia (SN), nadzór inwestorski i wyposażenie instalacji.
Gmina pozyskała na budowę: 3.800.000 zł w ramach rządowego funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych. Rozpoczętą w marcu budowę zakończono na początku grudnia 2022 roku. Instalacja zaczęła funkcjonować 24 stycznia 2023 r., co daje prognozę na pełne wykorzystanie już obecnego sezonu.
Wyprodukowana przez instalację energia będzie zasilała będzie najbardziej energochłonne obiekty, które należą do gminy - np. oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody, szkoły itp.
Energia odnawialna to przyszłość. Instalacja fotowoltaiczna w gminie Żerków to zdecydowanie nietuzinkowa inwestycja. Przede wszystkim, przy obecnych cenach energii to rozwiązanie pozwoli wygenerować ogromne oszczędności. Zyskujemy niezależne źródło energii dla obiektów i jednostek gminnych, w tym szkół, przedszkola. Inne zalety to ochrona środowiska, a także - tak ważne w ostatnim czasie - bezpieczeństwo energetyczne - podkreśla Michał Surma, burmistrz gminy Żerków. - Na uwagę zasługuje też fakt, iż jesteśmy pierwszą gminą w Polsce, która powołała spółdzielnię energetyczną posiadającą już źródło o tak dużej mocy. Ten projekt to duże wyzwanie. Jestem pewny, że przyniesie wymierne korzyści dla mieszkańców Gminy Żerków.