reklama

O co chodzi kotu? Dowiedz się jak czytać jego zachowanie!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

O co chodzi kotu? Dowiedz się jak czytać jego zachowanie! - Zdjęcie główne

foto adobe stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraWiększość osób wie, że mruczenie kota oznacza jego zadowolenie, a przestraszony zwierzak szykujący się do ataku syczy. Niektóre zachowania mruczków bywają jednak dla właścicieli niejasne, zwłaszcza dla tych, którzy opiekują się kotem od niedawna. Jak rozpoznać czy pupil jest w dobrym nastroju, a co świadczy o jego zdenerwowaniu, strachu lub bólu?
reklama

Jak zachowuje się zadowolony kot?

Osoby podejmujące decyzję o adopcji mruczka przygotowują zazwyczaj wszystko dla kota, co może mu być niezbędne w nowym domu. Odpowiednio dobrane pożywienie, miski, zabawki, drapak czy kuweta to podstawa, dlatego warto kupić je w sprawdzonym miejscu, jak np. sklep zoologiczny Zoopers. Warto też wiedzieć, jakie zachowanie świadczy o tym, że nasz podopieczny jest w dobrym nastroju. Oznaką zadowolenia jest nie tylko mruczenie, ale również ocieranie się o właściciela głową i pyszczkiem. W ten sposób kot zostawia swój zapach na domownikach i meblach, dzięki czemu czuje się bezpieczniej. Zrelaksowany mruczek ponadto mruży oczy i zdarza się, że ugniata łapkami podłoże. Aby dowiedzieć się w jakim nastroju jest pupil, warto zwracać uwagę na ułożenie jego uszu. Lekko rozchylone na boki i poruszające się w niewielkim stopniu to znak, że kot jest spokojny. Jeśli zaś coś go zaalarmuje, ustawia uszy prostopadle do głowy i zwraca je do przodu. Inną częścią ciała, która wiele mówi o samopoczuciu zwierzaka, jest jego ogon – zadowolony kot trzyma go pionowo do góry. Niektórzy zastanawiają się co oznaczać może „barankowanie” czyli uderzanie łebkiem o głowę właściciela. Z całą pewnością nie jest to atak, przeciwnie – to koci sposób na okazanie człowiekowi sympatii.

reklama

Co świadczy o zdenerwowaniu kota?

Zaniepokojony mruczek porusza często uszami, aby upewnić się, czy nie zagraża mu niebezpieczeństwo. Położone poziomo uszy świadczą o silnym zdenerwowaniu zwierzaka i jego gotowości do ataku. Jeśli dodatkowo kot syczy i warczy, zdecydowanie lepiej się do niego nie zbliżać. A jak wygląda ogon u zaniepokojonego kota? Pupil może nim uderzać o podłogę lub wolno poruszać. Jeśli się przestraszy, prawdopodobnie nastroszy ogon.

Co powinno nas zaalarmować?

Nagła zmiana w zachowaniu mruczka może świadczyć, że nasz pupil ma problemy ze zdrowiem. Jeśli więc np. traci apetyt i nawet ulubiona karma mokra lub przysmaki nie są w stanie zachęcić go do jedzenia, warto skonsultować się z weterynarzem. Kota powinniśmy obserwować również w sytuacji, kiedy myje się znacznie częściej niż dotychczas - przesadne dbanie o higienę może być oznaką inwazji pasożytów, ale kot niekiedy w ten sposób próbuje poradzić sobie z bólem. Cierpiący zwierzak może też częściej ukrywać się i szukać samotności. Wszystkie nietypowe zachowania powinny zwrócić naszą uwagę, a jeśli będą utrzymywać się dłużej niż 1-2 dni, należy udać się z pupilem do weterynarza.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama