Reklama

Zaczęli liczyć i mierzyć drzewa w parku

Opublikowano:
Autor:

Zaczęli liczyć i mierzyć drzewa w parku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Specjaliści z dziedziny ogrodnictwa, dendrologii i arborystyki rozpoczęli w jarocińskim parku miejskim szczegółową ewidencję drzew. Zobacz wideo!

– To będzie dokument wyjściowy do dalszych prac nad rewitalizacją i rewaloryzacją zespołu pałacowo-parkowego. Ta inwentaryzacja pozwoli nam powiedzieć, jaki procent drzew będzie musiał ulec wycięciu ze względu np. na to, że są to samosiewy i nie pasują do pierwotnego założenia parkowego lub zostały posadzone świadomie, również decyzjami urzędników Urzędu Miejskiego w Jarocinie na przestrzeni ostatnich 20-30 lat w miejscach, w których w ogóle nie powinno być tego typu nasadzeń – tłumaczy wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak.

Nad pracami czuwa Marzena Jeleniewska-Jankowska, inspektorka nadzoru terenów zieleni w Jarocinie i doktorantka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jak tłumaczy, kiedyś w parku znajdowały się m.in. bażantarnia, ogród różany i alpinarium.

Widać, że drzewostan nie był pielęgnowany, ale nie uważam, że to jest jego wadą. W przypadku takich parków częściej spotykam się z tym, że jest nieprawidłowo pielęgnowany, a wręcz zdewastowany. (...) Szczególnie w ostatnich latach, gdy się cofniemy o 10-15 lat, bardzo często było tak, że w tego typu parkach wykonywano nieprawidłowo pielęgnację. Drzewa były niepotrzebnie podkrzesywane, okaleczane, cięcia były wykonywane wadliwie – mówi dr inż. Agnieszka Szczecińska, z pracowni projektowej „Zielony Groszek”. W zespole specjalistów są także: Artur Maj, inspektor nadzoru w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Poznaniu, który na co dzień zajmuje się poznańską Cytadelą oraz dr inż. Joanna Bykowska.

Teraz prace związane z liczeniem drzew przerwano, ale zostaną wznowione na samym początku przyszłego miesiąca i do końca lipca będą musiały się zakończyć.

Koszt inwentaryzacji drzew i przygotowanie dokumentacji oraz cykl spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami to 14 tysięcy złotych.

Pierwsze konsultacje dotyczące rewitalizacji parku odbyły się w niedzielę.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE