1 lipca ruszył nabór wniosków o świadczenie Dobry Start. Dokumenty można przesłać tylko drogą elektroniczną. Pieniądze – 300 złotych – są przyznawane bez względu na dochód rodziny.
Wyprawka dla ucznia. Warto skorzystać z Dobrego Startu
Mamy wakacje, zapewne żadne dziecko nie zaprząta sobie głowy myślą o szkole. Inaczej mają rodzice, którzy często już podliczają, ile wyniesie ich wyprawka przed kolejnym rokiem szkolnym. Jedno jest pewne. Tanio nie będzie. Dlatego też warto skorzystać z rządowej jednorazowej pomocy na ten cel. Mowa oczywiście o programie Dobry Start.Wnioski o świadczenie można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe. Aby pieniądze nie przepadły, dokumenty należy przesłać w terminie od 1 lipca do 30 listopada przez:
- portal PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS
- Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/,
- bankowość elektroniczną.
Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach – we wrześniu, październiku lub listopadzie – to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku, czyli nawet w styczniu 2025 roku.
"Dobry Start" również dla uczniów szkół policealnych i placówek dla dorosłych
Świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. Od 2019 r., pieniądze z programu przysługują również na uczniów szkół policealnych i placówek dla dorosłych.
– Warunkiem otrzymania świadczenia dobry start z tytułu rozpoczęcia danego roku szkolnego, jest wskazanie przez rodzica we wniosku o to świadczenie placówki, do której dziecko od 1 września danego roku będzie uczęszczać. Wynika to z faktu, iż podstawowym warunkiem przyznania tego świadczenia jest właśnie nauka dziecka w szkole – wyjaśnia ministerstwo.
Program nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkola oraz dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: W ciągu kilku minut postarzała się o kilkadziesiąt lat. Jak to możliwe?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.