Reklama

Zmiana nazw ulic w gminie Jarocin. Konsultacje społeczne

Opublikowano: sob, 15 kwi 2017 14:55
Autor:

Zmiana nazw ulic w gminie Jarocin. Konsultacje społeczne - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Gmina Jarocin. Urząd Miejski w Jarocinie. Ulice w Jarocinie. Nazwy ulic miejskich w Jarocinie. Zmiana nazw ulic

Ratusz, w ramach dekomunizacji, chce zmienić nazwy kilku ulic w gminie Jarocin. Mowa o ul. K. Świerczewskiego (Jarocin, Golina) oraz W. Kniewskiego, H. Sawickiej, J. Krasickiego i H. Rutkowskiego (Witaszyce).

Urzędnicy przypominają, że 1 kwietnia 2016 r. Sejm przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

- Oznacza to, że nie można nadawać takich nazw, a nazwy już istniejące muszą być zmienione w ciągu roku od wejścia w życie nowej ustawy, tj. do września 2017 r. W sprawie zmiany nazwy ulic burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki, ogłosił konsultacje społeczne, którym poddano nazwy sześciu ulic położonych na terenie gminy Jarocin - informuje firma pijarowska na zlecenie UM w Jarocinie.

Poniżej informacja o konsultacjach społecznych.

W konsultacjach mogą wziąć udział pełnoletni mieszkańcy posiadający stałe miejsce pobytu na tych ulicach. Na zgłaszanie uwag zainteresowani mieszkańcy mają czas do 18 maja. Uwagi można kierować do sekretariatu Urzędu Miejskiego w Jarocinie (al. Niepodległości 10, pok. 32) oraz na adres [email protected].

Zgodnie z propozycją władz gminy ulica Karola Świerczewskiego w Jarocinie ma zmienić nazwę na ul. Ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego, który zaangażowany był w działalność nie tylko duszpasterską, ale także patriotyczną, społeczną i kulturalną Jarocina. Ksiądz Niedźwiedziński szczególnie zaangażował się w akcję konspiracyjną, która przygotowywała udział Jarocina w zrywie niepodległościowym lat 1918-1919. Jako kapelan powstańców jarocińskich współpracował z miejscową organizacją spiskową „Jedność”.  Aktywnie uczestniczył w pracach samorządu, w 1922 roku pełnił przez miesiąc urząd burmistrza w Jarocinie. Ulica mająca przyjąć nazwę ks. Niedźwiedzińskiego krzyżować się będzie z ul. Stefana Malinowskiego - powstańca wielkopolskiego, który jako pierwszy w dniu 1 stycznia 1919 r. zawiesił na jarocińskim ratuszu polski sztandar - uzasadnia wybór patrona ulicy Robert Kaźmierczak, z-ca burmistrza Jarocina.

Z kolei ulica K. Świerczewskiego w Golinie, zgodnie z propozycją ma zmienić nazwę na ul. Władysława Jagiełły. Obecnie ul. Świerczewskiego sąsiaduje z ul. Wojska Polskiego i ul. Grunwaldzką. - Nadanie jej imienia Władysława Jagiełły korespondowałaby więc z ul. Grunwaldzką - podkreśla z-ca burmistrza.

W Witaszycach zmiana związana będzie z nadaniem czterem ulicom nazw ofiar reżimu sowieckiego. Pierwsza z ulic - Władysława Kniewskiego ma zmienić nazwę na Stefana Chlebowskiego, byłego funkcjonariusza Policji Państwowej w Warszawie, walczącego w kampanii wrześniowej 1939 r., więźnia Ostaszkowa, zamordowanego w Twerze. Obecnej ulicy Hanki Sawickiej ma patronować Paweł Perzak, w okresie międzywojennym nauczyciel szkoły w Witaszycach, walczący w kampanii wrześniowej 1939 r., więzień Kozielska, ofiara Katynia. Kolejny mieszkaniec Witaszyc - Roman Łoziński ma patronować ulicy, która obecnie nosi nazwę Janka Krasickiego. Roman Łoziński także walczył w kampanii wrześniowej 1939 r., był więźniem Kozielska i ofiarą Katynia. Ulica Henryka Rutkowskiego ma przyjąć nazwę Antoniego Płonki – nauczyciela szkoły powszechnej w Witaszycach, działacza Związku Strzeleckiego „Strzelec”, walczącego w kampanii wrześniowej 1939 r., więźnia Kozielska, który zginął w Katyniu.

