Reklama

Zapomnieliśmy o tej chorobie. Ludzie zrobili badania w Jarocinie i „ogromny szok”

Opublikowano: ndz, 3 gru 2017 13:18
Autor:

Zapomnieliśmy o tej chorobie. Ludzie zrobili badania w Jarocinie i „ogromny szok” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wczoraj, 1 grudnia, obchodzony był Światowy Dzień AIDS. Data stała się okazja do podsumowania liczby osób, które robią sobie badania na obecność wirusa HIV w jarocińskim szpitalu.

 

- Z danych placówki wynika, że aż 480 osób rocznie odwiedza laboratorium właśnie w tej sprawie. Część z nich stanowią ciężarne, dla których takie badania są obowiązkowe. Szacuje się jednak, że z tego około 120 osób przeprowadza je na własną rękę. Są to najczęściej osoby, które mają podejrzenia, że ich partner mógł być nosicielem tej choroby – informuje spółka szpitalna.

 

Według danych z Ministerstwa Zdrowia tylko w ubiegłym roku wirusem upośledzenia odporności znanym jako HIV – w Polsce zakaziło się blisko 1.100 osób. Z tego aż 87 % stanowią mężczyźni. Najwięcej osób było w wieku 30-39 lat – 478 przypadków, w 417 przypadkach byli to ludzie w wieku 20-29 lat (417 osób), z kolei w przedziale wiekowym od 40 do 49 lat odnotowano 194 zakażenia.

 

Jarocińskie laboratorium przyszpitalne z roku na rok odnotowuje coraz większe zainteresowanie badaniem na obecność HIV.

- Jeszcze kilka lat temu były to pojedyncze przypadki, bo o tej chorobie ludzie zapomnieli. Jednak ostatnio robimy znacznie więcej takich badań. Coraz częściej wykonują je osoby z tzw. grupy ryzyka, które nie stronią np. od przygodnych kontaktów seksualnych - tłumaczy Renata Maciejewska, kierownik laboratorium.

 

Badanie polega na pobraniu krwi, najlepiej po upływie trzech miesięcy od momentu prawdopodobnego zakażenia. Dla pewności jest ono drugi raz powtarzane. Z danych jarocińskiego laboratorium wynika, że rocznie 20 pacjentów badających się w placówce dowiaduje się iż jest nosicielem wirusa HIV.

 

Z informacji Krajowego Centrum ds. AIDS, które jest agendą działającą w imieniu Ministra Zdrowia wynika, że od początku epidemii HIV i AIDS w Polsce do 31 lipca 2017 r. roku odnotowano 22 038 zakażonych ogółem, 6 321 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 3 506 zachorowań na AIDS a 1 374 chorych zmarło.

 

- Z badań w kierunku wykrycia wirusa HIV w naszym laboratorium korzystają nie tylko mieszkańcy powiatu jarocińskiego. Zdarza się, że specjalnie przyjeżdżają tu osoby z różnych części województwa, którym zależy na dyskrecji. I ta dyskrecja jest zapewniona, bo to gwarantują ją przepisy prawa - dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala. - Niektóre osoby robiące u nas badania spodziewały się wyniku pozytywnego, więc diagnoza nie była dla nich zaskoczeniem. Ale dla większości wiadomość, że jest się nosicielem HIV była ogromnym szokiem.

 

Należy pamiętać, że zakażenie HIV może mieć miejsce również w innych sytuacjach, w których nie przestrzega się higieny, a występuje kontakt z krwią. Zaliczają się do nich m.in. wizyty w zakładach kosmetycznych czy salonach tatuaży. Powinno się też unikać bezpośredniego kontaktu z krwią innych osób nawet przy drobnych skaleczeniach. Warto więc w apteczce samochodowej wozić jednorazowe rękawiczki, które w razie pomocy ofiarom wypadku drogowego mogą nas uchronić przed chorobą. Nie należy również korzystać ani pożyczać od innych przedmiotów do użytku osobistego m.in. szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia. Niosą one ze sobą nie tylko ryzyko zakażenia HIV, ale i też wirusowym zapaleniem wątroby.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +4 / -2

  Podaj jeszcze nazwiska

  szokiem to jest to, że ty jako prezes mówisz że dla niektórych informacja o tym, że jest nosicielem HIV jest szokiem, a dla innych nie jest zaskoczeniem.

 • 4 lata temu | ocena +4 / -1

  Ludzie czy wy to widzicie? To jest jakiś idiota?

  Sam nie wydaje. Więc Mendalski łazi i pierdoli sobie z Renantką?

 • 4 lata temu | ocena +4 / -2

  Kto. Ci wymyśla te dialogi?

  A skąd ty to qwa wiesz Mazurek, że była zaskoczeniem?

 • 4 lata temu | ocena +14 / -4

  sołtysowa

  Na otwarciu drogi w Ludwinowie pewien dziadzia jj który zarabia 13 tys. miesięcznie wyrywa i kradnie bukiet róż naszej radnej który dostała od swojego sołtysa i wręcza brygadziście z firmy budującej ową drogę. SKANDAL!!!!!! Jeśli nie stać go na małą wiązankę to mógł wysłać .ichałka na cmentarz, tam było ostatnio parę pochówków to coś by wybrał. WST... Rozwiń