Z każdą godziną wzrasta przedświąteczny ruch na drogach. Wielu z nas się spieszy. Zdarzają się i tacy, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. Policjanci mówią, że najczęściej przekraczają prędkość.
Dzisiaj funkcjonariusze prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość”. Ich celem będzie egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Głównym powodem wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to najbardziej śmiercionośną przyczyną pozostaje, niezmiennie od lat, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. To właśnie nadmierna prędkość towarzysząca wypadkom drogowym w 2019 r. doprowadziła do śmierci 726 osób – czytamy w komunikacie Komendy Głównej Policji.
Jak wygląda bezpieczeństwo na terenie powiatu jarocińskiego?
W tym roku na naszych drogach życie straciło 8 osób [ZOBACZ TUTAJ].
Najtragiczniejszym miesiącem był październik. W wypadkach zginęły aż trzy osoby [ZOBACZ TUTAJ].
Nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Warto zaznaczyć również, że przy dużych prędkościach nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje kierowcy i pasażerom gwarancji na przeżycie.
W 2019 roku kierujący pojazdami (głównie samochodami osobowymi) spowodowali ponad 25 tys. wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 2087 osób, a przeszło 30 tys. zostało rannych.
Od 18 maja 2015 r. w Polsce obowiązuje przepis skutkujący zatrzymaniem prawa jazdy kierującemu, który przekroczył prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym [ZOBACZ TUTAJ].
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.