Reklama

Żerków. Gmina po raz drugi uruchomiła program wymiany starych pieców na proekologiczne systemy ogrzewania

Opublikowano: pt, 29 sty 2021 11:49
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie poglądowe

Żerków. Gmina po raz drugi uruchomiła program wymiany starych pieców na proekologiczne systemy ogrzewania - Zdjęcie główne

Żerków. Gmina po raz drugi uruchomiła program wymiany starych pieców na proekologiczne systemy ogrzewania | foto zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Żerków ponownie uruchomiła programy dofinansowania wymiany pieców. Od początku roku można składać wnioski. Na ten cel zabezpieczono w budżecie sporą sumę pieniędzy. Ile?

Reklama

Własny program wymiany pieców to działanie podjęte w 2020 roku przez gminę Żerków na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego. W tym przypadku chodziło o zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza, który jest szczególnie wysoki w okresie jesienno-zimowym. Powstał więc stosowny regulamin, w którym określono odpowiednie warunki dofinansowania i wskazania, kto będzie się mógł o pomoc ubiegać.

O dopłatę do wymiany źródła ciepła może się ubiegać właściciel albo współwłaściciel domu jednorodzinnego lub wyodrębnionego lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym, albo wielorodzinnym. Warunkiem przyznania pieniędzy jest podłączenie proekologicznego systemu ogrzewania i likwidacja starego pieca.

Każda z osób, która złoży wniosek, może liczyć na dofinansowanie w wysokości 50%  kosztów zakupu i montażu pieca, ale nie więcej niż 4 tys. zł. Dotacja wypłacana jest na rachunek bankowy osoby składającej wniosek wraz z wszystkimi niezbędnymi dokumentami po pozytywnym wyniku kontroli przez pracowników urzędu.

W ubiegłym roku budżetowym na program wymiany pieców przeznaczono aż 120 tys. zł. Wnioski można było składać od 10 września. Czasu było niewiele, ale nie zabrakło tych, którzy skorzystali z okazji. W sumie do urzędu wpłynęło 28 wniosków, z czego dwa nie zostały rozliczone z powodu niezrealizowania zadania, a jeden odrzucono z powodu braków formalnych. Ogółem gmina Żerków dofinansowała wymianę pieców na kwotę 97.993 zł.

Od nowego roku program został ponownie uruchomiony. Trwa nabór wniosków. Zaszły jednak zmiany w regulaminie przyznawania dotacji na wymianę pieców. O sprawę zapytaliśmy żerkowski urząd.

W nadesłanej odpowiedzi czytamy: „Zmiany są niewielkie i wynikają z przedłożonej opinii przez  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie zapisów dotyczących wsparcia udzielanego małym i średnim przedsiębiorcom. Informacje zostały podane w uzasadnieniu do uchwały Nr XXIII/149/2020 Rady Miejskiej Żerkowa z dnia 24 listopada 2020 r. w sprawie zmiany Regulaminu określającego zasady udzielania dotacji celowej na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła tj. kotłów lub pieców na paliwo stałe i zastąpieniu ich źródłami proekologicznymi na terenie gminy Żerków stanowiącego załącznik Nr 1 do Uchwały Rady Miejskiej Żerkowa Nr XXI/133/2020 z dnia 19 sierpnia 2020 r.”.

W budżecie na ten cel zaplanowano 80 tys. zł. Jest szansa, że środki finansowe zostaną zwiększone.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.