Reklama

Żerków. Urząd przyznał dofinasowanie do żłobka. Jaka to kwota?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agata Nelka

Żerków. Urząd przyznał dofinasowanie do żłobka. Jaka to kwota? - Zdjęcie główne

Szalona Żyrafa dostała dofinasowanie z gminy | foto Agata Nelka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rodzice dzieci do lat 3 z terenu gminy Żerków mają do dyspozycji tylko jeden żłobek. Po trzech latach funkcjonowania placówka otrzymała dofinasowanie na każde dziecko.

Reklama

Gmina Żerków dotąd wspierała finansowo tylko niepubliczne szkoły podstawowe oraz prowadzone przez nie oddziały przedszkolne. Natomiast finansowanie opieki nad dziećmi do lat trzech spoczywało na barkach rodziców. Powodem takiej sytuacji był brak gminnego żłobka, jak i odpowiednich uregulowań prawnych na poziomie żerkowskiego samorządu. 

Od tego roku sytuacja uległa zmianie, bowiem żerkowscy radni przyjęli jednogłośnie uchwałę dotyczącą dofinansowania niepublicznych placówek na terenie gminy oferujących opiekę dla dzieci do lat 3. Żerków nie posiada żłobka publicznego, a prawo daje w tym wypadku możliwość dopłacania do placówek prowadzonych przez inne organy, np. osoby fizyczne czy stowarzyszenia. 

W ostatnim czasie koszty utrzymania tego typu placówek znacznie wzrosły. Koszty pracownicze poszły w górę, a co za tym idzie musiałaby wzrosnąć również opłata za żłobek. Nasze dofinansowanie pozwoli, aby ona została na tym samym poziomie. Jeszcze kilkanaście lat temu w naszej gminie nie było zainteresowania tego typu placówkę, czasy się zmieniły i chętnych rodziców na oddanie dziecka pod kilkugodzinną opiekę do żłobka przybywa - tłumacz burmistrz, Michał Surma. 

Taki stan rzeczy opłaca się żerkowskiemu samorządowi. Lepiej dołożyć prywatnemu żłobkowi, bo to mniej kosztuje, niż zainwestować we własną placówkę. Dodatkowo korzystają na tym i przedsiębiorcy zatrudniający młode kobiety, jak i rodzice. Faktem jest, że gmina do prowadzenia placówki dołożyła z własnych środków budżetowych. Nie otrzymała środków zewnętrznych, o które może się starać w ramach rządowego programu „Maluch Plus” 

 Dofinansowanie pochodzi obecnie z budżetu, jeżeli jednak będzie możliwość pozyskania zewnętrznych środków, to tak zrobimy - zapewnia burmistrz Michał Surma. 

Radni ustalili również wysokość dopłaty miesięcznej na każde dziecko objęte opieką. Warunek jest jeden - musi być ono mieszkańcem gminy. 

Na ten moment w gminie prowadzony jest tylko jeden żłobek. „Szalona Żyrafa” ma siedzibę w Żerkowie naprzeciwko urzędu. Placówka funkcjonuje od września 2018 roku, jednak już od 2012 był tu prowadzony klub dziecięcy, który opieką obejmował również dzieci w wieku do lat 3. Właścicielka placówki trzy lata temu starała się o dopłatę.

Pierwszy wniosek o dofinansowanie składałam we wrześniu 2018 roku. Wtedy również zdecydowałam się na obniżenie opłat rodziców z 800 zł do 450 zł miesięcznie za pobyt dziecka do 10 godzin dziennie bez wyżywienia. Mając w perspektywie możliwości dofinansowania z urzędu, chciałam, aby dopłata za żłobek była przystępna dla wszystkich rodziców, a koszt równy ze żłobkami funkcjonującymi na terenie powiatu jarocińskiego - zapewnia Agata Nelka.

Niestety żłobek nie otrzymał wtedy pieniędzy od gminy. Właścicielka postanowiła jednak nie podwyższać czesnego. Nie ustała również w składaniu kolejnych wniosków. Spotkała się z radnymi, którym przedstawiła sprawę finansowania żłobka. Wreszcie udał się i na początku tego roku przyznano pieniądze.

Dopłata do pobytu dziecka w żłobku to większe fundusze na bieżące funkcjonowanie placówki, jak i na jej doposażenie.

 Dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy rodzice nie muszą się martwić w tym roku o ewentualne podwyższenie kosztów pobytu dziecka w placówce. Otrzymane fundusze pozwolą rozwijać nasz żłobek. W pierwszej kolejności mamy w planie zakup wyposażenie placu zabaw dostosowanego dla dzieci do lat 3 - tłumaczy dyrektorka

Nic dziwnego, bo ceny wyposażenia sal żłobkowych przyprawiają o zawrót głowy. Wszystko musi mieć odpowiednie certyfikaty. To one sprawią, że wszystko dużo kosztuje. Przykładowo jeden leżaczek do spania dla dziecka kosztuje około 100 zł do tego pościel za 130 zł, a dzieci w żłobku jest 20. Trzeba mieć jeszcze specjalną szafę do przechowywania pościeli i leżaczków, której koszt to 1.500 zł. Do najdroższych należy wyposażenie placów zabaw. Ich cena zaczyna się od 20 tys. zł, a kończy na ponad 100 tys. zł. 

Żerkowski żłobek przeznaczony jest dla 25 dzieci. Obecnie uczęszcza do niego 20 maluchów. Pozostało więc zaledwie 5 miejsc. - W kwietniu dołączą do nas kolejne dzieci, których rodzice zdecydowali się zapisać swoje pociechy po ogłoszeniu rekrutacji. Nadal też prowadzimy nabór na rok szkolny 2021/2022 - tłumaczy Agata Nelka. Placówka w Żerkowie zatrudnia trzy opiekunki oraz pomoc nauczyciela. Zajęcia z dziećmi prowadzi również właścicielka żłobka. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy