Reklama

Zmarł Stefan Andruszkiewicz. Zasłużony strażak z gminy Jaraczewo

Opublikowano: pon, 1 mar 2021 12:25
Autor: | Zdjęcie: UMiGJaraczewo

  Zmarł Stefan Andruszkiewicz. Zasłużony strażak z gminy Jaraczewo - Zdjęcie główne

Zmarł Stefan Andruszkiewicz. Zasłużony strażak z gminy Jaraczewo | foto UMiGJaraczewo

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W wieku 83 lat zmarł Stefan Andruszkiewicz z Jaraczewa - zasłużony działacz OSP i samorządowiec.

Reklama

„W zmarłym straciliśmy życzliwego człowieka, nauczyciela i przyjaciela” - tak o nieżyjącym Stefanie Andruszkiewiczu napisał w mediach społecznościowych Dariusz Strugała, burmistrz Jaraczewa.

 

 

Działacz społeczny zmarł w wieku 83 lat w piątek 26 lutego.  Przez większość swojego życia zawodowego był związany z Przedsiębiorstwem Rolnym Rusko, gdzie był zatrudniony jako planista.

Mieszkańcy gminy Jaraczewo Stefana Andruszkiewicza kojarzą z działalności samorządowej i strażackiej. W latach 1994 – 2002 był radnym, przez ten okres pełnił funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej.

 

- Zawsze był koleżeński i pomocny. Angażował się w działalność na rzecz gminy. Interesował się sprawami mieszkańców i jak tylko mógł starał się im pomagać - mówi Stanisław Andrzejczak, zastępca burmistrza Jaraczewa.    

 

        
Zdecydowanie dłużej, bo ponad 50 lat był związany ze strażą pożarną. W 1965 roku  wstąpił do OSP Jaraczewo, tam też pełnił funkcję skarbnika. Na przełomie wieków był najważniejszym ochotnikiem w gminie Jaraczewo, bo szefował zarządowi gminnemu OSP. Druhami kierował do 2006 roku.

 

- Był oddany pracy społecznej i ochotniczej straży pożarnej. Przyczynił się do rozwoju straży na Ziemi Jaraczewskiej, organizował jednostki, opracowywał statuty działania jednostek, za jego działalności powstały stowarzyszenia zarejestrowane w sądach. Żył całym sercem i całe serce wkładał w działalność OSP -  wylicza jego zasługi Eugeniusz Tyrakowski, prezes zarządu Gminnego OSP w Jaraczewie.

 

 

Jednocześnie podkreśla, że angażował się w pozyskiwanie samochodów dla jednostek oraz innego sprzętu potrzebnego do ratowania życia i minia ludzi. W ryzach trzymał finansowe ochotników.

 

- Z zawodu był księgowym. Doskonale radził sobie z wszystkimi rozliczeniami, które straż była i jest zobowiązana prowadzić - zaznacza obecny szef jaraczewskich druhów.

 


Stefan Andruszkiewicz był wielokrotnie odznaczany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Pierwszy raz został uhonorowany w 1972 roku - odznaką Strażak wzorowy 1972.  Jego zasługi dla lokalnej społeczności dostrzegł też burmistrz Dariusz Strugała i przyznał mu medale „Zasłużony dla gminy Jaraczewo”, „Za szczególne zasługi do gminy Jaraczewo”.


Pogrzeb odbędzie się we wtorek 2 marca w Jaraczewie. Prócz rodziny, znajomych w  ostatnim pożegnaniu druhowi będą towarzyszyli ochotnicy z całej gminy. W uroczystości wezmą poczty sztandarowe poszczególnych jednostek. Sygnałami alarmowymi wozów strażackich zostanie uczczona jego pamięć.                                                

   
 ODZNACZENIA Stefana Andrusziewicza  


 Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
 Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
 Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
 Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych
 Medal honorowy im. Bolesława Chomicza

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.