Reklama

Ziemia się trzęsie. Ludzie pytają, dlaczego

Opublikowano:
Autor:

Ziemia się trzęsie. Ludzie pytają, dlaczego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Drżącą ziemię w okolicach Cielczy odkryli mieszkańcy Jarocina, którzy poinformowali o tym fakcie "Gazetę".

- Pytałem się pracowników geofizyki z Torunia, która jeździ po okolicy i prowadzi jakieś badania, czy to jest związane z ich pracą. Oni mówią, że napięcie, które wysyłają na te sondy to 12V i ziemia by się tak nie trzęsła - tłumaczy nam Czytelnik i dodaje: - Rozmawiałem też ze strażą. To jedyna służba, która oddzwoniła. Co prawda powiedzieli, że to rura ściekowa daje takie „efekty”, ale moim zdaniem, to nie jest to.

Po telefonach do kilku instytucji, okazało się, że wstrząsy nie są groźne, a wywołują je najprawdopodobniej... urządzenia PWiK-u. - W tamtym miejscu przebiega kanalizacja tłoczna i jestem niemal pewien, że to ona jest odpowiedzialna za takie drgania. Ostatnio była u nas również policja. Badamy tę sprawę - tłumaczy Remigiusz Nowojewski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie.

Jak to możliwe, że kanalizacja wywołuje odczuwalne i słyszalne drgania? - Z przepompowni ścieków w Wilkowyi kanałem tłocznym są one transportowane do Cielczy. I tam jest tak, że kiedy pompa się załączy, takie dźwięki występują. Dodatkowo w tym miejscu jest załamanie wodociągu pod kątem prostym. Wtedy w rurociągu jest duże ciśnienie i ciecz uderza w rurę. Stąd to „tąpnięcie” - wyjaśnia zagadkę prezes Nowojewski.

Okazuje się, że wstrząsy nie są nowym zjawiskiem, a niektórzy odkryli je już kilka lat temu. Także szefowi spółki nie są one obce. - Wtedy droga polna (na której są odczuwalne drgania - przyp. red.), była nieprzejezdna, było tam dużo piachu. W tej chwili została wysypana tłuczniem i jest ona bardziej uczęszczana - twierdzi Remigiusz Nowojewski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE