Dzisiaj (niedziela, 18 maja w całej Polsce odbywają się wyboru prezydenckie. Cały czas obowiązuje cisza wyborcza.
Uprawnionych do głosowania jest 28 mln 943 tys. 594 osoby. Według danych GUS liczba mieszkańców Polski wynosi obecnie 35 mln 478 tys. 598 osób.
Na potrzeby niedzielnych wyborów prezydenckich utworzono w sumie 32 tys. 143 obwody głosowania. Z tego 29 tys. 815 stałych obwodów głosowania, a odrębnych 1.812. Za granicą utworzono 511, w tym także pięć na statkach.
O czym należy pamiętać udając się do lokali wyborczych?
Osoby udające się do lokali wyborczych powinny pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport. Istnieje też możliwość skorzystania z aplikacji mObywatel.Głosowanie odbywa się przez postawienie znaku X przy nazwisku kandydata. Jest ono o wiele prostsze niż w przypadku wyborów parlamentarnych czy samorządowych, w których było kilka różnych list. Jeżeli nie wybierzemy nikogo lub zakreślony więcej osób głos będzie nieważny. Co ciekawe nasz głos zostanie policzony nawet, jeśli na karcie do głosowania zamieścimy jakieś ręczne dopiski.
Głosować mogą obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat. Głosować nie mogą osoby niepełnoletnie, a także pozbawione praw publicznych oraz ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu. Oddać głos można również przez pośrednika czy korespondencyjnie. Dotyczy to głównie osób niepełnosprawnych.
W gminach Jarocin, Kotlin, Żerków, Jaraczewo i Nowe Miasto otwarcie lokali odbyło się punktualnie i bez żadnych komplikacji. Przewodniczący komisji odebrali dzisiaj rano wszystkie materiały z urzędów i rozpoczęli swoją pracę już na godzinę przed rozpoczęciem głosowania. W niektórych lokalach pierwsi wyborcy pojawili się zaraz po ich otwarciu. Byli też i tacy, którzy czekali na otwarcie lokali. W Jarocinie jedna z mieszkanek czekała już o godz. 6.50. Tych wyborców nie zniechęciła ich nawet pogoda, która nie zachęca do wychodzenia z domu. Po godz. 9.00 frekwencja w dwóch jarocińskich lokalach wyborczych wynosiła 3% (nr 17) i 4% (nr 16).
Aby ułatwić głosowanie wiele gmin zorganizowało dodatkowy, bezpłatny transport autobusowy.
Głosowanie odbywa się w tymczasem samych miejscach, jak w wyborach samorządowych czy parlamentarnych. Informacje można znaleźć w wyszukiwarce na stronie Państwowej Komisji Wyborczej - ZOBACZ [TUTAJ]
Na kogo można oddać głos w niedzielnych wyborach prezydenckich?
Wybory prezydenta rozpisywane są co pięć lat. W III Rzeczpospolitej odbywają się bezpośrednio. W okresie przedwojennym głowę państwa wybierał parlament. Po raz pierwszy o tym, kto zostanie najważniejszą osobą w państwie mogliśmy zadecydować w 1990 roku. Wtedy został wybrany Lech Wałęsa. Po nim dwie kadencje rządził Aleksander Kwaśniewski. Podobnym wynikiem może się pochwalić odchodzący właśnie Andrzej Duda.Ostatnie odbyły się 12 lipca 2020 roku (druga tura 6 sierpnia). W tym roku Polacy mogą oddać swój głos na jednego z 13 kandydatów. Najstarszy ma 76 lat, a najmłodszy - 38. Oznacza to, że średnia wieku wynosi niespełna 51 lat. Wśród kandydatów kobiety stanowią 15,38 procent.
Lista kandydatów w kolejności alfabetycznej:
- Artur Bartoszewicz - bezpartyjny kandydat wspierany przez partię Społeczny Interes.
- Magdalena Biejat - kandydatka bezpartyjna, wspierana przez Nową Lewicę.
- Grzegorz Braun - kandydat Konfederacji Korony Polskiej.
- Szymon Hołownia - kandydat Polski 2050.
- Marek Jakubiak - Kandydat Wolnych Republikanów.
- Maciej Maciak - kandydat bezpartyjny.
- Sławomir Mentzen - kandydat Konfederacji Wolność i Niepodległość.
- Karol Nawrocki - kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość.
- Joanna Senyszyn - kandydatka bezpartyjna.
- Krzysztof Stanowski - kandydat bezpartyjny.
- Rafał Trzaskowski - kandydat Koalicji Obywatelskiej.
- Marek Woch - kandydat Bezpartyjnych Samorządowców.
- Adrian Zandberg - kandydat partii Razem.
W "czwórce", w której swoją siedzibę ma m.in. obwodowa komisja wyborcza nr 16 ankiety przeprowadzają Tymon Radlak i Gabriel Kulza.
- Ludzie chętnie biorą udział w ankiecie - mówią.
Ankietowana jest co 17 osoba wychodząca z lokalu wyborczego, a wyniki zliczane są co godzinę.
Na oficjalne dane zdaniem PKW trzeba będzie poczekać nawet do wtorku (20 maja).
Komentarze (0)