Reklama

Gmina Jarocin dąży do samowystarczalności energetycznej

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Gospodarka Przewidzieliśmy kryzys energetyczny i przygotowaliśmy się do niego. Mamy szansę być pierwszą gminą w Polsce, która będzie samowystarczalna energetycznie. Musimy tylko zbudować elektrociepłownię na paliwo alternatywne - mówi Adama Pawlicki - burmistrz Jarocina.

Reklama

Rozmowa z Adamem Pawlickim - Burmistrzem Jarocina

Gmina Jarocin jest liderem inwestycji w Wielkopolsce, zajęła, znakomite, 13. miejsce w Polsce. Ile z tych inwestycji dotyczy ekologii?
Zdecydowana większość. Praktycznie przy każdym projekcie myślimy o środowisku. Inwestujemy w nowoczesne technologie, które sprawiają, że gmina przedstawiana jest jako wzór do naśladowania. Świadczą o tym chociażby nagrody, które ostatnio zdobywamy. W PWiK-u czy w Wielkopolskim Centrum Recyklingu pokazujemy, jak dzięki nowoczesnym technologiom można wspierać ekologiczne procesy.

Inwestycje to jednak również kredyty i zadłużanie miasta. Niektórzy twierdzą, że zbyt duże.
To ja tym ludziom powiem jedno: inwestycje są motorem napędowym rozwoju gminy. Tylko dzięki nim możemy osiągnąć sukces i sprawić, że mieszkańcom będzie żyło się lepiej. Poza tym, proszę zobaczyć, jak wiele środków udaje nam się pozyskać. Warto dołożyć trochę swoich pieniędzy, by stworzyć wielkie rzeczy. Nie baliśmy się zainwestować w fotowoltaikę. I co? I dziś jesteśmy wygrani! Ceny energii szaleją, a nasza gmina jest przygotowana na kryzys energetyczny o wiele lepiej niż inni.

Gmina nie jest jednak do końca samowystarczalna energetycznie.
Ale może być i chcemy zrobić wszystko, żeby tak było. Wielkopolskie Centrum Recyklingu już produkuje więcej energii niż zużywa. Wystarczy, że rząd da nam zielone światło i pozwoli przesłać prąd kablem do innych instytucji. Myślę, że z powodu kryzysu nastąpi to szybciej niż inni myśleli. I my jesteśmy gotowi, by od razu z tego skorzystać.

Niektórzy samorządowcy stukali się w głowę, gdy my przygotowaliśmy śmiały projekt energetyczny. Mówili - to nie jest zadanie samorządu, a dziś uważają, że byliśmy wizjonerami. Przewidzieliśmy kryzys energetyczny i przygotowaliśmy się do niego. Mamy wszystko bardzo dobrze zaplanowane. Teraz tylko proszę, by mieszkańcy pomogli nam przeprowadzić plan do końca. Mamy szansę być pierwszą gminą w Polsce, która będzie samowystarczalna energetycznie. Musimy tylko zbudować elektrociepłownię na paliwo alternatywne.

Mieszkańcy jej nie chcą.
Niektórzy mieszkańcy. Myślę, że po tegorocznej, ciężkiej  zimie wszyscy zrozumieją, że nie ma od tego odwrotu. Będziemy tłumaczyć, edukować, spotykać się i mam nadzieję, że uda nam się przeprowadzić wspólnie plan rozwoju energetycznego dla gminy Jarocin. Skorzystają na tym mieszkańcy. Dzięki dotychczasowym inwestycjom nasza gmina wydaje na energię mniej niż inne. Zaufajcie nam i pozwólcie dokończyć plan. Spółka PWiK  jest na finiszu realizacji przełomowego projektu gospodarowania wodą i ściekami. Pozyskaliśmy na ten cel  141 mln złotych dotacji, bezzwrotnej dotacji. Podkreślam to, bo to ogromne osiągnięcie. To projekt bardzo innowacyjny na skalę europejską. Mamy świetnych fachowców, dzięki którym możemy realizować tak wizjonerskie inwestycje. Czas teraz na podobny projekt w dziedzinie energii.

Przeczytaj też:

Materiał informacyjny dla mieszkańców Gminy Jarocin wykupiony przez PWiK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE