Współcześnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez dostępu do konta czy bankowości elektronicznej. Takie rozwiązania dają wiele możliwości, więc nic dziwnego, że korzysta z nich sporo osób. Według danych Banku Światowego ponad 96% dorosłych Polaków ma konto w banku.
Instytucja bankowe i pozabankowa – najważniejsze różnice
W Polsce działają zarówno banki, jak i firmy pozabankowe nazywane parabankami. Warto poznać najważniejsze różnice między nimi, aby wiedzieć, co charakteryzuje każdą z tych instytucji.Bank to osoba prawna z licencją, która gwarantuje działalność prowadzoną zgodnie z przepisami i standardami. Jedną z głównych podstaw prawnych regulujących jego pracę jest Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Dodatkowo banki w Polsce podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
Parabanki to z kolei prywatne firmy udzielające pożyczek, które nie mają możliwości przyjmowania depozytów od klientów. Te instytucje działają w oparciu o przepisy prawa cywilnego i nie są kontrolowane przez KNF, ale muszą uzyskać wpis do rejestru prowadzonego przez ten organ. Pożyczki udzielane przez parabanki zazwyczaj są wysoko oprocentowane, co wiąże się z wyższymi kosztami ich udzielenia. Jednocześnie są łatwiej dostępne także dla osób z nienajlepszą historią kredytową. Nie oznacza to jednak, że klienci nie są weryfikowani pod kątem wypłacalności. Dodatkowo 18 grudnia 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy antylichwiarskiej, która ma zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z ofert parabanków.
Produkty bankowe dla klientów indywidualnych
Poniżej znajdziesz 5 najpopularniejszych produktów bankowych, z których korzystają klienci indywidualni. Dowiedz się nieco więcej na ich temat.
1. Konto osobiste
Jest to ROR, czyli Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy. Umożliwia gromadzenie i dysponowanie środkami pieniężnymi, a także przeprowadzanie gotówkowych i bezgotówkowych transakcji. Wiele banków oferuje swoim klientom darmowe konta, za których prowadzenie nie są pobierane opłaty. Klienci mogą obsługiwać swoje rachunki za pomocą bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnych.Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą powinni pomyśleć o założeniu konta firmowego. Nie jest ono obowiązkowe, ale może znacząco pomóc w rozwoju biznesu. Ranking kont firmowych z pewnością pomoże w znalezieniu najkorzystniejszej oferty.
2. Karta kredytowa
Umożliwia ona dokonywanie płatności za towary i usługi oraz wypłacanie pieniędzy. W przeciwieństwie do karty debetowej klient może wykorzystać większą kwotę niż ta zgromadzona na koncie. Pożyczoną sumę musi oddać w określonym terminie, aby nie płacić od niej odsetek. Karta kredytowa nie jest połączona z kontem rozliczeniowo-oszczędnościowym. Więcej ciekawych informacji na temat tego produktu bankowego znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/karty-kredytowe/.
3. Kredyt hipoteczny
Jest to kredyt, którego zabezpieczenie stanowi hipoteka ustanowiona na konkretnej nieruchomości. W ten sposób minimalizuje się ryzyko banku związane z tym, że zobowiązanie nie będzie spłacane zgodnie z ustaleniami. Kredyt hipoteczny jest udzielany najczęściej na dużą kwotę oraz długi czas, który może wynosić nawet 35 lat. Bardzo często jest on niżej oprocentowany w porównaniu z tradycyjnymi kredytami gotówkowymi. Środki uzyskane w jego ramach mogą być przeznaczone m.in. na budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego oraz nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
4. Kredyt gotówkowy
Tego rodzaju kredyt jest regulowanymi przepisami Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nimi jego maksymalna kwota może wynieść 255 550 zł. Pieniądze można pożyczyć na 10 lat. Tego rodzaju kredyt można przeznaczyć na dowolny cel. Charakterystyczne dla niego jest minimum formalności wymagane przez banki. Decyzję o jego przyznaniu można otrzymać bez wychodzenia z domu.
5. Konto oszczędnościowe
Ten rodzaj konta umożliwia odkładanie pieniędzy oraz powiększanie zgromadzonego kapitału dzięki oprocentowaniu. Klient może dowolnie dysponować swoimi zasobami finansowymi i ma do nich dostęp przez cały czas. To zasadnicza różnica między kontem oszczędnościowym a lokatą. To, ile uda Ci się zarobić na tego rodzaju rachunku, zależy od tego, jak kapitalizowane są odsetki. Najlepszym wyborem są konta oszczędnościowe z dużym oprocentowaniem.Korzystanie z produktów oferowanych przez banki jest obecnie powszechne. Instytucje finansowe przyciągają klientów atrakcyjnymi propozycjami w postaci np. bonusów za założenie konta. Zanim zdecydujesz się skorzystać z konkretnej opcji, dokładnie przeanalizuj co najmniej kilka ofert, aby mieć pewność, że wybierasz najlepsze rozwiązanie.