reklama

Za tydzień ruszy Spichlerz Polskiego Rocka [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Za tydzień ruszy Spichlerz Polskiego Rocka [WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jak przebiegają prace w budynku i jakie wydarzenia będą towarzyszyły otwarciu Spichlerza?

 

Otwarcie SPR-u nastąpi w czwartek 17 lipca o godz. 20.00. Jarociński zespół „Dzieci Jarocina” zagra z tej okazji specjalny koncert. Wystąpią z nimi artyści, którzy sami siebie nazywają także „Dziećmi Jarocina”: Piotr Banach (Dum Dum, Kolaboranci, Hey, Indios Bravos), Muniek Staszczyk (Opozycja, T. Love Alternative, T.Love), Tomasz Budzyński (Siekiera, Armia, 2 Tm2,3) oraz Sebastian Riedel - syn debiutującego w 1980 r. w Jarocinie Ryszarda Riedla.

Tomasz Budzyński zaprezentuje także projekt specjalny „Stacja Jarocin”, na który złożą się piosenki jego zespołów, jak i artystów, których spotkał w Jarocinie dokładnie 30 lat temu, kiedy debiutował z Siekierą.

Na dziedzińcu za budynkiem spichlerza wystąpi też „Thataz”, czyli tatusiowie dzieci z tego samego przedszkola w Poznaniu grający m. in. utwory, które były wykonywane podczas festiwalu w Jarocinie.

Całość poprowadzi Walter Chełstowski, współorganizator „Jarocina” w latach 1980-1986. Projekt jest wspólnym prezentem dla Spichlerza od stowarzyszeń: Towarzystwa Muzycznego w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego i Jarocina XXI.

Miejsce otwarcia: Plac za Spichlerzem Polskiego Rocka (al. Niepodległości 5),
Bilety: 10 zł (przedsprzedaż) i 15 zł (w dniu koncertu) do nabycia w kasie kina „Echo”, czytelni „Pod Ratuszem” i City Cafe


Debata nad festiwalem i spichlerzem

W piątek, 18 lipca, o godz. 12.00 rozpocznie się w Spichlerzu debata na temat przyszłości festiwalu i Spichlerza Polskiego Rocka. Poprowadzi ją Waldemar Kuligowski, profesor z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Do udziału w debacie zostali zaproszeni: burmistrz Jarocina Stanisław Martuzalski, Łukasz Minta z Agencji Artystycznej Go Ahead, Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Robert Jarosz, współautor scenariusza ekspozycji stałej SPR-u, Walter Chełstowski oraz Mirosław Pęczak, socjolog, dziennikarz tygodnika „Polityka”.

 

 
 

 

„Kontener Wolności” na Rynku

W piątek 18 lipca do Jarocina przyjedzie „Kontener Wolności”. Przez trzy dni na terenie miasteczka, które stanie na rynku, można będzie obejrzeć wystawę fotograficzną „Polskie Wolności” autorstwa Piotra Wójcika i Justyny Pobiedzińskiej. W namiocie rozstawione będzie mobilne studio foto-wideo. Piotr Wójcik - fotograf i dokumentalista zapraszać będzie do pozostawienia świadectwa ostatnich 25 lat oraz próby odpowiedzi na pytanie, czym jest dla nas wolność. Za pomocą jednorazowych aparatów fotograficznych każdy będzie mógł sfotografować to, co szczególnie lubi, pokazać, jak zmieniło się nasze miasto albo zwrócić uwagę na to, co należy w nim poprawić. Organizatorzy zapraszają do udziału w projekcie i akcjach animacyjnych zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Po zapadnięciu zmroku odbywać się będą pokazy filmowe. Więcej szczegółów na stronie: www.polskiewolnosci.pl.

 

 
 

 

Spotkanie z fotografikiem Tomaszem Tomaszewskim

Jako wybitny fotografik dokumentował historyczne wydarzenia m.in. obchody 3 maja w Bydgoszczy w latach 80., Wałęsę podczas strajku w Żyrardowie, powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego i marsze głodowe. Wybitny fotografik poprowadzi warsztaty w ramach Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii, a przy okazji w sobotę 19 lipca spotka się z gośćmi festiwalowymi. Rozmowę z Tomaszem Tomaszewskim poprzedzi pokaz 80-minutowego filmu dokumentalnego „Czarna Skrzynka”, której bohaterem jest artysta.

Gdzie i kiedy? Spichlerz Polskiego Rocka, sobota, godz. 12.00 (wstęp wolny)

Podróż w czasie - Jarocin ‘87

Andrzej Wolf był jednym z operatorów dokumentalnego portretu Festiwalu Muzyków Rockowych z 1985 roku, jakim jest film „Fala” w reżyserii Piotra Łazarkiewicza. Dwa lata później operator powrócił na festiwal. Powstało siedem godzin materiału. Wiele lat później Wolf nie tylko sięgnął po swoje archiwalne nagrania, ale spotkał się również z muzykami, uczestnikami festiwalu oraz mieszkańcami miasta rozpoznanymi na materiałach z 1987 roku i skonfrontował ich ówczesne opinie ze współczesnością. Dokument „Podróż w czasie” powstał dzięki współfinansowaniu i przy współpracy Wielkopolskiego Funduszu Filmowego, Miasta Jarocin, Spichlerza Polskiego Rocka oraz PWiK-u w Jarocinie.

Gdzie i kiedy? Kino „Echo” w Jarocinie, niedziela 20 lipca, godz. 15.00, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina i czytelni „Pod Ratuszem”

Oprac. (ls, kg)

Fot. Stanisław Dziekański

 

 
 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE