Reklama

Wypędzili z domów całe rodziny. Załadowali na bydlęce wagony i wywieźli z Jarocina. Dzisiaj uroczystości

Opublikowano: wt, 8 gru 2020 11:48
Autor:

Wypędzili z domów całe rodziny. Załadowali na bydlęce wagony i wywieźli z Jarocina. Dzisiaj uroczystości  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jarocin. Wypędzili z domów całe rodziny. Załadowali na bydlęce wagony i wywieźli z Jarocina 

 

8 grudnia został ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej w Jarocinie Dniem Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach.

 

 

Dzisiaj, 8 grudnia przypada 81. rocznica rozpoczęcia przez niemieckich okupantów wypędzeń jarociniaków do Opoczna i innych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa. W pierwszym transporcie w grudniu 1939 roku w wagonach bydlęcych i towarowych zostało wywiezionych około 1.200 mieszkańców powiatu jarocińskiego.

 

Celem niemieckiej polityki w okresie II wojny światowej na obszarze tzw. Kraju Warty - obszaru wcielonego do Rzeszy była „germanizacja ziemi, czyli usunięcie z niej obcych etnicznie oraz rasowo narodów, a następnie zasiedlenie odpowiednio dobraną ludnością niemiecką”.

 

Jarocin. Wypędzili z domów całe rodziny. Załadowali na bydlęce wagony i wywieźli z Jarocina 

 

Założenia tej polityki były realizowane także w Jarocinie i na terenie Ziemi Jarocińskiej już od pierwszych tygodni wojny. Najpierw w październiku 1939 roku do getta w Łodzi zostali wywiezieni jarocińscy Żydzi. W grudniu 1939 r. Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców powiatu jarocińskiego do Generalnego Gubernatorstwa.

 

Na spakowanie się dawali jarociniakom 15-20 minut. Mogli zabrać jedynie podręczne bagaże. Najpierw, 8 grudnia Niemcy spędzili Polaków do budowanego jeszcze klasztoru franciszkanów, dziś budynków Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Właścicieli ziemskich, nauczycieli, lekarzy, urzędników zwieźli do ośrodka w Cerekwicy.

 

9 grudnia pod eskortą niemieckich żołnierzy jarociniacy zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy m. in. Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa. W pierwszym transporcie znalazło się około 1200 osób. Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wypędzili z powiatu jarocińskiego (obejmującego wówczas także Pleszew) ponad 3.600 osób.

 

Jarocin. Wypędzili z domów całe rodziny. Załadowali na bydlęce wagony i wywieźli z Jarocina 

 

W 2019 roku, w 80. rocznicę wypędzeń na ścianie budynku obecnego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie została odsłonięta ufundowana przez Gminę Jarocin tablica upamiętniająca wypędzenia.

Z kolei na ścianie budynku na opoczyńskim rynku została odsłonięta przez burmistrzów Jarocina tablica upamiętniająca mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej, którzy przyjęli do swoich domów jarociniaków.

 

Do dziś żyją jeszcze świadkowie tamtych czasów, którzy zostali wywiezieni jako dzieci, wraz ze swoimi rodzicami. Trzy lata temu Amatorski Klub Filmowy zrealizował film dokumentalny z udziałem właśnie tych osób, którzy zostali wysiedleni. Film "Podróż do miejsc nakazanych" można obejrzeć TUTAJ

 

Dzisiaj (wtorek 8 grudnia) w intencji wypędzonych, ich rodzin, jak również i tych, którzy udzielili im schronienia będzie sprawowana msza św. wieczorna o godz. 18.00 w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie (franciszkanie). Piętnaście minut przed mszą, o godz. 17.45 przedstawiciele władz powiatowych złożą kwiaty pod tablicą znajdującą się na budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie.

 

Nowy - 49. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny już w sprzedaży. Przeczytasz w nim wiele ważnych i aktualnych materiałów oraz ciekawych wywiadów.

 

 

 

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -0

    AG.dlaczego Gazeta pisząc o zbrodniach nazistów przypomina jednocześnie rocznicę urodzin faszystki członka NSDAP?

    Wojna pochłonęła prawie 73 mln ludzi!! w tym około 6 mln Polaków! Zginęło prawie 2 tys. jarociniaków, czesto mordowanych, torturowanych i ścinanych na gilotynie! Upokorzenia, głód i poniewierka dorosłych i dzieci. Wszystko w imię nazistowskiej ideologii. Decyzją Rady Miejskiej w Jarocinie, rok 2014 obchodzony jest jako "Rok Wypędzonych 1939r." Sprawcą wszystkich nieszczęść i mordów były hitlerowskie Niemcy kierowane przez nazistowskich zbrodniarzy którym z uśmiechem na ustach służyła E. Schwarzkop sypiając z wrogami Polski i Polaków. Koncert na jej cześć w Jarocinie odbieram jako działanie prowokacyjne obrażąjące patriotyczne uczucia wielu Jarociniaków - także i moje. Oczekuje od organizatorów wyjaśnień i przeprosin. Ten koncert to zakłamywanie historii, gra uczuciami i stawianie znaku równości miedzy zbrodniarzami,służalczymi artystami, a ich ofiarami.