Reklama

Zawieszona dyrektorka „trójki” jednak może uczyć

Opublikowano:
Autor:

Zawieszona dyrektorka „trójki” jednak może uczyć - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Anna Witczak-Janowska się odwołała i wygrała.

Na początku marca burmistrz Jarocina Adam Pawlicki zawiesił dyrektorkę Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie – Annę Witczak-Janowską. Zastąpiła ją dotychczasowa wicedyrektorka placówki – Elżbieta Kuderczak, która z kolei podjęła decyzję o zawieszeniu swojej byłej szefowej w obowiązkach nauczycielki.

Uzasadnieniem odwołania miało być „nierzetelne realizowanie zadań związanych z powierzonym stanowiskiem nauczyciela poprzez nierealizowanie zajęć lekcyjnych (…) i nierzetelne prowadzenie dokumentacji potwierdzającej realizację zajęć dydaktycznych”.

– Sami byliśmy świadkami takiej sytuacji, kiedy panią dyrektor odwoływaliśmy, że po wszystkim, zamiast pójść na zajęcia, próbowała wynieść te dokumenty ze szkoły (…) i pani wicedyrektor szybko organizowała zastępstwo – wyjaśnia Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. Dodaje, że Witczak-Janowska nie prowadziła też elektronicznego dziennika, co było jej obowiązkiem.

Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy wojewodzie wielkopolskim uchyliła tę decyzję. W uzasadnieniu czytamy m.in., że „przesłanki zawarte w uzasadnieniu decyzji o zawieszeniu nauczyciela w pełnieniu obowiązków zostały sformułowane w sposób ogólny, nie zawierają konkretnych informacji potwierdzających popełnienie zarzucanego czynu (...)”.

Decyzja komisji nie jest dla mnie zaskoczeniem. Podobnej spodziewam się w sprawie bezprawnego zawieszenia mnie na stanowisku dyrektora szkoły. Nie dopuściłam się żadnych czynów, które mogłyby skutkować takim publicznym, medialnym potraktowaniem mnie przez włodarzy gminy – zapewniała dziennikarza „Gazety Jarocińskiej” Anna Witczak-Janowska. Jak poinformował Robert Kaźmierczak, Elżbieta Kuderczak, pełniąca teraz obowiązki dyrektorki ZS nr 3, zamierza się od tej decyzji odwołać.

W mocy cały czas pozostaje jednak decyzja o zawieszeniu Witczak-Janowskiej jako dyrektorki. Po zakończeniu kontroli w „trójce” gmina Jarocin złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przez nią przestępstw, a także wystąpiła do komisji dyscyplinarnej przy wojewodzie o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. – Dzisiaj nas poinformowano, że otrzymamy pismo, że takie postępowanie wyjaśniające wobec pani dyrektor Janowskiej zostało wszczęte – mówiła wczoraj Bożena Kubacka, dyrektorka wydziału oświaty w jarocińskim urzędzie. – W najbliższych tygodniach, jak mi powiedziano, nastąpi przesłuchanie pani dyrektor. Poinformowano mnie, że zakończenie tego postępowania może nastąpić na przełomie maja i czerwca – dodał wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak.

Wyjaśnienie Urzędu Miejskiego w Jarocinie przesłane dzisiaj po południu

Odnośnie informacji zawartych w artykule „Zawieszona dyrektorka „trójki” jednak może uczyć” na portalu jarocinska.pl informuję, że w sprawie pani Anny Janowskiej toczą się dwa postępowania – jedno dotyczy dyrektora szkoły, a drugie – nauczyciela ZS nr 3 w Jarocinie. W przypadku funkcji dyrektora to burmistrz zawiesił panią Annę Janowską w jej pełnieniu i wystąpił do komisji dyscyplinarnej przy wojewodzie wielkopolskim i do prokuratury o wszczęcie postępowań. Oba organy wszczęły postępowanie. 

W przypadku pełnienia obowiązków nauczyciela – o zwieszeniu zdecydowała p.o. dyrektora ZS nr 3 Elżbieta Kuderczak, a nie burmistrz, ponieważ nauczyciele podlegają dyrektorowi szkoły, a nie - organowi prowadzącemu.

Odnośnie informacji zawartych w artykule o tym, że Anna Witczak-Janowska może uczyć, informuję, że decyzja Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Wielkopolskim o uchyleniu zawieszenia Anny Witczak-Janowskiej w pełnieniu obowiązków nauczyciela  nie kończy postępowania i nie oznacza, że pani Witczak-Janowska wróciła do pracy. Pełniąca obowiązki dyrektora ZS nr 3 w Jarocinie Elżbieta Kuderczak zdecydowała bowiem o odwołaniu od tej decyzji do Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Poza tym warto także podkreślić, że dokumenty w sprawie zawieszenia pani Anny Witczak-Janowskiej zostały nadane w poniedziałek 23 marca br. w godzinach popołudniowych, a komisja rozpatrywała sprawę podczas posiedzenia, które odbyło się niespełna dwa dni później, 25 marca br. Ekspresowe rozpatrzenie przez Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli przy Wojewodzie Wielkopolskim sprawy może budzić zastrzeżenia dotyczące merytorycznej oceny postępowania. Świadczyć o tym mogą wykluczające się uzasadnienia w decyzji o zawieszeniu w pełnieniu obowiązków nauczyciela i postanowieniu komisji dyscyplinarnej. W pierwszym dokumencie p.o. dyrektora ZS nr 3 Elżbieta Kuderczak wskazała bowiem nierealizowanie przez Annę Witczak-Janowską zajęć lekcyjnych, wynikających z arkusza organizacyjnego szkoły. Z kolei Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Wojewodzie Wielkopolskim w uzasadnieniu swojego postanowienia podkreśla, że z dokumentów nie wynika, że pani Anna Witczak-Janowska poprzez swoje zachowanie złamała zapisy Karty Nauczyciela, dotyczące rzetelnego realizowania zadań związanych z powierzonym jej stanowiskiem nauczyciela.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE