Dodatkowe umiejętności – dlaczego warto je wymienić, aplikując o pracę?
Mimo stosunkowo dobrej sytuacji na polskim rynku pracy, niestety zdobycie wymarzonej posady dla wielu pozostanie tylko marzeniem. Powód? Głównie jest to przytłaczająca ilość kandydatów, którzy zgłaszają się na dane stanowisko. Jeśli jednak porównać ich Curriculum Vitae, większość z nich będzie wyglądać podobnie. Mowa tu jednak nie o szacie graficznej, a treści, jaką umieszcza się w kolumnach "wykształcenie", czy "doświadczenie zawodowe". Większe pole do popisu daje kandydatom rubryka "umiejętności". Najczęściej niedoceniania przez aplikujących o pracę, wbrew pozorom może zadecydować o tym, czy dostaniesz pracę swoich marzeń. Tu pojawia się jednak pytanie, co dokładnie wpisać w tym miejscu?
8 kluczowych kompetencji
O tym, jak duże znaczenie mają nasze umiejętności, świadczy m.in. wydane w marcu 2018 roku Zalecenie Rady Unii Europejskiej. W dokumencie tym wyróżniono bowiem aż 8 cech, które zdaniem Rady UE są najbardziej kluczowe dla naszego rozwoju. Na liście tej zamieszczono m.in.:
- Umiejętności matematyczne i techniczne;
- Umiejętność płynnego posługiwania się językiem ojczystym;
- Znajomość języka obcego;
- Znajomość komputera;
- Kompetencje społeczne i obywatelskie;
- Kreatywność i przedsiębiorczość
- Zdolność do uczenia się;
- Ekspresja kulturalna.
Jakie umiejętności przydają się na rynku pracy najbardziej
Niezwykle pomocnym dokumentem jest m.in. raport wydany w 2020 roku przez Światowe Forum Ekonomiczne. Dokument ten wymienia bowiem listę kompetencji, które zdaniem ŚFE do 2025 roku będą najbardziej pożądane przez pracodawców. Na liście tej znalazły się np.:
- Kreatywność;
- Analityczne myślenie;
- Umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz działania pod presją;
- Elastyczność;
- Zdolność efektywnego rozwiązywania problemów;
- Praca zespołowa i umiejętność zarządzania kadrami;
- Umiejętność szybkiego uczenia się.