Rząd zmienił plan szczepień przeciw Covid-19. Pierwszy etap został podzielony na trzy podgrupy: seniorów 60+, osoby z chorobami przewlekłymi oraz nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych. Podajemy szczegóły tego planu.
Zmiany w kolejności szczepień ogłosił na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Szef Kancelarii Premiera przyznał, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim. Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe - dodał Dworczyk.
Rząd zmienił kolejność szczepień przeciw Covid-19. Kto ma teraz pierwszeństwo?
I tak pierwszy etap został podzielony na trzy podgrupy. Pierwsza to seniorzy powyżej 60. roku życia. Druga to osoby z chorobami przewlekłymi - czyli m.in. dializowane, po przeszczepach, chore na nowotwory. I trzecia grupa to nauczyciele i służby mundurowe (między innymi strażacy ochotnicy). Szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się 25 stycznia.
Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej.
Michał Dworczyk poinformował, że lista chorób uprawniających do wcześniejszego zaszczepienia się przeciw Covid-19 będzie zawarta w rozporządzeniu, które obecnie jest jeszcze konsultowane. Zaznaczył też, że dopóki rozporządzenie nie jest przyjęte, są możliwe „drobne korekty”.
Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że realizacja programu szczepień przede wszystkim zależy od dostaw szczepionki przez producentów.
Do tej pory na szczepienia, które mają ruszyć w poniedziałek - 25 stycznia, zarejestrowało się ponad 669 tysięcy seniorów powyżej 80 lat.
Rząd zmienił kolejność szczepień przeciw Covid-19 - jak się na nie zarejestrować?
- przez infolinię dostępną pod numerami: 989 i (22) 62 62 989 - dla dzwoniących z zagranicy lub tych, których operator nie obsługuje numerów specjalnych),
- osobiście w punkcie szczepień - wykaz punktów na terenie Ziemi Jarocińskiej znajdziesz TUTAJ.
Gminy powiatu jarocińskiego oraz gmina Nowe Miasto oferują bezpłatną pomoc w dotarciu do punku szczepień osobom do tego uprawnionym - szczegóły TUTAJ.
Rząd zmienił kolejność szczepień przeciw Covid-19 - kto się może już zgłosić?
Jak zgłosić chęć zaszczepienia się przez osoby w wieku 18-69 lat? Osoby między 18. a 69. rokiem życia od 15 stycznia mogą - poprzez specjalny formularz na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie - zgłosić chęć zaszczepienia się. Dzięki temu będą mogły w pierwszej kolejności zarejestrować się na konkretny termin sczepienia.Każdy, kto się zgłosi, w momencie kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla jego grupy, dostanie wiadomość mailową z informacją, że ma wystawione e-skierowanie. Wtedy będzie mógł się zarejestrować na konkretny termin szczepienia.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.