Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna?
Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej to nieinwazyjna metoda terapeutyczna, w której pacjent poddany jest działaniu czystego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. Podwyższone ciśnienie powoduje, że tlen zyskuje zdolność przenikania przez tkanki i dociera nawet do zupełnie niedokrwionych rejonów organizmu (tzw. ognisk niedokrwiennych). Wzrasta jednocześnie stężenie tlenu w osoczu, płynie mózgowo-rdzeniowym oraz limfie.
Tlenoterapię wykorzystuje się w usprawnienie procesów fizjologicznych organizmu, takich jak regeneracja tkanek, gojenie się ran, tworzenie krążeń obocznych, niwelowanie stanów zapalnych i infekcji. Ostatnio badacze wskazali również na możliwość zwiększania produkcji komórek macierzystych przez organizm dzięki serii zabiegów terapii hiperbarycznej. Komórki macierzyste coraz częściej używa się do leczenia schorzeń onkologicznych, hematologicznych oraz w medycynie regeneracyjnej, a także w celu spowolnienia procesów starzenia.
Bez względu na nowe zastosowania terapii tlenem od dawna wiadomo, że niedotlenione komórki są przyczyną uszkodzenia tkanek, zaburzają krążenie krwi, powodują przerzedzanie włosów, osłabiają pamięć i przyczyniają się do przyspieszenia procesu starzenia organizmu. Tlenoterapia hiperbaryczna działa hamująco na te procesy, poprawiając odżywienie i odnowę wszystkich komórek organizmu.
Gdzie blisko Jarocina można przejść zabieg tlenoterapii hiperbarycznej?
Tlenoterapia hiperbaryczna to nowoczesna i bezpieczna metoda odnowy organizmu, która od lat zyskuje coraz większą popularność w ogólnej profilaktyce zdrowotnej oraz rekonwalescencji. Pojawia się jednak pytanie, gdzie blisko Jarocina można skorzystać z takiego zabiegu? Z pomocą przychodzi FizjoMed dla Ciebie z Żerkowa.
Zabieg nazywany hiperbaryczną terapią tlenową (HBOT) to medyczne zastosowanie tlenu, które odbywa się w specjalnej komorze hiperbarycznej - czyli w ciśnieniowym zbiorniku tlenu imitującym ciśnienie głębinowe, który dostarcza do organizmu pacjenta tlen w czystej postaci. Pacjent wchodzi do komory, kładzie się i przez godzinę za pośrednictwem specjalnej maski oddycha czystym tlenem. W FizjoMed dla Ciebie dostępna jest profesjonalna komora gdyńskiej firmy Omnioxy, która dzięki wysokiemu ciśnieniu (osiąga ciśnienie o wysokości 1,5 ATA) dostarcza tlen do komórek, do których w normalnych warunkach nie miałby szans dotrzeć. Podczas trwania zabiegu pacjent pozostaje w stałym kontakcie z personelem, dzięki czemu może czuć się całkowicie bezpiecznie i wykorzystać ten czas na relaks, słuchanie ulubionej muzyki, oglądanie ulubionych seriali czy czytanie książki - mówi Mateusz Gościniak, właściciel FizjoMed dla Ciebie z Żerkowa
Kiedy warto skorzystać z tlenoterapii hiperbarycznej?
Lista chorób, przy których tlenoterapia w komorze hiperbarycznej jest naprawdę długa. Stosuje się ją więc przy:
- Rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych
- Rekonwalescencji po Covid-19
- trudno gojących się ranach / stopie cukrzycowej
- popromiennych uszkodzeniach kości i tkanek miękkich
- przewlekłym zmęczeniu
- niedotlenieniu tkanek i chorób z tym związanych
- fibromialgii
- chorobach układu krążenia: miażdżycy, nadciśnieniu, itp.
- ogniskach udarowych
- chorobach układu nerwowego: ADHD, chorobie Alzheimera, Parkinsonie, SM, itp.
- autyzmie
- obrzękach
- zaburzeniach potencji
- wspomaganiu leczenia niepłodności
- spowolnieniu procesów starzenia (komórek i organizmu)
- wspomaganiu leczenia po zabiegach medycyny estetycznej i zabiegach chirurgicznych
- infekcjach bakteryjnych
- anemii
- depresji
- stanach lękowych
- chorobach autoagresywnych
- przewlekłych stanach zapalnych
- niektórych zaburzeniach immunologicznych
- przewlekłych chorobach skóry: łuszczycy, trądziku, pokrzywkce, wysypce, rumieniach, AZS,
- grzybicy
- wspomaganiu leczenia nadwagi i otyłości
- zaburzeniach układu pokarmowego (w tym problemy z wchłanianiem),
- zatruciu tlenkiem węgla (zaczadzenie)
- zatorze gazowym
- przeszczepach skórnych
- nagłej głuchocie
- złamaniach i urazach stawów i tkanek miękkich
- owrzodzeniu, odleżynach, oparzeniach
- regeneracji po chemioterapii i radioterapii
- boreliozie
Dlaczego warto skorzystać z zabiegu tlenoterapii w komorze hiperbarycznej?
O zaletach zabiegu tlenoterapii w komorze hiperbarycznej opowiada właściciel FizjoMed dla Ciebie Mateusz Gościniak
Terapia hiperbaryczna ma wiele zalet. Przede wszystkim przyspiesza rekonwalescencję, regenerację organizmu, a także leczenie ran i innych miejsc, które dotknięte zostały chorobą. Warto jednak wiedzieć, że dzięki zabiegom w komorze hiperbarycznej, może nastąpić nawet 8-krotny wzrost liczby komórek macierzystych w organizmie. Ponadto cykliczne wizyty w komorze hiperbarycznej pomagają leczyć różnorodne urazy i przeciążenia stawów oraz mięśni, są także zalecane osobom, które regularnie uprawiają obciążające treningi siłowe lub są zawodowymi sportowcami. Zabiegi te działają także przeciwbólowo, wpływają też pozytywnie na procesy naprawcze w tkance kostnej, chrząstce oraz mięśniach szkieletowych. Warto wspomnieć, że terapia tlenowa w komorze hiperbarycznej wpływa również na dotlenienie mózgu po urazach neurologicznych, np. wylewach, udarach. Co ciekawe, regularne zabiegi przeprowadzane w komorze hiperbarycznej pozwalają także poprawić pamięć oraz koncentrację.
Kto i jak często może korzystać z zabiegów tlenoterapii w komorze hiperbarycznej?
Z komory hiperbarycznej mogą korzystać wszyscy - bez ograniczeń wiekowych. Standardowo zabieg trwa od 45 do 60 minut – całkowita ilość zabiegów dla poszczególnych pacjentów zależy od rozpoznanego schorzenia i ustalana jest podczas wywiadu w gabinecie. Zabiegi w komorze hiperbarycznej można wykonywać codziennie, a pierwsze widoczne efekty pojawiają się już po 3 – 4 zabiegach.
Więcej informacji na temat zabiegów tlenoterapii w komorze hiperbarycznej można znaleźć pod numerem telefonu 696 730 937, na stronie www.fizjo2med.pl oraz na Facebooku
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.