reklama

Kazimierz Dolny — artystyczna stolica Lubelszczyzny

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kazimierz Dolny — artystyczna stolica Lubelszczyzny - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraKazimierz Dolny, pięknie położone miasteczko nad Wisłą, słynie nie tylko z zapierających dech w piersiach krajobrazów i bogatej historii, ale przede wszystkim z niepowtarzalnej atmosfery artystycznej. Od lat przyciąga twórców różnych dziedzin sztuki, przez co stał się prawdziwą perłą Lubelszczyzny.

Tradycja zrodzona na tle pięknego krajobrazu 

Już w XVII wieku Kazimierz Dolny stracił znaczenie jako ważny szlak handlowy, popadając w zapomnienie. Na przełomie XIX i XX wieku odkryto go na nowo, dostrzegając jego wyjątkowy potencjał turystyczny i inspirujący charakter. Rok 1923 stał się przełomowym momentem – prof. Tadeusz Pruszkowski, rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wraz ze studentami zainicjował tu plenery artystyczne.

Okres międzywojenny przyniósł Kazimierzowi Dolnemu sławę wśród takich artystów jak Antoni Michalak, Jan Zamojski, Jan Gotard, Aleksander Jędrzejewski, Bolesław Cybis i Jan Wydra. Ich dzieła przedstawiały lokalne krajobrazy i wizerunki społeczności żydowskiej. W miasteczku tworzyli również znani pisarze: Maria Kuncewiczowa, Adolf Rudnicki i Szalom Asza. Kazimierz Dolny stał się ulubionym miejscem wypoczynku Hanki Ordonówny i poety Józefa Czechowicza. 

Rozwój turystyki zaowocował budową domków letniskowych, a w latach 1954-1955 przy Rynku powstał Dom Pracy Twórczej Architekta "SARP".

Mekka artystów i miłośników sztuki

Dziś Kazimierz Dolny urzeka wszechobecnością sztuki. Uliczki miasteczka wypełniają galerie prezentujące dzieła malarzy i rzeźbiarzy. Co roku w czerwcu na Rynku odbywa się Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, promujący folklor i tradycje regionu. Zespoły ludowe w barwnych strojach prezentują tańce i śpiewy przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów. Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej gromadzą twórców oferujących rękodzieło, lokalne specjały, rzeźby, figurki, biżuterię i wyroby z wikliny.

Latem organizowane jest "Artystyczne Lato" – przeznaczone dla dzieci, gdzie oferowane są liczne warsztaty i plenery artystyczne. 

Festiwal "Dwa Brzegi" – święto kina i sztuki

Kazimierz Dolny znany jest również z Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", prezentującego dorobek kinematografii, sztuk wizualnych, muzyki i literatury. Podczas festiwalu wyświetlane są najważniejsze filmy minionego roku i te, które na trwałe zapisały się w historii kina. Można również obejrzeć spektakle teatralne, wystawy i wziąć udział w koncertach muzycznych.

Kazimierz Dolny to nie tylko bogata historia, zabytki i piękno natury. To również miejsce, gdzie od pokoleń pielęgnuje się sztukę wyrażoną w malarstwie, rzeźbie, filmie, muzyce ludowej i współczesnej. To właśnie te wartości czynią Kazimierz Dolny tak wyjątkowym miejscem na mapie Lubelszczyzny i Polski. Miasto zaprasza wszystkich, którzy pragną doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery, obcować ze sztuką i odkryć magię tego wyjątkowego miejsca.

Tutaj sztuka przenika codzienne życie, a każdy spacer staje się niezapomnianym spotkaniem z pięknem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE