reklama

Jakie umiejętności są najbardziej pożądane na rynku pracy?

Opublikowano:
Autor:

Jakie umiejętności są najbardziej pożądane na rynku pracy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraZnalezienie pracy marzeń może trwać w nieskończoność. Zwłaszcza jeśli na wymarzone stanowisko aplikuje bardzo wielu chętnych. Na szczęście jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by wyróżnić swoje CV na tle konkurencji. Jednym z nich jest kolumna "umiejętności". Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co w niej umieścić!

Dodatkowe umiejętności – dlaczego warto je wymienić, aplikując o pracę?

Mimo stosunkowo dobrej sytuacji na polskim rynku pracy, niestety zdobycie wymarzonej posady dla wielu pozostanie tylko marzeniem. Powód? Głównie jest to przytłaczająca ilość kandydatów, którzy zgłaszają się na dane stanowisko. Jeśli jednak porównać ich Curriculum Vitae, większość z nich będzie wyglądać podobnie. Mowa tu jednak nie o szacie graficznej, a treści, jaką umieszcza się w kolumnach "wykształcenie", czy "doświadczenie zawodowe". Większe pole do popisu daje kandydatom rubryka "umiejętności". Najczęściej niedoceniania przez aplikujących o pracę, wbrew pozorom może zadecydować o tym, czy dostaniesz pracę swoich marzeń. Tu pojawia się jednak pytanie, co dokładnie wpisać w tym miejscu?

8 kluczowych kompetencji

O tym, jak duże znaczenie mają nasze umiejętności, świadczy m.in. wydane w marcu 2018 roku Zalecenie Rady Unii Europejskiej. W dokumencie tym wyróżniono bowiem aż 8 cech, które zdaniem Rady UE są najbardziej kluczowe dla naszego rozwoju. Na liście tej zamieszczono m.in.:

  1. Umiejętności matematyczne i techniczne;
  2. Umiejętność płynnego posługiwania się językiem ojczystym;
  3. Znajomość języka obcego;
  4. Znajomość komputera;
  5. Kompetencje społeczne i obywatelskie;
  6. Kreatywność i przedsiębiorczość
  7. Zdolność do uczenia się;
  8. Ekspresja kulturalna.
Przyglądając się tej liście, ciężko nie pokusić się o stwierdzenie, że wiele z powyższych umiejętności nijako ma się do kompetencji zawodowych. W rzeczywistości jednak wszystkie z nich mogą mieć ogromne znaczenie – w zależności od stanowiska, na jakie się aplikuje.

Jakie umiejętności przydają się na rynku pracy najbardziej

Niezwykle pomocnym dokumentem jest m.in. raport wydany w 2020 roku przez Światowe Forum Ekonomiczne. Dokument ten wymienia bowiem listę kompetencji, które zdaniem ŚFE do 2025 roku będą najbardziej pożądane przez pracodawców. Na liście tej znalazły się np.:

  • Kreatywność;
  • Analityczne myślenie;
  • Umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz działania pod presją;
  • Elastyczność;
  • Zdolność efektywnego rozwiązywania problemów;
  • Praca zespołowa i umiejętność zarządzania kadrami;
  • Umiejętność szybkiego uczenia się.
Oczywiście z punktu widzenia różnych zawodów, nie wszystkie z tych cech będą istotne. Dlatego pisząc swoje CV, warto je wybrać pod kątem danego stanowiska. Można je w razie potrzeby zmodyfikować, usunąć lub dodać te, które uważa się za przydatne. Tym samym należy jednak pamiętać o tym, by zachować umiar – lepiej zamieścić mniej informacji, niż przesadzić z ich ilością.

Kompetencje to nie wszystko

Na końcu warto również wspomnieć o tym, że samo posiadanie umiejętności to dopiero połowa sukcesu. Wiele z nich doskonalimy bowiem w trakcie całego swojego życia, czego przykładem są m.in. umiejętności społeczne oraz interpersonalne. Z kolei kompetencje takie jak nawiązywanie kontaktu z klientami zdobywa się wraz z doświadczeniem zawodowym. Innym przykładem umiejętności, nad którymi warto popracować, są też języki obce. Ponadto warto również wiedzieć, gdzie szukać pracy marzeń? Godnym polecenia portalem jest strona https://www.aplikuj.pl/praca/jarocin. Odwiedź ją i pracuj dzięki aplikuj, gdzie znajdziesz wiele interesujących ofert pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE