Inwestycje w ludzi, żeby byli bardziej aktywni, zaangażowani, zaradni i samodzielni - masz na to pomysł? Na takie projekty czekają niemałe unijne dotacje. Na poczatek wystarczy zgłosić swój pomysł do programu w jarocińskim magistracie.
Program rewitalizacji gminy Jarocin został uchwalony przez radę miejską w styczniu 2018 roku.
Spośród wpisanych do niego przedsięwzięć przez 18 miesięcy zrealizowana została budowa browaru w okręgu Przemysłowa i rewitalizacja Parku im. mjr. Zbigniewa Ostroga-Gorzeńskiego.
Mocno zaawansowane są prace związane z rewitalizacją parku Radolińskich, remontem na potrzeby biblioteki kamienicy na rynku, a także adaptacją na cele mieszkaniowe i usługowe dawnego budynku policji przy ul. Kościuszki. Rozpoczęła się adaptacja na cele hotelowe Domu Ogrodnika w parku.
Już w w chwili uchwalenia dokumentu zapowiedziano, że w kolejnym roku - 2019 rozpoczną się prace związane ze zmianami w dokumencie.
- Program rewitalizacji ma być opracowaniem dynamicznym, reagującym nie tylko na następujące zmiany i pojawiające się nowe możliwości, ale i na problemy. Programem, który może ożywić tak zwane obszary zdegradowane - mówi zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak.
Z informacji wiceburmistrza wynika, że w ostatnich miesiącach kilku przedsiębiorców chcących zainwestować na obszarze staromiejskim, w ścisłym centrum Jarocina, pytało o możliwości wpisania ich przedsięwzięć do GPR-u, aby mogli sięgać po korzystne źródła finansowania.
- Pierwsza wersja GPR-u, ta sprzed półtora roku, nie uwzględniła wielu uwag Gminnego Komitetu Rewitalizacji - organu doradczego i opiniodawczego, składającego się z przedstawicieli mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji społecznych. Spieszyliśmy się, aby radni przyjęli dokument, z którym niektóre podmioty mogły wystartować po pieniądze z unijnego funduszu JESSICA i kilka ważnych kwestii pogubiliśmy - dodaje.
A kierująca gminnym zespołem rewitalizacji - Marzena Jeleniewska-Jankowska, dodaje:
- Wśród realizowanych zadań są zarówno projekty gminne, jak i prywatne. W większości są to zadania infrastrukturalne. Dostrzegamy potrzebę, aby w większym stopniu ta inwestycja w infrastrukturę wiązała się ze zmianami społecznymi, inwestycjami w ludzi, aby byli bardziej aktywni, zaangażowani, zaradni, samodzielni - mówi.
W związku z tym ogłoszono nowy nabór projektów do Gminnego Programu Rewitalizacji i do 1 lipca można składać swoje propozycje. Ujęcie zadania w zaktualizowanym programie może pomóc, a w niektórych wypadkach jest wręcz warunkiem, ubiegania się o pieniądze z róznego rodzaju programów - w tym unijnych - na realizację naszego projektu.
- Aktualizowany program rewitalizacji będzie musiał być spójny z nową gminną strategią rozwiązywania problemów społecznych, programem ochrony zabytków, gminną polityką kształtowania ładu przestrzennego i polityką mieszkaniową. A to oznacza konieczność bardzo dużego zaangażowania się nie tylko gminnych jednostek, ale włączenia mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych - zaznacza Tomasz Ratajczak z zespołu rewitalizacji.