Reklama

„Zostałeś skierowany na kwarantannę”. Czym grozi kliknięcie w link?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Uniwersalne jarocińska.pl

„Zostałeś skierowany na kwarantannę”. Czym grozi kliknięcie w link?    - Zdjęcie główne

Jarociński sanepid ostrzega przed oszustami | foto Uniwersalne jarocińska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Oszuści wykorzystują wzrost zachorowań na COVID-19. Wysyłają z linkiem smsy o skierowaniu na kwarantannę. Ostrzega przed nimi Główny Inspektor Sanitarny.

Mieszkańcy powiatu jarocińskiego regularnie informują, że w ostatnim czasie otrzymują sporo „podejrzanych" SMS-ów, że zostali objęci kwarantanną.

Jarociński sanepid i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed cyberatakiem.

 „Zostałeś skierowany na kwarantannę”. Czym grozi kliknięcie w link?  

- Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy „Kwarantanna”, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej. Otwarcie linku może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieotwieranie linku i usunięcie wiadomości z telefonu – czytamy  w komunikacie prasowy GIS-u.   

 - Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron - informuje  dr n. o zdr. Beata Oleśków
 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarocinie

 

Jak informuje CERT Polska (zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci), atak polegająccy na wysyłaniu wiadomości SMS ma zmasowany charakter.


 - W treści wiadomości znajduje się link do strony, która próbuje nakłonić nas do aktualizacji aplikacji Flash Player. W rzeczywistości zainstalowanie pobranego pliku spowoduje infekcję złośliwym trojanem bankowym z rodziny Cerberus. W przypadku instalacji trojana atakujący uzyskają dostęp do wrażliwych danych z Waszego telefonu, m.in. danych uwierzytelniających do bankowości mobilnej. Zwracamy uwagę, że w przypadku tej kampanii samo kliknięcie w link z wiadomości bez pobrania i zainstalowania aplikacji nie stanowi dla Waszych telefonów zagrożenia - informuje CERT Polska.

 „Zostałeś skierowany na kwarantannę”. Inne oszustwa na koranawirusa


 To nie pierwsza sytuacja, kiedy oszuści wykorzystują pandemię. W sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie.

Policja informowała również, że oszuści wysyłają smsa, w którym proszą o dopłatę za dezynfekcję paczki. Do sms-a dołączony jest zawsze link, który ma ułatwić dokonanie płatności. W rzeczywistości przekierowuje on na fałszywą stronę banku lub pośrednika płatności. Gdy próbujemy się na niej zalogować, oszuści przechwytują nasze dane do bankowości elektronicznej

W ubiegłym roku jarocińska policja odnotowała zgłoszenie, że nieznana kobieta próbowała  wyłudzić pieniądze na leczenie bliskiej osoby, która zachorowała na wirusa z Chin.       

Pandemia koronawirusa to duże pole do popisu dla oszustów. Teraz trefne wnuki dzwonią do seniorów i proszą o pieniądze na leczenie bliskiej osoby, która zachorowała na wirusa z Chin. Dwa dni temu taka sytuacja miała miejsce w Jarocinie.


- Zadzwoniła kobieta, która powiedziała, że mama przebywa w szpitalu. Stan jest ciężki i potrzebne są pieniądze. Babcia zrozumiała, że to chodzi o jej córkę i jeszcze się zapytała: To ty: Ania Tak. Ania - miała potwierdzić kobieta, która dzwoniła - opowiada jarocinianka.


Relacjonuje, że trefna wnuczka dociekała, czy ma pieniądze w domu. Seniorka przyznała, że nie ma zbyt wielu pieniędzy w domu. Dzwoniąca miała tłumaczyć, że są potrzebne natychmiast.


 - Babcia zadzwoniła do mnie. Nie odebrałam, bo byłam w pracy i nie słyszałam. Potem zatelefonowała do mamy i zapytała: „Co się dzieje, że jesteś w szpitalu?” Mama odpowiedziała: „W jakim szpitalu? Przecież nie jestem w żadnym szpitalu” - kontynuuje nasza rozmówczyni - opowiadała nam jarocinianka.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy