Laserowa korekcja wzroku – rekonwalescencja Pacjenta
Zastanawiasz się, jak długo trwa stabilizacja wzroku i okres rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każdy przypadek jest inny. Dużo zależy od indywidualnych predyspozycji danego Pacjenta, korygowanej wady wzroku i techniki zabiegowej, jaką zastosował lekarz. Uogólniając, w większości przypadków pełna ostrość widzenia pojawia się w ciągu doby od wykonania laserowej korekcji wzroku, czyli niemal natychmiast. Jeśli chodzi o rekonwalescencję rogówki oka, musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż proces ten może trwać nawet 12 miesięcy (jeśli w tym czasie dojdzie do wahań w ostrości widzenia, nie ma powodów do obaw, to zupełnie naturalne zjawisko).
Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat procesu rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku
Jak postępować po laserowej korekcji wzroku? Przestrzegaj tych zaleceń
Sukces laserowej korekcji wzroku zależy nie tylko od lekarza, ale i Pacjenta. Jeśli chcesz cieszyć się jak najlepszymi efektami terapeutycznymi, musisz sumiennie przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Nie prowadź samochodu bezpośrednio po zabiegu. Aplikuj przepisane przez lekarza krople do oczu. Pamiętaj, że w okresie rekonwalescencji niewskazana jest intensywna aktywność fizyczna. Staraj się prowadzić oszczędzający tryb życia, nie męcz oczu, szczególnie jeśli pracujesz fizycznie lub przed komputerem. W trosce o narząd wzroku możesz wziąć około 10 dni zwolnienia lekarskiego (długość L4 zależy od charakteru Twojej pracy i przebiegu procesu gojenia). Zwolnienie lekarskie bez problemu wystawi Ci lekarz okulista. Wiedz, że w pierwszych kilku dniach po zabiegu możesz odczuwać:
- lekki ból,
- dyskomfort,
- pieczenie oczu,
- światłowstręt,
- silne łzawienie,
- uczucie ciała w oku.
Są to naturalne objawy pozabiegowe, które ustąpią samoistnie w niedługim czasie. Pamiętaj, że przez 3-4 tygodnie po zabiegu należy unikać basenu, sauny i kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych. Jak podkreślają lekarze okuliści, Pacjentki, które poddały się tej procedurze korekty wzroku, nie powinny robić makijażu oczu przez około 14 dni od wykonania zabiegu. Co jeszcze jest ważne? Staraj się nie trzeć ani nie uciskać oczu, aby nie doprowadzić do podrażnień lub infekcji. Przy codziennym dbaniu o higienę osobistą chroń oczy przed kontaktem z mydłem, żelem do twarzy, szamponem do włosów oraz innymi kosmetykami. Nie spotykaj się z osobami, które przechodzą różne infekcje (w szczególności unikaj tych z aktywną opryszczką). W ramach zaleceń pozabiegowych staraj się nie przebywać w mocno zapylonych, zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach. Pamiętaj też o fotoprotekcji, przed wyjściem z domu obowiązkowo zakładaj okulary przeciwsłoneczne z dobrej jakości filtrem chroniącym wzrok przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Spożywaj produkty będące dobrym źródłem luteiny, która chroni narząd wzroku przed działaniem wolnych rodników. Stosując się do wymienionych zaleceń, zminimalizujesz ryzyko powikłań pozabiegowych do minimum.
Pamiętaj, że w razie wystąpienia niepokojących symptomów ze strony narządu wzroku nie czekaj i umów się na wizytę u zaufanego lekarza okulisty!