Reklama

Reklama

Zmarł ojciec Grzegorz B. Błoch. Przez wiele lat posługiwał w Jarocinie. Jutro pogrzeb

Opublikowano: śr, 21 paź 2020 13:16
Autor:

Zmarł ojciec Grzegorz B. Błoch. Przez wiele lat posługiwał w Jarocinie. Jutro pogrzeb - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Ojca dr. Grzegorza Bernarda Błocha z całą pewnością kojarzą starsze osoby z parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Posługiwał tutaj w sumie przez 17 lat. Zmarł w poniedziałek, a uroczystości pogrzebowe odbędą się jutro.

 

 

 

Ojciec dr Grzegorz Bernard Błoch urodził się 9 sierpnia 1933 r. w Gościeradzu (woj. kujawsko-pomorskie). Do Zakonu Braci Mniejszych (Prowincja Wniebowzięcia NMP) wstąpił 20 sierpnia 1952 w Jarocinie. Śluby wieczyste złożył 15 grudnia 1956 roku, a święcenia kapłańskie otrzymał 14 sierpnia 1958 r. W latach 1959-1963 studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1972 roku uzyskał stopień naukowy doktora filozofii. W latach 1969-1991 był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Braci Mniejszych w Opolu i Katowicach-Panewnikach. Przez trzy lata (1976-1979) pracował w Międzynarodowej Komisji Szkotystycznej w Rzymie, a przez pięć (1981-1986) był wykładowcą Pontificium Athenaeum Antonianum w Rzymie. W 1980 roku założył pismo naukowe „Studia Franciszkańskie” i został jego pierwszym redaktorem.

 

W 1991 r., czyli od momentu powstania poznańskiej prowincji franciszkanów, został wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Braci Mniejszych we Wronkach. Przebywał w różnych klasztorach obu prowincji, w tym również kilka lat spędził w Jarocinie. Po pierwszej kapitule nowej prowincji został mianowany gwardianem jarocińskiego klasztoru. Był autorem kilkuset publikacji - książek, artykułów, esejów i recenzji. Zajmował się nie tylko działalnością stricte naukową, ale również popularyzatorską m.in. prowadząc w jarocińskiej parafii spotkania poświęcone zagadnieniom z filozofii. Na poczatku grudnia 1994 roku na łamach "Gazety Jarocińskiej" ukazał się tekst ojca Grzegorza poświęcony tematowi postu i jego znaczeniu nie tylko religijnym. W 2001 roku swoją premierę w Jarocinie miała 88. publikacja czyli "Historia filozofii franciszkańskiej". Ojciec Grzegorz gościł z wykładem również na obchodach 75. rocznicy pobytu franciszkanów w Jarocinie. Przedstawił wtedy swoje wspomnienia z czasów kolegium serafickiego w Jarocinie oraz 17 lat spędzonych w naszym mieście.  

 

Był zaangażowany w ruch ekologiczny oraz misyjny. Podejmował także prace rekolekcyjno-misyjne. Ostatnie lata mieszkał w klasztorze franciszkanów przy Placu Bernardyńskim w Poznaniu. Zmarł w poniedziałek 19 października. Miał 87 lat. W zakonie przeżył 68 lat, a w kapłaństwie - 62. Uroczystości pogrzebowe odbędą się jutro (czwartek 22 października) i będą miały dwie części. Pierwsza w kościele klasztornym w Poznaniu: różaniec o godz. 10.00 oraz msza św. pogrzebowa o godz. 10.30. Kapłan zostanie pochowany w Rojewicach (powiat inowrocławski) na cmentarzu parafialnym przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pożegnanie rozpocznie się o godz. 15.30.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Karolina

  Wspaniały, skromny, wesoły, kochany, oddany Bogu do końca. Taki zostanie w naszej pamięci. Dziękuje Bogu, że postawił Ojca na mojej drodze. Drodze do nawrócenia...

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Parafianka

  Oby wiecej takich franciszkanow jak on byl

 • rok temu | ocena +6 / -0

  Parafianie

  Wspanialy dobry Bozy czlowiek. Pomimo cierpien przez oststnie lata zawsze mial usmiech na ustach. Bedzie nam Go brakowalo. "Wieczny odpoczynek racz Mu dac Panie"

 • rok temu | ocena +14 / -0

  Parafianka

  Skromny czlowiek mimo tytulow jakie posiadal zostal pokornym sluga winnicy panskiej . Zegnamy czlowieka wiary i wzoru do nasladowania ... Zyj w pokoju .

 • rok temu | ocena +13 / -0

  Parafianin

  Oiciec Grzegorz to dobry , pobożny i mądry człowiek. Wzór do naśladowania. Bardzo długo w naszej parafii O.O Franciszkanów pracował i się dla niej poświęcał. Taki zostanie zapamiętany, " Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie,,,,"

 • rok temu | ocena +20 / -0

  Parafianka

  Wieczny odpoczynek raczu dac Panie*** Pamiętam śp.o.Grzegorza Błocha