reklama

Objawy porodu - jak się na nie przygotować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Objawy porodu - jak się na nie przygotować? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie parnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraCiąża jest stanem, który u każdej z nas będzie przebiegać w bardzo indywidualny sposób. Podczas gdy koleżanka z pracy w błogosławionym stanie przytyje 8 kilogramów, w naszym przypadku może to być 20 a nawet 30 kilogramów na plusie. Niektóre z nas przez cały okres trwania ciąży muszą leżeć, z kolei inne mamy czują się na tyle dobrze, że pracują aż do momentu rozwiązania. Pierwsze objawy porodu dla nas wszystkich są takie same. Szyjka macicy zaczyna się zmieniać i rozwierać już na 6 tygodni przed porodem. Staje się rozpulchniona i miękka. Do tego dochodzą huśtawki nastrojów oraz spadek i przypływ energii. Jak w takim zamieszaniu, które funduje nam nasz organizm poznać, że to "już" ten moment, na który czekałaś od 9 miesięcy? Przede wszystkim zachowaj spokój by umiejętnie zinterpretować pierwsze objawy porodu.
reklama

Objawy porodu to nie tylko syndrom wicia gniazda

Pierwsze objawy porodu - ruchy dziecka, obniżenie brzucha, biegunka

Wczesne objawy porodu to kontrola ruchów dziecka. Pod koniec ciąży dziecko jest na tyle duże, że zaczyna mu brakować miejsca w brzuchu mamy. Czas beztroskich wygibasów dobiegł końca, co objawia się mniejszą częstotliwością ruchów maluszka, jednakże to nie oznacza, że przestały być wyczuwalne. Czas przed porodem jest bardzo kluczowy dla monitorowania aktywności dziecka. Jeżeli niepokoją nas jego zbyt energiczne ruchy lub ich całkowity brak wówczas niezwłocznie powinnyśmy udać się do ginekologa na wizytę kontrolną. 

reklama

Inne objawy porodu to obniżenie brzucha przed porodem, które jest zazwyczaj odczuwalne przez ciężarne jako uczucie ulgi. Przyszła mama może zauważyć, że jej organizm przygotowuje się do porodu. Może nastąpić nawet na miesiąc przed porodem. Nagle duży brzuch, utrudniający chodzenie i złapanie tchu, opuszcza się, dzięki czemu klatka piersiowa i narządy wewnętrzne nie są już tak uciśnięte. Dziecko nie przemieszcza się tak jak przez ostatnie miesiące, układa zazwyczaj główkowo i do momentu rozwiązania nie zmienia tej pozycji. Dzieki temu, że brzuch obniża się w ten sposób dziecko wstawia się do kanału rodnego mamy. W tym okresie ze względu na ucisk główki na pęcherz moczowy możesz odczuwać wzmożoną potrzebę oddawania moczu. Ponadto będzie Ci towarzyszyć nieprzyjemne uczucie rozpierania w kroczu. Aby rozluźnić mięśnie miednicy można sobie pomóc kołysząc się na piłce gimnastycznej przy szeroko rozstawionych nogach. W końcówce ciąży kiedy pozycja siedząca wzmaga uczucie rozpierania, najwygodniej będzie Ci w pozycji półleżącej.

reklama

Kolejny objaw zbliżającego się porodu to objawy ze strony układu pokarmowego. Panuje przekonanie, że wymioty i biegunka są zapowiedziami porodu - tak jest w istocie. W ten sposób jelita kobiety oczyszczają się by nic nie utrudniało procesu wypierania dziecka. Biegunki rozpoczynają się zazwyczaj na dobę przed porodem, wówczas organizm kobiety zaczyna wytwarzać hormony zwane prostaglandynami, które je powodują. Biegunka wraz z wymiotami to niezwykle powszechne zjawisko, którego wystąpienie świadczy o prawidłowym przebiegu porodu. Aby nie tracić potrzebnej energii warto popijać wodę małymi łyczkami lub przegryzać lekkostrawne produkty.

Skurcze przepowiadające

Jakie są inne objawy zbliżającego się porodu? Czym różnią się skurcze przepowiadające od skurczów porodowych? Otóż skurcze przepowiadające nazywane skurczami Braxtona Hicksa objawiają się jako twardnienie i napinanie mięśni macicy, by przygotować ją do porodu. Skurcze przepowiadające mogą pojawiać się już od 5 miesiąca ciąży. W odróżnieniu od skurczy porodowych skurcze Braxtona Hicksa są nieregularne, ich intensywność nie zwiększa się z upływem czasu, zazwyczaj mijają po odpoczynku. Warto mierzyć częstotliwość skurczy. Jeśli okaże się, że są to regularne bolesne skurcze macicy, które nie mijają po odpoczynku wówczas niezwłocznie należy zgłosić się do szpitala, by przekonać się czy rzeczywiście zaczyna się akcja porodowa. Skurcze pojawiają się co kilka minut, zaczynają się w dolnej części pleców (tzw. bóle krzyżowe), promieniując do krocza. 

reklama

Objawy rozwarcia szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy jest przełomowym momentem podczas całego porodu. Jego objawami są bóle i twardnienia brzucha, sączenie wód płodowych, odejście czopa śluzowego oraz plamienie. Ciało kobiety dostosowuje się do niecodziennej sytuacji. Czop śluzowy izoluje szyjkę macicy przed środowiskiem zewnętrznym. Ta dodatkowa ochrona w postaci gęstego śluzu uszczelnia szyjkę macicy zabezpieczając ją przed ewentualnymi infekcjami. Objaw zbliżającego się porodu to odejście czopa dróg rodnych. Nie ma reguły mówiącej o tym, kiedy jego odejście musi nastąpić. W niektórych przypadkach może to nastąpić kilka tygodni przed akcją porodową lub z chwilą odejścia wód płodowych. Jeśli czop jest podbarwiony krwią oznacza to, że szyjka zaczęła się rozwierać. Tutaj dowiesz się ile trwa połóg.

reklama

Z kolei jeśli zaczynają odchodzić wody płodowe, wówczas należy mieć na uwadze, że płyn owodniowy może zacząć wypływać zarówno przed porodem jak i na kilka godzin przed nim. Z chwilą pęknięcia pęcherza płodowego należy niezwłocznie udać się do szpitala by monitorować zarówno rozwarcie jak i tętno dziecka. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Jarocina, gminy i powiatu jarocińska w jednym miejscu. Wszystko o Jarocin Festiwal. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Jarocinie. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
reklama
reklama