W ramach konsultacji zaplanowano spotkania z mieszkańcami poszczególnych ulic, które odbędą się:

- 9 maja, o godz. 18.00 w Zespole Szkół nr 4 w Jarocinie – spotkanie z mieszkańcami ul. Karola Świerczewskiego w Jarocinie,

- 10 maja, o godz.  18.00 w Zespole Szkół w Witaszycach - spotkanie z mieszkańcami ul. Władysława Kniewskiego, ul. Hanki Sawickiej ul. Janka Krasickiego i ul. Henryka Rutkowskiego w Witaszycach,

- 11 maja, o godz. 18.00 w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Golinie – spotkanie z mieszkańcami ul. Karola Świerczewskiego w Golinie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (26)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 lat temu | ocena +1 / -0

  gazela biznesu

  W GJ nasz opalony geniusz biznesu ujawni tajemnicę jak to sie robi że działalność gospodarcza przynosi straty a na koncie milionów przybywa

 • 5 lat temu | ocena +2 / -4

  Ola

  czytam tutaj komentarze prawie samych idiotów, niestety, dobrze, że juz tu nie meszkamy

 • 5 lat temu | ocena +4 / -3

  roj

  A może "bohaterów" Zbysia, Mirka, Jasia i Stasia?

 • 5 lat temu | ocena +10 / -3

  Obserwator

  może by tak zostawić nazwy ulic bez imion np. zamiast Karola Świerczewskiego tylko Świerczewskiego byłby wilk syty i owca cała WESOŁYCH ŚWIĄT Z NIEMIEC DLA MIESZKAŃCÓW DROGIEJ ZIEMI JAROCIŃSKIEJ przesyłam.

 • 5 lat temu | ocena +7 / -5

  buj w hucie

  Zamiast w telewizji siać smród jakim to liderem jest Jarocin, lepiej by posprzątał bałagan pod cmentarzami na święta. Wiecheć z trepów wyłazi...

 • 5 lat temu | ocena +1 / -5

  biniu

  A Popieluszki to zapomniales

 • 5 lat temu | ocena +4 / -4

  Mieszkaniec

  Pan Radny Kuberka przed wyborami obiecywał wam ,że zrobi drogi jak będzie Radnym Gminnym. Jak na razie to nie zrobił NIC DLA WITASZYC.

 • 5 lat temu | ocena +5 / -5

  ITD

  jacy ci nasi urzedasy sa tepi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pwiedzdzie sami

 • 5 lat temu | ocena +14 / -7

  Order uśmiechu

  Dlaczego by nie nazwać dwóch ulic: im.Bajdy i im.Pawlickiego. W końcu byli przestępcy robią furorę w Jarocinie :-)

 • 5 lat temu | ocena +3 / -9

  nie

  zróbmy nie jarocin tylko ziemia jarocinska to jest odpowiednia nazwa miasta , wezcie sie za chodniki na tumidaju bo to wstyd a nie za zmiane nazw ulic

 • 5 lat temu | ocena +2 / -4

  Witaszyce

  Proponuję aby dekomunizację rozpocząć od godnego tych ludzi wybudowania tych ulic bo wyglądają na tą chwilę autentycznie jak ulice komunistyczne - nie można tam przejśćsuchą nogą! Nazwiska niegodne tych ulic! Może warto aby autor tych pomysłów najpierw wyruszył w teren? Nie dla proponowanych nazw ulic w Witaszycach!

 • 5 lat temu | ocena +12 / -14

  Karol Górski

  Wczoraj dostarczyłem do wojewody pismo, w którym domagam się sprawdzenia, czy zarządzenie burmistrza dotyczące konsultacji jest zgodne z prawem. Moim zdaniem już od dłuższego czasu konsultacje w Jarocinie przeprowadzane są z naruszeniem prawa. Dlaczego? 1. Władze gminy gromadzą zbyt wiele informacji o osobach biorących udział w konsultacjach – co ... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +14 / -6

  Osiedle im ; Adama Pawlickiego

  Ja bym proponował na nowo powstałe osiedle mieszkaniowe uczcić nazwiskiem naszego burmistrza Adama Pawlickiego . W końcu to burmistrz je wybudował tomu się to należy ..

 • 5 lat temu | ocena +13 / -2

  Andrzej

  A nie lepiej wiśniowa, kwiatowa, wiosenna... Bez przepychanek kto ważniejszy. Przecież podobno wszyscy jesteśmy równi.

 • 5 lat temu | ocena +8 / -2

  komentator

  To ciekawe. Będzie to już trzeci ksiądz po Serafinie Niedbale i kardynale Wyszyńskim. Nie ma natomiast z tego co kojarzę ulicy Piłsudskiego ( czyżby dlatego że był lewakiem? ;) ) czy też Władysława Bartoszewskiego. Może by tak Niepodległości przemianować na Wszystkich Świętych co?

 • 5 lat temu | ocena +6 / -3

  gminnik

  A może zamiast ofiar (niech im zienia lekką będzie), upamiętnić zwycięskich wodzów? Chodkiewicz, Żółkiewski.. Albo chociaż prowadzących równorzędną walkę: Kleeberg, Wieniawa, Raginis. Skoro nie ma bohaterów wielkiego formatu, to w historii kraju jest ich wystarczająco wielu... Chociaż w tym mieście, wystarczającą zasługą jest posiadanie dziadka, kt... Rozwiń