Pieniądze dla jarocińskiego szpitala prosto z Warszawy od premiera Mateusza Morawieckiego przywiozła do Jarocina sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Andżelika Możdżanowska. Na co zostaną przeznaczone?
Sytuacja finansowa jarocińskiego szpitala nie jest łatwa. Rok 2018 zakończył się ponad 4-milionową stratą. Poza tym lecznica się rozbudowuje i potrzebne są pieniądze na wyposażenie nowej części.
Jako pierwszy do przenosin do nowego obiektu został wyznaczony oddział wewnętrzny, ponieważ przyjmuje najwięcej pacjentów. Następnie będzie się przeprowadzała ginekologia i położnictwo - pacjentki będą mogły liczyć na dwuosobowe pokoje z łazienkami i nową salę cesarskich cięć. Jako kolejne przeniesione zostaną: oddział noworodkowy, pracownia endoskopii i laboratorium
Na wyposażenie nowych pomieszczeń - oprócz sprzętu, który zostanie przeniesiony z dotychczasowych oddziałów - potrzeba kilku milionów.
Dla lecznicy bardzo ważne jest dobre funkcjonowanie oddziału ginekologiczno-położniczego, ponieważ jest on źródłem niemałych dochodów. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci bowiem za porody bez limitu. Oznacza to, że im więcej ich będzie, tym więcej pieniędzy dostanie szpital.
Jednym z pomysłów poprzedniego prezesa Leszka Mazurka było wydzierżawienie części nowego sprzętu. Jego następca ma łatwiejsze zadanie.
Nowy prezes Henryk Szymczak należy do Prawa i Sprawiedliwości - podobnie, jak starościna Lidia Czechak. Ich starania przyniosły rezultaty.
Poinformowano o tym na konferencji prasowej, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Jarocinie. Uczestniczyła w niej sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Andżelika Możdżanowska.
I to ona poinformowała, że Szpital Powiatowy w Jarocinie otrzyma dofinansowanie z rezerwy premiera.
- Mamy pozytywna opinie od pana wojewody i z ministerstwa zdrowia, dlatego myślę, że wszystko jest tylko kwestia czasu - stwierdziła sekretarz stanu.
Pieniądze mają być przeznaczone na wyposażenie oddziału ginekologicznego i położniczo-noworodkowego.
Całkowita wartość planowanego do zakupu sprzętu to ponad 3,3 miliona złotych. Powiat jarociński wnioskował o kwotę wsparcia 2,6 mln zł (80%). Wkład własny powiatu stanowi 664 tysięcy złotych.