Reklama

Reklama

Wpisują Covid, bo dostają więcej pieniędzy? Dyrektor jarocińskiego szpitala wyjaśnia, jaka jest prawda

Opublikowano: pt, 30 paź 2020 09:10
Autor:

Wpisują Covid, bo dostają więcej pieniędzy? Dyrektor jarocińskiego szpitala wyjaśnia, jaka jest prawda - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

W związku ze stanem pandemii zmieniły się między innymi zasady przyjmowania pacjentów do szpitali i niektórych gabinetów specjalistycznych. Przed wizytą badają nam temperaturę, musimy też wypełnić i podpisać specjalne oświadczenie. Pytania dotyczą koronawirusa. Niektórzy uważają, że ma to ukryty cel. Jaka jest prawda?

 

Z niektórymi badaniami, takimi jak tomografia komputerowa, USG, zabiegi rehabilitacyjne i szczepienia czy chociażby wizyta u dentysty nie możemy czekać do końca epidemii.

 

Musimy jednak liczyć się z tym, że przed wejściem do gabinetu przejdziemy specjalną procedurę, od której zależy czy zostaniemy w ogóle przyjęci. To przede wszystkim pomiar temperatury i wywiad epidemiologiczny, czyli dość szczegółowe pytania dotyczące naszego stanu zdrowia i ostatnich zachowań pod kątem koronawirusa.

 

Okazuje się, że taki wywiad epidemiologiczny przeprowadzany jest zgodnie z rekomendacją Głównego Inspektora Sanitarnego „w trosce o bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu medycznego”. A dyrektor medyczny Szpitala Powiatowego w Jarocinie apeluje do pacjentów, żeby odpowiadali na pytania zgodnie z prawdą.

 

- To jest w naszym wspólnym interesie. Jeśli coś zataimy i zarazimy personel, to może dojść do sytuacji, że następnym razem nie będzie miał nam kto pomóc, jeśli tej pomocy będziemy potrzebowali - argumentuje dr n. med. Włodzimierz Budzyński.

 

Odnosi się także do twierdzeń, które pojawiają się przede wszystkim w mediach społecznościowych, że lekarze mają interes, żeby zgłaszać jak największą liczbę diagnoz Covid-19, ponieważ szpitale dostają za to więcej pieniędzy.

 

 

- To nieprawda. Większe stawki otrzymują tylko te placówki, które leczą zarażonych koronawirusem. Jeśli szpital nie ma łóżek „covidowych”, nie ma prawa i podstaw do tego, żeby wpisywać coś takiego do dokumentacji pacjenta. My w Jarocinie nie mamy łóżek covidowych, mamy łóżka izolacyjne - informuje lekarz.

 

I tłumaczy, co to znaczy łóżka izolacyjne:

 

- Jeśli zgłasza się do nas pacjent, który ma objawy sugerujące zakażenie koronawirusem, umieszczany jest w izolatce i przeprowadzany jest test. Jeśli wynik okazuje się dodatni, przewozimy go do szpitala covidowego. Jeśli jest ujemny, to albo leczony jest u nas, albo wypisujemy go do leczenia przez lekarza rodzinnego.

 

 

 

PRZYKŁADOWE PYTANIA ZADAWANE W WYWIADZIE EPIDEMIOLOGICZNYM

Czy w ciągu 2 tygodni przebywał Pan/Pani/dziecko/podopieczny za granicą? TAK/NIE

Czy ktoś z Państwa domowników w ciągu ostatnich 2 tygodni przebywał za granicą? TAK/NIE

Czy Pan/Pani/dziecko/podopieczny lub ktoś z Państwa domowników jest obecnie objęty nadzorem epidemiologicznym (kwarantanną)? TAK/NIE

Czy obecnie występują u Pana/Pani/dziecka/podopiecznego objawy infekcji? (gorączka, kaszel, katar, wysypka, bóle mięśni, bóle gardła, inne nietypowe)? TAK/NIE

Czy obecnie lub ostatnich dwóch tygodniach występują, występowały ww. objawy u kogoś z domowników? TAK/NIE

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.