Reklama

Mocni jak stal. Grupa RBB z Jarocina uczy zawodu i zatrudnia 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Gospodarka Z niewielkiej rodzinnej firmy, grupa RBB w Jarocinie stała się stalową potęgą. Dziś podbija nie tylko europejskie rynki. Produkowane przez nią wyroby trafiają do Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Firma stawia na dynamiczny rozwój, inwestuje w pracowników, angażuje się w kształcenie młodzieży.    

Reklama

Kilka miesięcy temu grupa RBB świętowała 65-lecie i zrobiła kolejny milowy krok w historii przedsiębiorstwa. W listopadzie 2022 r. w nowej hali przy ul. Powstańców Wlkp. w Jarocinie - uruchomiono najnowocześniejszą w kraju linię do cięcia wzdłużnego blach. Co warto podkreślić, obiekt znajduje się w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest-Park”.

- Instalacja jest największą inwestycją w historii naszej firmy - podkreślał w tracie inauguracji Włodzimierz Borusiak, prezes RBB-Stal.

Dziś złożona z dwóch spółek grupa RBB zatrudnia około 350 osób oraz przetwarza ponad 200 tys. ton stali rocznie dla różnych sektorów przemysłu w kraju i za granicą.    

Grupa RBB to przedsiębiorstwo z ponad 65-letnią historią   

Pozycję na rynku przedsiębiorstwo budowało latami. A zaczęło się w 1957 r. Wówczas Janina i Florian Rybka założyli niewielki zakład rzemieślniczy. Produkowali naczepy, krzesła fryzjerskie oraz stoliki kawiarniane. Firma z roku na rok się rozrastała i poszerzała profil działalności - najpierw o produkcję kołnierzy stalowych, potem konstrukcji stalowych, handel wyrobami hutniczymi oraz usługi cięcia tlenem i plazmą.  

W 2003 roku uruchomiono Stalowe Centrum Serwisowe, przedsiębiorstwo kupiło pierwszą linię do cięcia wzdłużnego i poprzecznego, wybudowało nową halę produkcyjną. Dzisiaj to główna działalność i źródło dochodów grupy - którą tworzą dwie spółki:  RBB-Stal - oferująca usługi Stalowego Centrum Serwisowego oraz STEEL RBB - specjalizująca się w produkcji wyrobów spawanych, według dokumentacji klienta i własnej oraz w technologiach obróbki skrawaniem. 

Jarocińska firma dynamicznie się rozwijaja

Swoje wyroby RBB sprzedaje nie tylko na rynek krajowy, ale także za granicę. 40 lat temu po raz pierwszy firma wysłała kołnierze stalowe do ówczesnej Republiki Federalnej Niemiec. Potem przyszedł czas na kraje skandynawskie. Dziś wyroby docierają także do Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. To przede wszystkim konstrukcje stalowe, zbiorniki ciśnieniowe, czy części do maszyn. 

Dynamiczny rozwój firmy pociąga za sobą kolejne inwestycje w park maszynowy.

- W ostatnich latach zakupiliśmy najnowszy laser światłowodowy, roboty spawalnicze, spawarki, centra obróbcze. Mamy nowoczesne centrum obróbcze firmy Mazak, sprowadzone z Japonii - wymienia Maciej Frąckowiak, Dyrektor Zakładu STEEL RBB. 

A to nie koniec. Firma ma ambitne plany - na terenie Jarocina zamierza się rozbudowywać oraz inwestować w automatyzację i robotyzację produkcji i korzystać z najnowszych technologii. Tym bardziej, że obiekt firmy znajduje się w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest-Park”.

Spółki Grupy RBB cały czas zatrudniają   

Firma nie tylko inwestuje w sprzęt, ale także systematycznie zwiększa zatrudnienie.

- Poszukujemy spawaczy, ślusarzy, operatorów różnych maszyn, linii produkcyjnych - wymienia Maciej Frąckowiak.

Niekoniecznie z wykształceniem kierunkowym, bowiem firma oferuje kursy kwalifikacyjne i szkolenia - m.in. dla spawaczy, operatorów, magazynierów.

- Na przykład, na stanowisko operatorów robota przyjęliśmy absolwentów informatyki. Z racji posiadanej wiedzy, świetnie się sprawdzają - podkreśla Maciej Frąckowiak. - Inwestujemy w kształcenie załogi - studia kierunkowe, studia podyplomowe, różnego rodzaju kursy kierunkowe.

Młodzież może zdobywać zawód

Przedsiębiorstwo stawia i chce stawiać na kształcenie młodzieży. Chętnie przyjmuje uczniów na praktyki. Obecnie zawód operatora obrabiarek skrawających zdobywa tu 17 uczniów, w tym jedna dziewczyna

- Chcielibyśmy także, aby udało się wrócić do kształcenia ślusarzy, operatorów robotów, spawaczy - nadmienia Paweł Szymczak, Kierownik Wydziału Obróbki Mechanicznej. - Zachęcamy, by szkoły zastanowiły się nad uruchomieniem nowego kierunku - operator robotów. Za kilka lat to będzie jeszcze bardziej pożądana profesja - dopowiada Maciej Frąckowiak.

Doceniając zaangażowanie młodych ludzi, uczniom klasy trzeciej odbywającym praktyki firma oferuje wynagrodzenie.

Dzięki współpracy z jarocińskimi szkołami branżowymi, uczniowie techników mogą odbywać w przedsiębiorstwie miesięczne praktyki. Szczególnie STEEL RBB zacieśniło relacje z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 2.

- Przekazaliśmy sprzęt dla warsztatów szkolnych. I oczywiście placówkę nadal będziemy wspierać - deklaruje Joanna Borusiak-Liwinska - współwłaściciel spółki STEEL RBB.

Z doświadczenia firmy chętnie korzystają nie tylko szkoły branżowe, ale także podstawowe - uczniowie stojący przed wyborem drogi zawodowej przyjeżdżają obserwować jak wygląda obsługa nowoczesnych linii produkcyjnych, poszczególnych maszyn i robotów, jak zorganizowana jest praca w przedsiębiorstwie. 

Grupa RBB staje się rodzinną firmą wielopokoleniową

Sukces grupy RBB nie byłby możliwy, gdyby nie załoga.

- Największym kapitałem naszej firmy są ludzie - przyznaje Joanna Borusiak-Liwinska.

Ich zaangażowanie, kreatywność i pracowitość nadają kierunek strategii firmy i są motorem napędowym ciągłego rozwoju. Właściciele mają świadomość, że dobra pensja to nie wszystko. Ważne jest także przyjazne środowisko pracy. Pracownicy mogą liczyć na pakiet dodatkowych świadczeń zdrowotnych, wyprawkę dla nowo narodzonego dziecka, karnety na zajęcia sportowe, czy przedsięwzięcia integracyjne, a już niebawem będą mogli korzystać z firmowych rowerów.

- Coraz częściej zdarza się, że ojciec przyprowadza do pracy syna, że rodzice tu pracujący przyprowadzają swoje dzieci na praktyki. To o czymś świadczy i bardzo nas bardzo cieszy - podkreśla Maciej Frąckowiak. 

Artykuł promocyjny. Powstał przy współpracy z Grupą RBB
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE