Reklama

Zima 2021. Zawieje i zamiecie na drogach. Kto powinien odśnieżać, gdzie dzwonić w razie problemów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zima 2021. Kto odśnieża nasze drogi? Gdzie zadzwonić w razie problemów? Sytuacja na naszych drogach jest dramatyczna. Nie dość, że sypie śnieg, to na domiar złego wiatr go zawiewa, tworząc zaspy. Pługi nie nadążają z odśnieżaniem, zwłaszcza na bocznych, lokalnych drogach. Jak wygląda sytuacja na naszym terenie, gdzie dzwonić, do kogo się zwracać w razie problemów - niezbędne informacje PONIŻEJ.

Jarocin. Kto odśnieży nasze drogi. Gdzie zadzwonić? Do kogo dzwonić gdy droga nieodśnieżona?

Jak wygląda w tej chwili sytuacja na naszych drogach? ZOBACZ LIVE

 

 

[AKTUALIZACJA wtorek, 9 lutego, 10.00]

Zima trzyma i raczej nie zanosi się na szybką odwilż. Intensywne opady śniegu ustały w nocy, ale w wielu miejscach zalega teraz warstwa zajeżdżonego śniegu, która jest bardzo niebezpieczna i wymaga od kierowców sporo umiejętności. Obowiązuje więc zasada – jeśli nie musisz, nie jedź. Kto ma opony letnie, ewentualnie łyse zimówki - również powinien zapomnieć o podróżowaniu. 

Najgorsza sytuacja jest w tej chwili na drogach gminnych i osiedlowych. Niestety nie jest lepiej na powiatówkach. Zgłaszacie nam mnóstwo zastrzeżeń do atanu nawierzchni drogi Rusko – Nosków – Jaraczewo, a także Wojciechowo  - Jaraczewo. Trudna sytuacja jest też na tzw. górce Raszewskiej i na podjeździe z Brzóstkowa w kierunku Żerkowa. Tam jak informują nas kierowcy – mimo interwencji drogowców – wciąż zalega warstwa błota śniegowego. 

Macie również zastrzeżenia do chodników na terenie miasta. Pan Michał zwraca uwagę na odcinek ul. Św. Ducha. – Od skrzyżowania z ul. Parkową chodnik w ogóle nie jest odśnieżony. Identycznie było podczas poprzednich opadów. Kto jest za to odpowiedzialny  - pyta. 

Najlepiej utrzymane w tej chwili nawierzchnie to droga S11d (obwodnica Jarocina) a także drogi krajowe 12 i 15. Przy czym nasza czytelniczka zwraca uwagę na pewną prawidłowość.

 

– Jak to się dzieje, że 15 od Jarocina w kierunku Krotoszyna jest już czarna, a odcinek od Jarocina w kierunku Leszna – wciąż zalega śnieg – pyta. – Przecież to taka sama kategoria drogi. 

 

 

Jak wygląda praca operatora pługopiaskarki? ZOBACZ WIDEO

 

Zimowym utrzymanim dróg na terenie gminy Jarocin zajmują się te same firmy, które robiły to w dwóch poprzednich sezonach. Obydwie są z Goliny.

 

O nasze drogi ma dba Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Drobud. Z kolei o parkingi, chodniki i ścieżki rowerowe - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Dorja.

 

Cena, za jaką swoje usługi świadczy Drobud, jest na podobnym poziomie co w poprzednim sezonie - ok. 560 tys. zł. Z kolei golińska Dorja podniosła koszt utrzymania parkingów, chodników i ścieżek rowerowych. Minionej zimy wynosił on nieco ponad 90 tys. zł, natomiast w nadchodzącym sezonie usługa została wyceniona na blisko 134 tys. zł.

 

Jarocin. Kto odśnieży nasze drogi. Gdzie zadzwonić? Do kogo dzwonić gdy droga nieodśnieżona?

 

Ze względu na bardzo łagodną zimę, którą mieliśmy na przełomie 2019 i 2020 roku gmina na utrzymanie dróg wydała tylko 50 tys. zł.

 

- Firmom, które są w przetargach wyznaczane do tych zadań, płacimy każdego roku tylko za rzeczywiście wykonaną pracę, dlatego w ubiegłym sezonie były takie oszczędności - wyjaśnia Hubert Kujawa, który zajmuje się drogownictwem w urzędzie miejskim.

 

 

Jarocin. Kto odśnieży nasze drogi. Czy zima zaskoczyła drogowców?

 

Należy pamiętać, że obowiązek odśnieżania chodników położonych wzdłuż posesji, polegający na uprzątnięciu błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń, ciąży na właścicielach oraz zarządcach konkretnych nieruchomości.

 

Wynika to między innymi z „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Jarocin”. Do obowiązków właścicieli i zarządców nieruchomości należy także usuwanie zalegającego śniegu na dachach budynków, nawisów śnieżnych i sopli.

 

Gdzie dzwonić w sprawie zimowego utrzymania dróg?

 

- drogi gminne: (62) 749-95-42, (62) 749-95-43 - w godzinach pracy lub numer dyżurny 519-320-254,

- drogi powiatowe: 508-100-396 dyżur całodobowy,

- droga wojewódzka Jarocin - Tuliszków (nr 443): (61) 22-58-470, (61) 22-58-478 w godzinach pracy lub numer dyżurny 600-385-854,

- drogi krajowe DK 11, DK 12, DK 15 oraz S 11: (62) 747-20-66 w godzinach pracy lub numer dyżurny 534-462-190.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy